Fedcupová žena velkých okamžiků
Zlatá éra ženského tenisu? Nejen Petra Kvitová či Lucie Šafářová. Rovněž sedmatřicetiletá rodačka z Plzně se hrdě zasloužila o ty nejzářivější úspěchy domácích barev na mezinárodní scéně. Snad nejvíce se Strýcová zapsala do paměti českých fanoušků při fedcupových finále v letech 2015 a 2016. Sestava vedená již tradičním kapitánem Petrem Pálou potřebovala v obou případech rozhodnout o svém vítězství v závěrečných čtyřhrách, do kterých byla nasazena jako žolík právě droboučká bojovnice.
Listopad roku 2015. Finále mezi Českem a Ruskem v libeňské O2 areně hlásilo vyrovnaný stav a nové šampionky prestižní soutěže měly vzejít z rozhodujícího klání ve čtyřhře. V něm nastoupila za domácí výběr Strýcová po boku parťačky Karolíny Plíškové, což se nakonec ukázalo jako fantastický tah trenéra Pály. Češky udolaly v obrovské třísetové bitvě ruský pár Pavljučenkovová-Vesninová a posadily tak ženský tenis zpět do královského křesla. Již potřetí za posledních pět let.
Ještě unikátnější příběh se zlatou tečkou se odehrál o rok později ve francouzském Štrasburku. Český tým prohrával na horké půdě domácích favoritek 1:2 na zápasy a hned po úvodním dnu navíc přišel o svou jedničku Petru Kvitovou. Do hry tak musela naskočit náhradnice Barbora Strýcová, od které se však příliš neočekávalo. Kdepak. Tohle byl další Pálův lišácký tah. Rodačka z Plzně nejprve vyprovodila z kurtu Alizé Cornetovou a v následné rozhodující čtyřhře opět po boku Plíškové režírovala skalp tehdejších světových jedniček Garciaové s Mladenovičovou.
Na další vzácnou trofej z Fed Cupu pak Strýcová dosáhla ještě v roce 2018, kdy udělala veledůležitý bod ve dvouhře proti Američance Sofii Keninové. Celkově se tak podepsala tučným písmem u pěti zlatých ročníků památné generace českých tenistek.
Z cesty, Sereno, Rio je naše!
Další fantastický zápis se lvíčkem na hrudi. Strýcová se po Athénách představila rovněž na olympiádě v brazilském Riu před sedmi lety, kde ve druhém kole dvouhry podlehla šikovné Italce Erraniové. To nejlepší si však poctivě uschovala na turnaj ve čtyřhře, do něhož nastoupila s krajankou a dlouholetou kamarádkou Lucií Šafářovou. A společně předvedly jízdu, která se navždy zapsala do historie českého tenisu naprosto nesmazatelným písmem.
Hned v prvním kole připravily o neporazitelnost trojnásobné olympijské šampionky a zároveň první nasazený pár turnaje sestry Serenu a Venus Williamsovy, které jen těžko kousaly brzký konec pod pěti kruhy. Zastavit rozjeté české tenistky se povedlo až v semifinále budoucím vítězkám Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové z Ruska, nicméně v duelu o bronzové medaile se Strýcová vybičovala k dalšímu srdnatému výkonu.
Ten bohužel odnesly krajanky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou…Olympijská medaile však byla na světě!
Spanilý útok na wimbledonský double
Před čtyřmi lety byla v malebném All England Clubu velice blízko úspěchu, který si ve svém životopisu hýčká opravdu jen vybraný zlomek tenisových hvězd. Strýcová totiž útočila na celkové prvenství ve dvouhře i čtyřhře, nad čímž by si před turnajem nejspíše pouze zaťukala na čelo.
Do londýnského Wimbledonu navíc přijížděla jako čtyřiapadesátá hráčka žebříčku WTA, což ji mezi horké favoritky travnatého turnaje rozhodně neřadilo. Nakonec se však s Britskými ostrovy loučila jako nejstarší grandslamová debutantka v semifinále.
Sama vůbec nevěřila tomu, co se to vlastně odehrává. V osmifinále proti Belgičance Mertensové, kterou shodou okolností přemohla i v letošním finále čtyřhry ve Wimbledonu, dokonce ztrácela set a 2:5 na gemy. Ani to však na skalp plzeňské rodačky nestačilo. Strýcová se na travnatém pažitu postupně probojovala až do semifinále, kde ovšem na centrálním dvorci jen marně vzdorovala ve formě hrající americké legendě Sereně Williamsové. I přesto se postarala o jeden z nejzajímavějších příběhů na nejstarším grandslamu.
Svůj výjimečný příběh pak ještě obohatila o zlatý happyend ve čtyřhře, kterou kompletně ovládla po boku své dlouholeté parťačky Sie Šu-wej. V grandslamovém finále si sehraný česko-tchajwanský pár poradil s dvojicí Dabrowská, Sü a Strýcová si nejkrásnějšími dvěma týdny v kariéře vystřílela rovněž premiérové vítězství v české tenisové anketě Zlatý kanár.
Zlaté sbohem na oblíbeném místě
Letos na jaře oznámila, že se po mateřské dovolené vrátí zpět na kurty, aby dala své celoživotní lásce poslední a oficiální sbohem. Díky chráněnému žebříčku se dostala na prestižní turnaje, představila se například v Madridu, Římě či Birminghamu.
Málokdo však mohl tušit, že rozlučkové turné Barbory Strýcové nabere takové grády právě ve Wimbledonu, kam se již tradičně sjela kompletní tenisová smetánka. Loučící se česká legenda však přesvědčila celý svět o naprostém opaku.
Už jenom postupem do druhého kola dvouhry ukázala, že si své poslední chvíle s raketou v ruce užívá plnými doušky. A výkon, jenž následně předvedla s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej ve čtyřhře, už snad ani další komentář nepotřebuje.
Druhým grandslamovým titulem se staly nejstarším ženským párem, který se kdy probojoval do finále turnaje velké čtyřky a rovněž ho dokázal vyhrát. Loučení, které může Strýcové závidět každá sportovní osobnost.