Písečné pláže opustil vloni v září a od té doby se naplno věnuje jen klasickému šestkovému volejbalu. Nedávno ale blokař DHL Ostrava Přemysl Kubala udělal výjimku a po sobotním utkání v extralize vyrazil v neděli s Petrem Benešem znovu na písek.

Návrat dvojnásobných mistrů ČR v plážovém volejbale pod otevřeným nebem byl velice úspěšný – na domácím halovém šampionátu v beachi vybojovali stříbro.

Nejúspěšnější současnou českou dvojici dokázali v Praze zdolat jen Jan Dumek s Martinem Tichým. „Bylo to bez tréninku,“ připomíná Kubala, že na přípravu během zimy nemají s Benešem čas.

„Nikdy jsem to nekombinoval a během šestkové sezony na beach nešel, ale když jsme v sobotu byli v Příbrami, tak jsem se rozhodl to spojit a dobře si zahrát,“ vysvětlil bývalý reprezentační blokař změnu v plánu. Na ní se s Benešem domluvili asi čtrnáct dní před turnajem.

„Odehráli jsme pět zápasů, což bylo super, ale spolu s těžkým sobotním utkáním extraligy v Příbrami se to projevilo ve finále, kdy už jsem nemohl. Víceméně to byl takový odchozený zápas, takže hlavně proto nás v něm Dumek s Tichým porazili,“ viděl hrající asistent DHL příčinu prohry 0:2 (-21, –14) v duelu o titul.

Na pláž Kubala znovu vyrazí až po sezoně v šestkách.

„Před dvěma lety jsme se s Petrem domluvili, že vydržíme až do olympiády v Londýně 2012. Tento rok je pro nás klíčový, protože se začínají počítat body pro kvalifikaci. Malá generálka v podobě halového mistrovství nám jenom prospěla. Potvrdili jsme si, jak důležitá je fyzická kondice, a na ní musíme zapracovat. Hlavně Petr, který pracuje jako vysoký manažer a trénuje jen ve volném čase, a toho moc nemá,“ prozradil ostravský blokař.

I přes únavu svého startu v Praze rozhodně nelituje. „Prospělo mi to. Někdo si chodí vyčistit hlavu po prohraném zápase do hospody, já jsem to šel vypotit do písku,“ připomenul porážku DHL v Příbrami (1:3).

Vyrovnat se musel i se změnou palubovky za písek.

„Přechod byl těžký, na Pankráci je docela hluboký písek, takže jsem zapojoval úplně jiné svaly než v hale. O to těžší byl návrat, první tři dny po turnaji jsem z toho byl úplně hotový. Naštěstí jsme další kolo extraligy hráli až v sobotu, takže mě trenér Šmejkal pustil a v zápase už to bylo v pohodě,“ vrátil se k minulému duelu extraligy, v němž Ostrava doma hladce porazila Aero Odolena Voda 3:0.

Výhodu domácí palubovky bude mít DHL i ve čtvrtečním duelu se Zlínem a základní část extraligy zakončí v sobotu v Benátkách nad Jizerou. „Je fajn, že nehrajeme předkolo play off, ale rovnou naskočíme do čtvrtfinále, které bude klíčové. Dva zápasy s těžkými soupeři, kteří se bijí o druhé místo, nám mohou pomoct. Půjdeme do nich za vítězstvím, jako by to už bylo čtvrtfinále,“ prozradil hrající asistent.

Utkání 32. kola extraligy DHL Ostrava – Zlín se hraje ve čtvrtek od 17 hodin v hale Sarezy v Hrušovské ulici.