V letošní domácí premiéře rozhodli o svém jasném vítězství už během první čtvrtiny. Během ní si vypracovala Nová huť šestnáctibodový náskok a bylo rozhodnuto.

Domácím vycházelo od začátku všechno, včetně střelby za tři body, se kterou měli v zahajovacím utkání v Pardubicích velké problémy. To hosté se trápili, největší problémy měli s rychlými protiútoky Ostravy a jejich důraznou obranou.
„Musím být spokojený, protože jsme odehráli výborný zápas. Dařilo se nám ve všech činnostech. Nejdůležitější bylo, že jsme dobře bránili," pochvaloval si trenér Ostravy Dušan Medvecký.

NH Ostrava – Kolín 99:66 (31:15, 56:33, 79:55)
Body: Dougherty 22, Rohde 20, Zbránek 19, Muirhead 13, Dedek 11, Číž 7, Jurečka 5, Dragoun 2 – Chán 16, Ličartovský 13, Faifr 11, Field 9, Machač 7, Hammond 6, Vocetka a Sýkora po 2. TH: 18/14 – 7/5. Trojky: 9:7. Doskoky: 28:31. Fauly: 14:24.

Adam Číž: Snažím se to hecovat, nemůžeme být na hřišti mrtví

NH Ostrava – Kolín 99:66

V létě mu bylo teprve 23 let, přesto už nyní na jeho výkonech stojí hra basketbalistů Ostravy. Odchovanec Nové huti Adam Číž si dobře uvědomuje, že potřebuje dávat týmu v každém zápase maximum. A svou práci dělá dobře. Šikovný rozehrávač ve středu přispěl sedmi body a stejným počtem asistencí v domácí premiéře k výhře 99:66 nad Kolínem.

Po porážce v úvodním zápase na palubovce silných Pardubic byl fanoušek Nové huti zvědavý, co předvedete. A vy jste nepříjemný Kolín přejeli. S tím musíte být spokojeni…

Pro nás byl ten zápas takový, jaký jsme po úvodní prohře v Pardubicích potřebovali. Zlomili jsme ho už v první čtvrtině, kdy jsme dali třicítku a šestnáctibodovou šňůrou je srazili. Nastoupili jsme vyhecovaně, hráli jsme srdcem, dobře jsme bránili, což se nám v přípravě nedařilo. V Pardubicích to nebylo špatné, teď to bylo lepší a snad půjdeme dál nahoru. Vyhráli jsme hlavně obranou. A nebáli jsme se chodit rychle dopředu.

Po loňské sezoně odešli všichni cizinci, v klubu podepsali čtveřici nových Američanů. Odehráli jste v lize zatím jen dva zápasy, přesto… jak to zatím cítíte?

Z týmu mám dobrý pocit, všichni mají chuť dokázat velké věci. Ano, kádr se znovu obměnil, přišli čtyři Američané, ale je vidět, že je to tady baví a chtějí vítězit. Zapadli, jsme skvělá parta. Na hřišti si vyhovíme, řekneme si, co chceme hrát. Řekl bych, že máme slušný začátek.

Ostravský dres oblékáte už léta. Jak těžké je každou sezonu se sehrávat s novým týmem?

Je to samozřejmě složitější, když máte každou sezonu kolem sebe několik nových hráčů na sehrání. Řešíte znova připravené akce, které jsou každý rok v drobnostech jiné. Hlavní je si s novými kluky sednout, vyříkat si to a v trénincích to pilovat.

Jedna věc je pilovat určené akce s novými hráči, druhá je jejich národnost. S českými kluky se asi řeší vše mnohem lépe než s těmi zahraničními. A těch máte v kádru zase hodně…

Je to tak, o jazykové bariéře se nemusíme bavit, i když já se anglicky s cizinci domluvím. Zatím fungujeme dobře. Když se budu bavit o sobě, za kariéru už jsem posbíral nějaké zkušenosti a vím, kde mám stát a co na hřišti dělat. S novými kluky se bavíme, kam bych je potřeboval na clonu a naopak kde oni chtějí nahrát. Zatím to jede velmi dobře.

Loňskou sezonu jste neuzavřel v nejlepším. Den před jedním ze zápasů čtvrtfinálové série s Nymburkem jste měl být viděn nad ránem ve Stodolní ulici a následně byl vyřazen z kádru. Vše je již definitivně zapomenuto?

To už je pryč, co bylo, je minulost. Jsme jen lidi, každý přece občas chybujeme. Zase jsem o něco starší. Trenér mi říkal, že mi dává druhou šanci a že by se nerad podruhé spálil. A já ho rozhodně nechci zklamat. Jsem kapitán, rozehrávač, který má celkově ke kapitánství blízko. Je mi jasné, že musím tvrdě makat, co nejlépe kluky řídit a odevzdávat maximum.

V týmu máte čtyři Američany, od středy vám navíc vypomáhá Kanaďan s jamajskými kořeny Corey Muirhed. V jakém jazyce se vlastně bavíte?

Všechny porady probíhají v angličtině. Tak to je dané. Já mám v kabině s kluky taky nějakou debatu. Snažím se to hlavně vyhecovat, nemůžeme být v zápasech mrtví, jak se nám to v minulosti občas stávalo. To už prostě nejde. Snažím se jim dávat ty nejpodstatnější rady. Zahraniční hráči jsou tady první rok, takže nevědí, jak to u nás v české lize chodí.

Sezona bude dlouhá, mohou přijít zranění, může na vás padnout deka. S jakým výsledkem budete spokojený?

Před letošní sezonou jsme si nedávali konkrétní cíle. Ale jednu věc jsme si řekli jasně: chceme do play-off. A to vnímám jako samozřejmost. Pro mě je cíl dostat se do vyřazovacích bojů, a když nepostoupíme ze čtvrtfinále dál, tak ať aspoň soupeře pořádně potrápíme.