Dres Ostravy obléká druhou sezonu, ale největší triumf ve své kariéře zažil třicetiletý blokař Tomáš Široký až v pondělí. S tou nejcennější medailí na krku si po vítězném šestém finále s Českými Budějovicemi (3:2) vykouřil svůj první doutník mistra extraligy volejbalistů. Ostravští sérii vyhráli 4:2.

Na síti řádil v zápase jako o život. „Už nebyla jiná možnost," konstatoval Široký, který v něm vybojoval 12 bodů, 170 v celém play-off.

Už během něj přišla pozvánka do širšího výběru trenéra Bernarda „Vypadá to, že je to rok snů," usmál se rodák z Hradce Králové. „Těšil jsem se na volno, a ono nebude. Ale čeho můžete dosáhnout víc, než dostat se do reprezentace? Věřím, že mě to volejbalově zase posune dál," říká Široký.

Na sraz českého týmu 13. května v Mladé Boleslavi se těší. „Bude tam spousta kluků, které jsem dlouho neviděl, a také se tam potkám s některými finalisty," připomíná blokař, že většina hráčů Českých Budějovic, kterým Ostrava nedovolila obhájit mistrovský titul, obléká dres národního týmu už dlouho. Široký v něm bude mít premiéru. „Budu rád, když si zahraji Evropskou ligu," chystá se tvrdě dřít celé léto a probojovat se do užší nominace.

Makat je zvyklý, vedle volejbalu chodil do práce, je podlahář. Dopolední tréninky individuálně doháněl v posilovně. „Naštěstí jsem živnostník, takže jsem nemusel dát v práci výpověď. Jen jsem se domluvil, aby si za mě našli náhradu," vysvětlil rodák z Hradce Králové, který se bude volejbalu teď věnovat naplno.

Jeho cesta do Ostravy vedla přes ligový Uničov a extraligový Havířov, který vedl do bojů jako kapitán. Po bronzu s juniory Slávie Hradec Králové se první velké medaile dočkal až v moravskoslezské metropoli. „Já v Ostravě sbírám jenom zlato," připomenul loňské vítězství v Českém a Československém poháru. Jen v extralize to nevyšlo, tým před rokem skončil bez medaile na nepopulárním čtvrtém místě.

„Jestli budeme příští rok hrát Champions League, tak to asi vypadá na další zlato," smál se Široký. Zatím ale neví, zda zůstane, v Ostravě mu končí smlouva a zájem o něj mají i další kluby.

Volejbal si budeme užívat, slíbil v létě Mauler

Richard Mauler s míčem.Ostrava – V létě se stal kapitánem. „Letos nemáme medailové ambice, takže si volejbal budeme užívat. Myslím, že všechno doženeme bojovností," slíbil tehdy Richard Mauler, třiadvacetiletý smečař VK Ostrava.

Šel příkladem, v semifinále nastoupil čtyři dny po zranění. „Všichni chceme družstvu pomoct za každou cenu, takže nějaký výron kotníku se musí skousnout," prohlásil Mauler, v tom utkání s Libercem získal dvacet bodů a po finále pozvánku do reprezentace.

Tým bojoval jako jeden muž a volejbal si s ním užívali i diváci, jejich zásluhou Ostrava doma v play-off jen vítězila.

„Říkali jsme si: Super, jsme ve finále, budeme hrát náš nejlepší volejbal a třeba to bude stačit na nějakou výhru. A ono to stačilo na titul," zářil štěstím kapitán českých mistrů. „Porazit České Budějovice se nepodaří každý den, ale čtyřikrát a ve finále? Mají šestkrát větší rozpočet než my, tři čtvrtiny hráčů jsou nebo byli v reprezentaci. O to víc si vítězství nad takhle silným mančaftem cením," řekl Mauler po vyhrané sérii 4:2 na zápasy. 

Skončilo to jako pohádka, usmíval se Václavík

Ostrava – Až se budou rozdělovat ceny za filmovou tvorbu, měl by Jan Václavík být mezi nominovanými.

Jan Václavík

Libero a duše ostravského týmu spoluhráče burcuje, nechybí u žádné legrace. Je autorem předloňského videa o přípravě volejbalistů na zápas, vloni nafotil tým do hornického kalendáře. Letos před šestým zápasem finále s Českými Budějovicemi vypustil na sociální sítě „Náš příběh", sestřih sezony VK Ostrava.

V Ostravě je osmadvacetiletý hráč pátou sezonu, v roce 2009 s ní získal bronz, předloni stříbro, letos zlato. „Je docela sranda, že favority jsme přejeli jenom v play-off," připomenul Václavík čtyři vítězství ve čtvrtfinále nad Zlínem, v semifinále nad Libercem a ve finále nad Českými Budějovicemi.

„V play-off jsme chytili fazonu, všichni kluci hráli dobře a nelámaly nás ani těžké chvíle, dnešek je toho důkazem," radoval se z výhry 3:2 v šestém finále s obhájcem titulu. „Někdo říkal, že je to pohádka, a ono to fakt skončilo jako pohádka. Je to skvělé," usmíval se Václavík.

Benjamin Wolff: Splněný americký sen

Benjamin Wolf

Ostrava – Zkusil štěstí na letním volejbalovém kempu v Itálii. Když mu pár dní nato zavolal do Ameriky jeho agent, skákal  Benjamin Wolff radostí. Dvoumetrovému blokaři z Pensylvánie se splnil životní sen, hře pod vysokou sítí se mohl věnovat naplno. „Můj největší úspěch? Přijet do Ostravy a hrát volejbal," říkal na začátku sezony. Teď už to neplatí, čtyřiadvacetiletý Američan, který měl do loňska zkušenosti jen z univerzitní soutěže v zámoří, se v pondělí stal mistrem české extraligy. „Je to úžasné, nejlepší pocit, jaký jsem kdy měl," svěřil se Wolff. „Bude chvíli trvat, než mi to dojde, je to prostě něco nepopsatelného."

Ondřej Lach nosil vodu. Je hasič

Ondřej LachOstrava – Blokař druholigových Palkovic byl v letní přípravě jedním ze čtyřiadvaceti uchazečů o místo v týmu Ostravy. „Říkal jsem si, že to vyzkouším a uvidím, co z toho bude. Nakonec z toho bylo zlato," ukázal šestadvacetiletý Ondřej Lach medaili. Spoluhráče hlavně burcoval, vymýšlel legrácky, a když bylo potřeba, chodil jim i pro vodu. Bylo to proto, že je profesionální hasič? „Určitě tam bude nějaká spojitost," smál se Lach. V práci si bral na zápasy dovolenou, zbylo mu jedenáct dní. „Zlatá medaile je jen třešinka na dortu, ta sezona mi dala tolik zážitků a zkušeností. Parta, která se tady vytvořila, je skoro cennější než titul."