To byla hodně povedená reklama na basketbal! Derby mezi Ostravou a Opavou předčilo všechna očekávání. Ve vyprodané hale Tatran, kde se tísnilo přes tisíc diváků, nebyl znám vítěz do poslední vteřiny.

Po velké bitvě se nakonec radovala domácí Nová huť, která přehrála houževnatého soupeře 93:92. Ostrava pro sebe získala i druhé utkání v nové ligové sezoně. Vítěznou šňůru s Opavou natáhla už na osm zápasů.

„Série s Ostravou už trvá dost dlouho, přáli jsme si ji konečně přerušit. Porážka mě hodně mrzí. Ostrava má nový tým a ještě není tolik sehraná. Toho jsme chtěli využít. Ale nepodařilo se," litoval opavský kouč Petr Czudek.

„Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Opava má totiž narozdíl od nás tým pohromadě tři čtyři roky. Základní osa osmi lidí zůstala stejná. Doplnili ji jen o Gniadka a Djukanoviče. Téhle výhry si proto hodně cením," řekl trenér Ostravy Dušan Medvecký.

Ten neměl dobrou náladu už na konci první čtvrtiny, kterou jeho mužstvo prohrálo 26:29. „Překvapilo mě, že jsme hlavně první čtvrtinu špatně bránili a dostali spoustu otevřených trojek. Přitom jsem hráče upozorňoval, že zápas můžeme prohrát právě jen trojkami," vykládal Medvecký.

„Velké problémy nám dělal Jakub Šiřina. Hlavně ve druhém poločase jsme proti změnili obranu, zaměřili se více na něj a dokázali ho už ubránit," pokračoval Medvecký, který se strachoval o výsledek až do samého konce. A to přesto, že čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny už vedla Ostrava 71:57.

„Ve chvíli, kdy jsme prohrávali o čtrnáct bodů, tak jsme začali více riskovat, vsadili na agresivitu, zdvojování. Ta parta, která tam ty tři minuty byla, odvedla skvělou práci a dostala nás na dostřel," připomněl Czudek moment, kdy jeho Opava stáhla náskok domácích na rozdíl jediného koše.

„Když jsme o čtrnáct bodů vedli, myslel jsem si, že je rozhodnuto a v klidu to už dohrajeme. Opava ale přitlačila v obraně, my jsme udělali hloupé ztráty, dostali rychlé koše a rázem byli u nás," podotkl Medvecký.

Po koši Folkera vstupovala Ostrava do poslední minuty za stavu 91:86. Následně ale minul všechny čtyři trestné hody jinak výborně hrající rozehrávač Číž a Opava se čtyři vteřiny před koncem při skóre 93:92 řítila do posledního útoku. Šiřina se však v presu dvou protihráčů nedostal ani ke střele a domácí začali slavit vydřené vítězství. „Bohužel ve vyrovnané koncovce je to vždy o tom, jestli trestné hody dáte, nebo ne. No a my je nedávali. Proto to drama až do konce," zdůraznil Medvecký. „Koncovka už byla pevně v rukou Ostravy, jen netrefovali trestné hody a tak se to ještě zdramatizovalo," doplnil Czudek.

Oba trenéři si po zápase pochvalovali úroveň zápasu. A nejen ji.

„Bylo to derby se vším všudy. Nasazení, atmosféra. Diváci si zápas museli užít, padlo hodně košů. My trenéři jsme si ale trhali vlasy. Obrany nebyly hlavně v první půli dobré. Celkově se hrál ale výborný basketbal," shodli se na závěr ostravský Dušan Medvecký a jeho opavský protějšek Petr Czudek.

NH Ostrava - BK Opava 93:92 (26:29, 55:51, 76:68)
Body: Willman 19, Ruach 18, Folker 15, Jurečka 14, Číž 13, Stehlík 6, Pelikán 4, Zbránek 3, Alič 1 - Šiřina 27, Sokolovský 14, Djukanovič a Kramný 12, Gniadek 11, Blažek 9, Dokoupil 7. Rozhodčí: Dolinek, Nejezchleb, Večeřa. Fauly: 22:26. TH: 29/18:19/16. Dvojky: 33/21:32/20. Trojky: 11:12. Doskoky: 22:26. 5 chyb: 40. Ruach - 40. Gniadek.