Devatenáctiletý český atletický reprezentant vběhu na 110 metrů překážek koketoval nejprve sházenou. Atletice se začal věnovat později. „Byl jsem trošku silnější než ostatní, v první třídě jsme měli nějakou ukázku, a mě to chytlo. Byl jsem docela dobrý, ale házená mě pak přestala bavit. Mamka nechtěla, abych se válel doma u počítače a vzala mě na atletický trénink. U atletiky jsem už zůstal,“ vzpomíná na své začátky.

Trénoval nejdříve u matčina bývalého trenéra Miroslava Gadase smladšími kluky, potom byl přeřazen k trenérovi Vladislavu Kasparovi, kde byl pro změnu nejmladší zase on, a hodně se trápil. „O rok později, vroce 2003, se mi to však na závodech vrátilo, poprvé jsem vyhrál mistrovství republiky. Od té doby jsem zlepšoval české rekordy v krátkých překážkových tratích a sbíral jsem cenná prvenství,“ pokračuje Smola, který zpočátku běhal jen sprinty a překážkám přišel na chuť později. „Po skončení základní školy jsem začal chodit na střední školu do Lipníku nad Bečvou a přestal jsem zvládat tréninky. Naštěstí mi pomohl vedoucí trenér juniorské reprezentace pan Milan Čečman, který mě doporučil stávajícímu trenérovi Tomáši Pracnému. Museli jsme od základu překopat překážkovou techniku.“

První dva roky měl Jiří trošku smůlu, na mistrovství světa do 17 let a šampionát do 19 let, mu účast utekla jen o pár setinek. V letošním roce se sice dostal na MEJ do 19 let, ale zranění mu nedovolilo probojovat se dále než do rozběhů.

Člen CISO získal zatím 14 titulů mistra ČR. Další by určitě rád přidal i mezi dospělými. „Vrchol halové sezony bude určitě únorové mistrovství republiky. V zimě chceme hodně zapracovat na rychlosti, aby se to už na jaře projevilo na stodesítkové trati. Jestli to bude dobré, tak zkusíme i čtvrtku překážek,“ popsal Pracný.

Nadcházející měsíc stráví Smola v domácím prostředí, těsně před vánočními svátky se ale přesune společně se svým trenérem na Kanárské ostrovy. „Je to určitě finančně náročnější, ale v Ostravě není hala a jsme nuceni hodně improvizovat. Příprava v ideálních klimatických podmínkách se nám velmi osvědčila,“ dodal Pracný.

Halová sezona začne druhý týden v lednu příštího roku. „Chceme absolvovat mítinky na Slovensku, Rakousku i Praze. Vrchol halové sezony je domácí seniorský šampionát,“ uzavřel Pracný. Mistrovství České republiky mužů a žen se koná o víkendu z 24. na 25. února v Praze v hale Otakara Jandery ve Stromovce.

Jiří Smola (1988)

juniorský reprezentant ČR do 19 let
účastník EYOF 2005, MU 2006
trojnásobný mistr ČR 2005 a 2006 na 60 a 110 m př.,
1. místo na M ČR „22“ 2006 na 110 m př.
1. místo na M ČR juniorů 2007 v hale na 60 m př.
1. místo na M ČR juniorů 2007 na dráze 110 m př.
1. místo na M ČR do 22 let 2007 na 110 m př.
účastník MEJ „19“ 2007 na 110 m př.