V konkurenci 792 bikerů obsadil druhou příčku se ztrátou 33 sekund ostravský Matěj Průdek, vítěz kategorie juniorů. Bronz si časem 1:47:32 hodiny zajistil Pavel Žák z Bike Triatlonu Morkovice.

Ondřeje Fojtíka obhajoba potěšila, ve druhé polovině července ho totiž sužovaly zdravotní problémy. ,,Zhruba tři týdny jsem léčil alergii na včelí bodnutí, ztratil jsem dost sil i energie," prozradil biker z Bystřice pod Hostýnem.

Od začátku závodu to ale už byl starý známý Fojtík. ,,Startovní pole ovšem brzy roztrhal Pavel Žák. Ten však ve druhém stoupání zvolnil tempo a já se dostal před něho. Potom už jsem si na vedoucí pozici neustále udržoval zhruba padesátisekundový náskok. A přestože se na mě v závěru soupeři dotahovali, prvenství se mi celkem s přehledem podařilo uhájit," pochvaloval si v cíli 38letý Fojtík.

Druhý Matěj Průdek, který je o dvacet let mladší, bral účast na Rusavě spíš jako trénink před zářijovým mistrovstvím světa v cross country v Andoře. ,,Kolem čtyřicátého kilometru mě postihla menší krize. Ta však po dvou kilometrech pominula a pak už jsem si v pohodě dojel pro stříbrnou pozici," radoval se z výsledku Ostravan Průdek.

,,Zpočátku jsem se snažil být co nejvíc aktivní. Nicméně Ondra Fojtík zkušeně čekal na svoji příležitost a kolem desátého kilometru se dostal na první místo. Já jsem se poté pohyboval v následné malé skupině, která dobře spolupracovala. Na bronzovou pozici jsem se posunul v posledním stoupání pět kilometrů před cílem," informoval třetí v pořadí Pavel Žák.

V závodu žen dominovala skvělým časem 2:04:23 hodiny ostravská Barbora Průdková před loňskou vítězkou Irenou Berkovou z Koryčan (Amenity Extrem Sport Team), jež byla v cíli o pět minut a jedenáct sekund pomalejší.

Třetí dojela Helena Kotopulu ze Zlína (Zorba Team, 2:18:06). Martina Novotná z pořádajícího Rusava Bike Teamu skončila čtvrtá (2:18:49) a přerovská Jana Bednaříková ze zlínského Amenity Extrem Sport Teamu brala za čas 2:20:35 páté místo.

,,Berkovou jsem předjela ve druhém stoupání. Pak se mi na suché, a tím pádem také rychlé trati dařilo držet ostřejší tempo, a proto jsem si vítěznou pozici kontrolovala," konstatovala nejlepší žena na Rusavě, teprve 19letá Barbora Průdková.

Irena Berková byla rovněž spokojená. Obhájkyně loňského ženského prvenství už před startem totiž věděla, že není hlavní favoritka. ,,Průdková je velmi silná soupeřka. V prvním kopci se mi ji ještě podařilo dostihnout. Pak jsme jely asi půl hodiny spolu, ale potom se mi Barbora definitivně vzdálila. Nohy mi sice sloužily, ovšem ve velkém vedru už jsem nenašla sílu nadějné bikerce z Ostravy vzdorovat," přiznala Berková.

LUBOMÍR HOTAŘ