Volejbal začal hrát v patnácti letech v Havířově, kde si vyzkoušel také extraligu mužů. Bronzovou medaili ale získal v roce 2014 se Zlínem, i když v té době už bydlel v Ostravě. Dres změnil dvoumetrový blokař Václav Kotas až o sezonu později a od té doby patří k ostravským oporám.

V pěti utkáních tohoto ročníku nejvyšší české soutěže vybojoval pro tým celkem 38 bodů (26 útok – 9 blok – 3 podání). Jedenáct z nich v sobotním vítězném duelu doma proti Ústí nad Labem 3:1 (17, -20, 17, 20).

„Věděli jsme, že i když soupeř letos ještě nevyhrál žádný zápas, nebude to s ním lehké, a to se potvrdilo. Naštěstí jsme jakžtakž něco předvedli, takže to dopadlo dobře,“ smál se v sobotu večer čtyřiatřicetiletý volejbalista.

SBŠ Ostrava. Ilustrační foto.
Basketbalistky SBŠ porazily Trutnov. Poprvé v lize

Po pěti odehraných kolech má Ostrava devět bodů za tři vítězství a v tabulce je pátá. Nezvládla jen dva zápasy. „Proti Budějkám jsme to doma zkusili, ale ony hrály dobře a přehrály nás kvalitou, ve všech činnostech byly lepší,“ vrátil se Kotas k prohře 0:3 s jihočeským obhájcem titulu. „Hodně nás ale mrzí porážka 1:3 ve Zlíně. To jsou body, které nám potom ve výsledku můžou chybět k lepšímu postavení před play-off,“ neskrýval zklamání z neúspěchu.

Cesta do vyřazovací části soutěže je ještě hodně dlou᠆há, ale bitva o místo mezi elitou bude v této sezoně, kdy se změnil systém soutěže, ještě větší než v těch předcházejících. „Je to stejné jako v hokeji. Bude se hrát desítka a první šestka po základní části má výhodu v tom, že se střepe předkola play-off,“ vysvětlil Kotas.

„Myslím si, že první čtyřka – Budějovice, Liberec, Kladno, Karlovarsko – je letos o krůček před ostatními týmy. Vyrovnané je to ale i od pátého místa, kde jsme my, Brno, Příbram a Zlín. Špatné koneckonců nebude ani Ústí, které mělo na začátku extraligy hodně přísný los a určitě se ještě chytne,“ vyjmenoval soupeře, kteří budou usilovat o dvě zbývající místa v elitní šestici.

trenér baníku Radim Kučera
Baník zabrzdil zkrat Granečného, ani dva góly na Letné nestačily

Volejbal je pro něj sport číslo jedna, ale když má volno, rád vyrazí z haly ven. Jeho velkým koníčkem je windsurfing. „Zrovna zítra jedu na Nové Mlýny,“ prozradil po sobotním zápase. Nezabrání mu v tom ani hodně studená voda. „Teď na konci sezony je to už tak na hraně, ale neoprén to jistí,“ zasmál se Kotas.

Jak se k prknu s plachtou dostal? „Jezdil táta, trošku mě k tomu dotáhl a já už zůstal. Jako malý jsem lyžoval, ale jelikož teď hraji volejbal, tak si to přes zimu nelajznu. Mám zkušenost, že lyžování vůbec neprospívá výskoku a hlavně je to v sezoně nebezpečné, tolik nás v týmu není, abych to mohl risknout. Windsurfing je přece jenom bezpečnější,“ konstatoval dvoumetrový dlouhán.

Ilustrační foto.
Ostravanky přivezly set z haly mistryň