„Pomalu už nám přicházejí předběžné přihlášky, ve kterých je zatím uveden jen počet lidí,“ uvedl předseda organizačního výboru šampionátu Oldřich Zvolánek a připojil jednu kuriozitu. „Z Portorika přijede šedesát lidí, ale z toho jen dva atleti, ostatních osmapadesát lidí je uvedeno jako doprovod,“ usmál se Zvolánek. Celkem do Ostravy dorazí na osmnáct set závodníků ze 194 zemí.

Velkou výhodou Městského stadionu je přilehlá rozcvičovací plocha. „Podle ohlasů ze světa se jedná o zatím nejlepší stadion, na kterém se šampionát sedmnáctiletých konal. Předností je i blízkost hotelu Atom pro potřeby organizátorů a také dostupné ubytování a stravování na kolejích VŠB-TU patnáct minut cesty autobusem,“ vyzdvihl Zvolánek přednosti Ostravy.

Městský stadion prochází dlouhodobou postupnou rekonstrukcí, která pomalu spěje do konce. „Ještě dojde kněkolika dílčím úpravám, ale jedná se spíš o drobné technické detaily. Musíme třeba upravit vrhačskou klec, která neodpovídá novým pravidlům,“ pokračoval Oldřich Zvolánek stím, že vše by mělo být hotovo do poloviny května.

Metropole Moravkoslezského kraje je považována za „hlavní město“ české atletiky. Zásluhu na tom má zejména dobré jméno mezinárodního mítinku Zlatá tretra, který každoročně patří knejlépe hodnoceným atletickým podnikům na světě. Letošní 46. ročník se uskuteční ve středu 27. června.
A to není všechno! Ostrava vroce 2011 bude hostit další vrcholnou akci – mistrovství Evropy dvaadvacetiletých. Rozhodlo se o tom před třemi týdny na halovém ME vBirminghamu, v jehož rámci se uskutečnílo jednání rady Evropské atletické asociace (EAA). Ta určovala dějiště ME do 22 let vroce 2009. Po vyřazení ostatních kandidátů zůstala dvojice Ostrava a Kaunas. Litevské město, kde se konalo v roce 2005 pro české barvy tolik úspěšné juniorské ME, postavilo kandidaturu na tisíciletém výročí založení státu. Ostrava kontrovala projektem Mladé město v pohybu, který počítal mj. s atletickou vesničkou, jako místem integrace mladých evropských sportovců. „Zástupci obou měst měli dvacet minut na samostatnou prezentaci.

Poté se přistoupilo khlasování, oba návrhy byly stejně úspěšné, takže to skončilo nerozhodně osm ku osmi. Jedinou možností patové situace byl los a zněj vyšel lépe Kaunas,“ popsal dramatické momenty Zvolánek, který se jednání vBirminghamu jako místopředseda Českého atletického svazu zúčastnil.

Ostrava však nemusela smutnit, vzápětí bylo českým zástupcům nabídnuto, aby se ujali pořadatelství ME do 22 let v roce 2011. „Po rychlém jednání se zástupci města a EAA jsme se rozhodli nabídku přijmout,“ uvedl Zvolánek, podle něhož bude tato akce co do počtu účastníků menší než blížící se MS sedmnáctiletých. „Ale z pohledu kvality závodníků bude mistrovství dvaadvacítek akcí s o hodně vyšší sportovní úrovní.“

S účastí na mládežnických světových akcích má zkušenosti vítkovická dálkařka Denisa Ščerbová, bronzová medialistka z ME v Birminghamu. „Na mistrovství světa sedmnáctek jsem startovala dvakrát. Hlavně zážitek z Kanady, kde jsem získala stříbrnou medaili, byl ohromný. Ještě pár minut před závodem na malém stadionku nebyli žádní diváci, ale pak se hlediště zaplnilo. Snad přijdou i diváci v Ostravě.“