Na šampionát v Debrecínu ale devatenáctiletá Barbora Závadová z KPS Ostrava bude určitě vzpomínat celý život – v polohovém závodě na 400 metrů si doplavala pro bronz, svou první medaili mezi „dospělými".

„Jsem šťastná, je to takový menší krůček nebo sen, který jsem si zase splnila," svěřila se vycházející hvězda českého plavání, která má doma také bronz z Olympijských her mládeže z roku 2010 v Singapuru.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Baďura dostal divokou kartu a fakturu. Pak zaplaval rekord

Na limit pro evropský šampionát v dlouhém bazénu v Debrecínu útočil marně, ve vodě mu to nevyšlo. Nakonec Martin Baďura z KPS Ostrava dostal od svazu divokou kartu a v Maďarsku z toho byl nový český rekord na 50 metrů znak. S možností startu ale zároveň přišla faktura na 37 tisíc korun. „Bez Centra individuálních sportů Ostrava, které mi dalo dvacet tisíc, bych do Debrecínu nejel," poděkoval Baďura za finanční pomoc a prozradil, že dalších deset tisíc mu dal klub. Zbývajících sedm tisíc dodal sám z internetového obchodu s plaveckými potřebami, který provozuje. Teď se mu zpět vrátí osm tisíc korun, což je taxa svazu za český rekord. Celý článek najdete zde

Medailový cíl měla svěřenkyně trenéra Vítězslava Hartmanna i v Debrecínu. „Čtvrté místo z loňské zimy ve mně hlodalo skoro každý den na tréninku. Tu Maďarku Jakabosovou, která se mnou o bronz ve Štětíně bojovala, si představuji skoro pořád," vrátila se Závadová ke čtvrtému místu na prosincovém ME v Polsku. K medaili jí tehdy chybělo pětatřicet setin vteřiny.

„Můj táta tvrdí, že všechno je v hlavě, a asi má pravdu, soupeřek se nesmíte bát. Před dvěma roky bych si při pohledu na startovní listinu řekla: ‚Tak ty mi zase dají.' Jde o překročení určité meze, teď vím, že s nimi můžu závodit a porážet je," svěřila se studentka Sportovního gymnázia D. a E. Zátopkových v Ostravě.

Český rekord 4:36,96 minuty z loňského mistrovství světa v Šanghaji, kterým v srpnu splnila A-limit pro olympiádu v Londýně, ale v Maďarsku nevylepšila.

„Moc se mi tam ani nechtělo jet, možná na mě padla únava z vysokohorského soustředění a ve vodě jsem měla divný pocit, vůbec se mi neplavalo dobře," přiznává plavkyně, kterou v její přípravě podporuje i Centrum individuálních sportů Ostrava.

V Debrecínu dohmátla za 4:38,07 minuty. „Nacházím se v části přípravy, kdy na své osobáky ještě moc myslet nemůžu. Chtěla jsem zaplavat nejlepší letošní čas, což se mi povedlo, je jenom vteřinu za osobákem. Ukázal mi, že jsem na tom líp vytrvalostně než rychlostně. Rozjíždím se pomalu, ale na olympiádě bych svůj český rekord chtěla zlepšit," přiblížila svůj další cíl.

V Londýně by ráda startovala i na polohové dvoustovce, ale na ME se jí A-limit splnit nepodařilo.

„To byla obrácená strana karty. Nevím, co se v závodě stalo, vůbec mi nevyšel podle představ. Byla jsem sice v semifinále, kde jsem skončila třináctá, ale připadala jsem si, že patřím někam na hanbu," stydí se Závadová za svůj čas 2:16,09 min.

„Pořád ale doufám, že mě na olympiádu vezmou i na dvoustovku. Z loňska mám zaplavaný celkem dobrý čas a navíc, když mám na čtyřstovku splněný A-limit, mohlo by mi ‚béčko' na dvoustovku stačit."

Talentovaná česká reprezentantka se už v neděli vydá na dvoutýdenní soustředění na Kypr, v červenci ji čeká mistrovství republiky a pak olympiáda v Londýně.

„Samozřejmě medaile je krásná, ale pořád si říkám, že dokud člověk nevyhraje, nemůže být vnitřně spokojen. Přišel za mnou jeden trenér a řekl, že to mám roztrhat, protože je to knížka, kterou jsem dočetla, a teď se mám soustředit na jiný start. Takže už se soustředím na mnohem větší akci," připomíná devatenáctiletá plavkyně blížící se svátek všech sportovců pod pěti kruhy.