K večeři si dají hrachovou polévku a kapra s bramborovým salátem. Typické štědrovečerní menu, přesto jsou Vánoce u Závadových vždycky velký svátek. U stromečku se sejde celá velká rodina a svátky si užívá.

„Je to super být zase doma," usmívá se dvaadvacetiletá Barbora Závadová, nejvzácnější člen dynastie. Nejlepší česká plavkyně sice zůstala členkou KPS Ostrava, ale už třetí sezonu studuje i trénuje ve vysokoškolském sportovním centru v Praze. A hlavně závodí a jezdí na soustředění: Dánsko, Jižní Korea, Rusko, Itálie, Španělsko, Maďarsko, Izrael – tam všude letos na chvíli zakotvila.

„O víkendu jsme byli za Baruškou, užili jsme si vánoční Prahu a stihli si dát společně vánoční punč. Teď si to užijeme taky v Ostravě. U štědrovečerního stolu budou i obě babičky a děda, takže budeme všichni pospolu," má radost Petra Závadová, maminka páté plavkyně z polohové čtyřstovky na letošním mistrovství světa, čtvrté na evropském šampionátu a stříbrné medailistky z letní světové univerziády.

„Těším se hlavně na to, že se všichni uvidíme. Dárky mám letos snad poprvé už nakoupené včas a ty tři dny doma v Ostravě si chci užít v klidu a pohodě," připomenula Barbora, že od 26. prosince jí na Réunionu začíná příprava na novou sezonu s olympiádou v Riu de Janeiro. „Jedna babička je kvůli tomu smutná, protože se nezúčastní jejího tradičního oběda," prozradila Petra Závadová.

Tatínek je suchozemec

Na vánočních přípravách se podílela i Bára.

„Pekla jsem linecké, klasické perníčky a ušudlala jsem i nějaké kuličky. Ráno si dáváme kakao a cukroví, to je naše tradice," přiznala plavkyně, že o svátcích poruší životosprávu. 
„S tím, že budu potom shazovat, se počítá. Ale půjde to rychle, když se začne plavat a běhat," dodala.

Pokaždé ovšem Závadovi na Vánoce doma nebyli. „Asi třikrát jsme je strávili v teple, ale byly také v pohodě. Když je člověk s rodinou, tak mu nepřijde, že by potřeboval něco jiného. Mamka se aspoň nemusela stresovat s přípravou štědrovečerní tabule, ráno jsme si šli zaplavat, prostě jsme byli všichni spolu a měli se dobře," líbily se Báře i svátky u moře. Plavecké geny má po mamince. „Sama jsem devět let závodně plavala za bývalé Vítkovice, ten sport se mi líbí. Když jsem byla těhotná s Barčou, dělalo mi plavání hodně dobře, takže jsem byla na bazénu pořád. Možná to na ni nějak zapůsobilo," směje se Petra Závadová.

Ve stejných stopách jdou i obě mladší dcery, osmnáctiletá Tereza a devítiletá Petra, suchozemec je jen tatínek Tomáš, bývalý ostravský extraligový volejbalista.

„Na Báru jsem pyšná, motivuje mě, ale je to těžké, v mém věku byla lepší," přiznala mladší Tereza. „Občas se na nějakých závodech potkáme vedle sebe na lajně, tak to mě hodně vyhecuje a snažím se držet s ní. Bára si vychutnává, že plave vedle mě, ale ke konci mi řekne: ‚čau,' a uplave," vylíčila průběh soutěže osmnáctiletá Tereza.

Svůj vzor má jasný i nejmladší Petra. „Bája, protože je dobrá. Plavu taky, kromě motýla a delfína, toho se ještě neučíme," řekla devítiletá sestra.

„Na bazén jsem odmalička vodila všechny holky, začínaly jako miminka. Jsem ráda, že můžu v plavání pokračovat tím, že je teď chodím povzbuzovat," těší Petru Závadovou úspěchy všech dcer.

A také ví, kde bude celá 
rodina v srpnu 2016. „Letenky do Ria už máme koupené, teď ještě musíme sehnat vstupenky. Vidět dítě na olympiádě je pro každého rodiče velký zážitek, určitě to zase obrečím jako v Londýně, ale Bára bude mít opět českou klaku na tribuně," naplánovala už maminka Petra cestu do Brazílie.

Rozhovor: Na podzim trvá sezona tři měsíce

V polohovém závodě na 400 metrů je čtvrtá v Evropě a pátá na světě, z letní univerziády v Jižní Koreji si plavkyně Barbora Závadová z KPS Ostrava letos přivezla stříbro. Doma už má bronz z ME 2012 a plnou krabici českých medailí.

„Letos to bylo náročné, protože jsem byla často pryč. Jednu tašku jsem měla doma ještě nevybalenou a druhou už balila. Myslím, že to byl takový předstupeň toho, co přijde," přemýšlí už 22letá reprezentantka o olympijském Riu de Janeiro, kam se v březnu kvalifikovala jako první český sportovec.

Na konci roku se většinou bilancuje. Jak je tomu u vás, jste se sezonou spokojená?
Léto se mi povedlo. Mám ho raději, protože je delší, závody nejsou každý týden a já mám víc času na mentální i fyzickou přípravu. Teď v zimě už to nebylo tak, jak jsem čekala. To mě trošku mrzí, protože člověk si vždycky pamatuje víc negativní věci než ty pozitivní.

Takže jsem ten rok hodnotila spíš negativně, ale teď, když se ohlédnu zpět s odstupem, tak nemám proč. Povedlo se mi to, co se povést mělo, a to je důležité.

Celkové hodnocení asi ovlivnilo zimní mistrovství Evropy v Izraeli, kde jste skončila čtvrtá.
Asi potřetí. Na podzim trvá sezona tři měsíce a už je vrchol. Já jsem si v ní přivodila menší zranění ruky, které mě bohužel na měsíc omezilo. Sice jsem plavala, ale nebylo to úplně to pravé trénování. Nebyla jsem tak silná jako 
v létě ani psychicky připravená, protože jsem pořád něco řešila – doktory, trénink i to, jestli na Evropu pojedu.

Rozhodla jsem se až dva dny předtím. Vlastně můžu být ještě ráda za to, co jsem tam pak předvedla.

Co se vám vlastně stalo?
Začátkem listopadu na Axis Cupu v Jihlavě jsem si při dohmatu na stovce znak natáhla v lokti nějaké vazy. Nevím, jak se mi to povedlo, asi jsem moc šikovná (směje se).

S trenérem Strnadem jsme se shodli, že z náročného týdne před závody jsem byla hodně unavená a měla přetížené ruce, pak asi stačilo málo, aby to takhle dopadlo, protože při normálním dohmatu by se to nikdy nestalo. Konec sezony byl zvláštní.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Platí to i u vás?
Pomohlo mi to hlavně i v tom, že nesmím usnout na vavřínech. Myslela jsem si, že když měsíc trošku vypadnu z tréninku, tak to půjde, ale ono to nejde. Trénovat se prostě musí a tohle mi to ukázalo dost jasně.

Před sebou máte novou sezonu. Co vás čeká do olympiády, která bude jejím vrcholem?
Za všechno mluví to, že se už 25. prosince z Ostravy vracím do Prahy a druhý svátek vánoční odlétám na třítýdenní soustředění vysokoškolského sportovního centra do tepla na Réunion. Potom budu dva tři týdny doma a už zase letím na další třítýdenní soustředění, tentokrát s reprezentací do Thajska. Pak, světe div se, budu měsíc v Česku.

V dubnu jsou zkušební závody v Riu, kde chci startovat, a k nim trošku směřujeme přípravu. V květnu je mistrovství Evropy, v červnu mistrovství republiky, pak další soustředění na druhé straně světa a potom už olympiáda. Mezi tím samozřejmě závody Českého poháru, liga družstev, Velká cena Ostravy a Pardubic. Tak uvidíme, co mi 
z nich vyjde.