S možností startu ale zároveň přišla faktura na 37 tisíc korun. „Bez Centra individuálních sportů Ostrava, které mi dalo dvacet tisíc, bych do Debrecínu nejel," poděkoval Baďura za finanční pomoc a prozradil, že dalších deset tisíc mu dal klub.

Zbývajících sedm tisíc dodal sám z internetového obchodu s plaveckými potřebami, který provozuje. Teď se mu zpět vrátí osm tisíc korun, což je taxa svazu za český rekord. „Takže jsem vlastně vydělal tisícovku, ale nedostal jsem žádné kapesné, takže ta padla na jídlo, pití a další věci," usmíval se ostravský plavec.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Je to v hlavě. Soupeřky se nesmíte bát porážet, říká Barbora Závadová, vycházející hvězda českého plavání.

Na mistrovství Evropy do Maďarska se jí minulý týden moc nechtělo. Za sebou měla třítýdenní náročné vysokohorské soustředění ve španělské Sierra Nevadě a před sebou hlavní cíl sezony – letní olympiádu v Londýně, ke které směřuje celá letošní příprava. Na šampionát v Debrecínu ale nakonec devatenáctiletá Barbora Závadová bude určitě vzpomínat celý život – v polohovém závodě na 400 metrů si doplavala pro bronz, svou první medaili mezi „dospělými" - celý článek s fotogalerií, kde Martin Baďura společně s Barborou zapózovali fotografovi Deníku před ostravskou radnicí najdete zde.

První nezdar ho nezlomil!

„Je nepříjemné, když musíte jet na vlastní náklady, které byly vysoké. Přemýšlel jsem nad tím, ale jelikož je před olympiádou, nebylo vyhnutí. ‚Dlouhá' Evropa je zkušenost a stála za to," přiznal ostravský plavec, který letos na 100 metrů znak splnil B-limit pro hry v Londýně.

Stovka byla v programu ME hned první den dopoledne. „Chtěl jsem udělat český rekord i na této trati a víc se přiblížit ‚áčkovému' limitu. Bohužel to nevyšlo, nebyl jsem ještě rozplavaný," vrátil se ke svému prvnímu startu na šampionátu v Debrecínu.

Nezdar ho ale nezlomil, poloviční „neolympijskou" trať zvládl za 26,31 s a o osm setin překonal tři roky starý český rekord Martina Vernera. „S tím jsem počítal, na padesátce jsem ho už dlouho sliboval. Jsem rád, že to vyšlo, ale čekal jsem, že čas bude trochu rychlejší. Asi mám ještě rezervy, které ukážu za dva týdny na mistrovství Maďarska v Budapešti," věří Baďura v další zlepšení.

Hlavně na znakařské stovce, která se poplave i v Londýně. „Natrénováno mám, teď je třeba to zúročit. Není to mistrovství Evropy, takže do karet mi bude hrát i psychická pohoda," věří ostravský plavec. Jeho nejlepší čas je zatím 56,19 s. „Věřím, že Martin konečně zlomí hranici 56 vteřin, což by ho mohlo přiblížit k postupovému místu," uvedl šéftrenér KPS Ostrava Vítězslav Hartmann a dodal, že plnění limitů skončí právě za dva týdny.

„Start má teď zajištěno asi 430 lidí s ‚áčkem', brát se bude 650, takže asi dvě stě míst je volných pro ‚béčkaře'. Do disciplíny to vychází na osm až deset lidí z celého světa, ale počítat se musí se štafetáři i plavci z rozvojových zemí," vysvětlil šéftrenér KPS Ostrava.