Proběhla i autogramiáda patrona projektu a trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka, na závěr programu bylo předáno šest nových sad náčiní a nářadí pro hravou dětskou atletiku, které zlepší vybavení místních školek a porubského atletického klubu.

„Je dobře, že se k zábavným atletickým pomůckám dostanou ti nejmenší, a získají tak ke sportu nenásilnou a hravou formou pozitivní vztah,“ poznamenal šéftrenér ČAS a bývalý vynikající desetibojař Tomáš Dvořák. „Atletika pro děti nabízí, aby se naučily pravidelnému a zdravému pohybu, zabavily se a do budoucna se mohly zaměřit na jakýkoliv sport profesionálně či se mu mohly věnovat rekreačně. Nejde o to, aby se z malých dětí stávali profesionálové.“

Místopředseda AK SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek poznamenal, že podobných akcí by mělo být mnohem více. „V našem klubu pracují s nejmenšími dětmi trenéři v čele s Romanou Gromanovou. I když talenty se nyní hledají velmi těžce, dobré je, že se děti hýbou, získávají základní pohybové dovednosti už v raném věku. Pohled na desetiletého kluka, který neumí kotoul, není totiž nic zvláštního.“

Magistrát města Ostravy chce spolu s Českým atletickým svazem napomoci strategickému cíli projektu Atletika pro děti, jímž je hravá a zdravá společnost. Z rukou zástupce města Ostravy Jana Dekického, místostarosty městského obvodu Ostrava–Poruba, tak děti se svými učitelkami převzaly sady atletických pomůcek určených těm nejmenším. „Těší mě, že se do dnešní akce zapojila naprostá většina našich mateřinek. Je dobré, že už tak malé děti vidí, že sport nemusí být jen dřina, ale i zábava,“ dodal Dekický.

Třem ze zúčastněných porubských školek věnovala atletické sady atletických pomůcek uzpůsobených na míru těm nejmenším společnost RPG Byty, v jejíchž domech školky sídlí. „Jsme rádi, že se můžeme připojit k takto významnému projektu a pomoci mateřským školám, které jsou našimi nájemci. Dlouhodobě vzájemně spolupracujeme. Doposud jsme se v rámci naší firemní společenské odpovědnosti věnovali hlavně programům zaměřeným na seniory a sociálně vyloučené lokality. Nyní je zde ale projekt podporující zdravý rozvoj dětí a my ho nejen vítáme, ale rádi jej i podpoříme,“ řekl obchodní ředitel společnosti Martin Sládeček.

S myšlenkou takzvaných atletických školek přišel předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník na jaře loňského roku: „Projekt by měl oslovit rodiče předškoláků i školáků a nabídnout jim prostřednictvím klubů a oddílů novou službu v podobě pravidelných atletických kroužků. Nejmenším dětem se doposud v atletice nevěnovala žádná systematická péče. Ambicí ČAS je nabízet v jeho klubech novou celoroční aktivitu pro nejmenší. Zapojením školek získáme budoucí atletické nadšence. Ať už u atletiky zůstanou, nebo se jí budou věnovat pouze rekreačně, ukážeme jim přirozenou cestu ke sportu. A tím doufám i předejdeme tomu, aby se jejich další kroky v pozdějším problematickém věku ubíraly špatným směrem,“ dodal Varhaník.

Atletické školky slaví v některých oddílech již nyní obrovský úspěch. Pilotní projekt ukázal, že zájem rodičů o základní pohybovou aktivitu dětí existuje, ČAS se proto rozhodl atletické školky a přípravky podporovat dlouhodobě a plošně po celé České republice. V současné době nabízí atletické přípravky více než 80 atletických oddílů, v našem kraji to jsou SSK Vítkovice, VOKD Poruba, Jäkl Karviná, Slezan Frýdek–Místek, Start Havířov a TŽ Třinec.