Z předběžných přihlášek vyplývá, že Ostravu navštíví 1477 atletů, kteří budou reprezentovat 175 národů. Nápor zájemců by organizátoři podniku, který bude Ostrava hostit od 11. do 15. července, nemohli zvládnout bez pomoci Ministerstva zahraničích ČR a českých zastupitelských úřadů na celém světě.

Ostrava překoná marockou Marakéš, kde se před dvěma lety konal poslední ročník této nejvyšší soutěže, o více než 200 závodníků. O zájmu svědčí předběžné přihlášky, které shromažďuje Mezinárodní svaz atletických federací (IAAF).

„Konečný počet atletů budeme znát po 25. červnu, kdy musejí jednotlivé federace poslat závaznou přihlášku. Podle zkušeností není příliš pravděpodobné, že by množství účastníků nějak dramaticky kleslo, spíše naopak,“ říká Alexandr Kolenko, zástupce IAAF z oddělení pro organizaci soutěží. Průběžné údaje jsou důležité především pro samotné organizátory.

Pomocí těchto čísel připravují ubytování, stravování i dopravu. Mnozí účastníci a členové jejich týmů ale musejí nejprve překonat úřední formality nutné ke vstupu do České republiky. Sportovci ze zhruba dvou třetin přihlášených zemí se bez víz na šampionát nedostanou.

Musejí si je zařídit ještě před odletem ze své vlasti. Vzhledem k tomu, že moc času nezbývá, pomáhá při organizaci V. mistrovství světa v atletice do sedmnácti let také Ministerstvo zahraničí ČR.

„Dali jsme našim zastupitelským úřadům pokyn, aby v souvislosti s tímto sportovním svátkem vycházeli žadatelům o víza maximálně vstříc. Předpokládáme, že podstatně zkrátí lhůty pro vydání dokladů a budou sportovcům co nejvíce nápomocni,“ říká zodpovědný zástupce ministerstva zahraničí.

Komplikace se ovšem nedají zcela vyloučit, proto budou na letišti Praha-Ruzyně po celou dobu příletů k dispozici pracovníci organizačního výboru, kteří víza v mimořádných případech ve spolupráci s úřady na místě zajistí.