„V Bratislavě mám hodně přátel a lidé mi fandili, takže to bylo skoro jako doma, ale závodit v Česku bude úplně jiné," věří bronzový medailista z ME 2013. Na šampionátu letos v lednu ve slovenské metropoli skončil desátý a na březnovém MS v Americe devátý.

V tomto díle představujeme 
TOELOOP
- najdete ho na konci stránky.

Všechna videa se skoky v provedení mistra Evropy Tomáše Vernera najdete zdeDalší díly postupně doplňujeme.

Po nevydařené sezoně se rozhodl změnit prostředí, trenéra i styl přípravy. V létě se vydal za gruzínským koučem Rafaelem Arutjunjanovem do USA a spolupráci si pochvaluje. „Dostal jsem trošku nový impulz, trénujeme úplně jinak, než jsem byl zvyklý ,a na jiné úrovni. Hlavně i v tom, že jsem tam s lidmi, jako je Ashley Wagner, Adam Rippon a Nathan Chen," prozradil brněnský rodák, že je ve skupině s nejlepšími americkými krasobruslaři. „Trénink není jenom v tom, že jsem na ledě a dělám to, co mám. Vidím ostatní a snažím se dostat na trošku jiný level."

Za sebou má dva závody prestižního seriálu Grand Prix v Kanadě obsadil 4. a v Číně 10. místo. Co mu napověděly? „Že když se nebudu soustředit na to, co musím nebo nemusím, a pojedu stejně jako v Kanadě, tak si myslím, že nebudu mít žádný problém," poznamenal Březina.

„V Kanadě jsem předvedl to, co jsem měl natrénováno, a všem se to líbilo. Výsledek sám o sobě řekl, že jsem schopný jezdit jízdy za 160 bodů úplně bez problémů. V Číně jsem v programu bohužel trošku ‚vyletěl z hlavy', proto nevyšel tak, jak jsem chtěl," konstatoval desátý krasobruslař z olympijských her 2010 a 2014.

„Zjistil jsem ale, že jízdu mám najetou. I když tam byly dvě velké chyby, zbytek jsem zajel na plusovou hodnotu a na tom s Rafaelem od začátku pracujeme," konstatoval Březina.

Černý kůň šampionátu

Mistr Evropy 2008 Tomáš Verner o něm říká, že je černý kůň šampionátu, který proběhne 25. až 29. ledna v Ostravě. „Doufám, že ho nezklamu," zasmál se Březina. „Bude to těžký závod, o tři medaile se popere minimálně šest lidí, záležet bude na tom, jak kdo zajede," zvážněl český reprezentant.

Žádný tlak na sobě zatím necítí. „Jsem daleko, trénuji v Los Angeles, takže to nějak moc extrémně nevnímám. Do Ameriky se vracím po Vánocích a hned začínáme trénovat na Evropu," přiblížil svůj program.

Ze zámoří přiletěl kvůli vrcholu domácí sezony ve středu. K tomu, aby mohl bruslit v lednu před diváky v Ostravar Aréně, se totiž musí předvést na společném mistrovství republiky s Polskem, Slovenskem a Maďarskem v Katovicích. „Nominaci jasnou nemám, ale myslím si, že všichni můžou počítat s tím, že mě v Ostravě uvidí," slíbil ve čtvrtek Březina. A slovo plní v Katovicích je krok od svého dalšího titulu, po včerejším krátkém programu vede celou soutěž.

Ke druhému českému místu v soutěži mužů na ME 2017 má zatím blíž Jan Kurnik z BK Ostrava, který je v národním pořadí druhý před Jiřím Bělohradským z Chebu. O nominaci rozhodnou dnešní volné jízdy.

ŠKOLA KRASOBRUSLENÍ

Každá krasobruslařská jízda obsahuje několik základních prvků, je vlastně uměleckým ztvárněním skoků, kroků a piruet. Jednotlivé prvky jsou pojmenované dle provedení – popředu, pozadu, z vnitřní nebo vnější hrany brusle.

Ke skokům patří salchow, toeloop, rittberger, flip, lutz a axel, které se skáčou s jednou, dvěma, třemi a čtyřmi obrátkami.

Mimo nosné prvky (skoky, kroky, piruety) patří do krasobruslařských jízd různé spojovací prvky (váha, arabesky, měsíc a jiné). K prvkům typickým pro sportovní dvojice patří odhozené a twistované skoky, zvedané figury a spirála smrti. Naopak v kategorii tanců na ledě skoky povoleny nejsou.

Rozdílnost skoků spočívá především ve způsobu dopadu. Záleží na tom, na jakou nohu a jak krasobruslař dopadá na led (zda je dopad a následný výjezd z dopadu proveden na vnější nebo vnitřní hranu brusle, zda je proveden stejnou či opačnou nohou než odraz). Důležitý je také způsob odrazu a nájezd na skok.

Zdroj: Archiv

TOELOOP je v podstatě odpíchnutý rittberger (loop). Jako první ho ve dvacátých letech minulého století skočil americký profesionál Bruce Mapes. Oblíbený je u krasobruslařů, kteří ho skáčí se čtyřmi obrátkami. Jako první na světě ho zvládl Slovák Jozef Sabovčík, ale historické prvenství bylo připsáno Američanu Kurtu Browningovi. Jednoduchý toeloop má hodnotu 0,4, dvojitý 1,3, trojitý 4,3 a čtverný 10,3 bodu. Grafika: www.skatesweden.se

Zdroj: Archiv

Už ve čtvrtek 22. prosince vám představíme SALCHOW.