Pětadvacetiletá účastnice LOH v Londýně (2012) a Riu de Janeiro (2016) momentálně trénuje v performance týmu Spartans v Sunshine Coast na východním pobřeží Austrálie.

„Všude teď nosím tablet a při každé volné chvilce olympijské hry sleduju. Mám výhodu v tom, že v Austrálii je proti Koreji jen hodinový časový rozdíl,“ uvedla Závadová, která viděla všechny medailové závody českých sportovců (Vítková, Krčmář, Samková). „Prožívám hlavně závody v biatlonu, snowboardingu a sjezdovém lyžování. Úžasné bylo i slavnostní zahájení, na které jsem se dívala v přímém přenosu. Když jsem viděla naše sportovce v čele s vlajkonoškou Evou Samkovou, naskočila mi husí kůže a měla jsem slzy na krajíčku,“ připustila Závadová.

Ostravar Aréna - Ilustrační foto
Ostrava má přislíben hokejový šampionát dvacítek

A hned vysvětlila proč. „Hodně se mi líbilo gesto našich sportovců, když ukázali Raškův doskok. Pochválit musím i naše oblečení, Raškova čepice je ze všeho nejlepší. Ten nápad připomenout legendárního skokana je skvělý a myslím, že by se v tom mělo i v budoucnu pokračovat. Bývalí úspěšní sportovci jako Emil Zátopek nebo právě Jiří Raška si to rozhodně zaslouží. Jsou to osobnosti, které naši zemi proslavili po celém světě a můžeme být na ně doopravdy hodně hrdí,“ zdůraznila Závadová.

Českým sportovcům v Koreji v nadsázce závidí i jídelníček. „Někde jsem četla, že v Českém domě pečou náš chleba. Mňam! Co já bych tady za něj dala,“ smála se Závadová. Sama věří, že čeští reprezentanti v druhé polovině her medailovou sbírku ještě rozšíří. „Hodně budu držet palce našim hokejistům. Pořád mám před očima zápasy na turnaji v Naganu. Bylo mi pět a zápasy s Amerikou, Kanadou a Ruskem jsem s rodiči prožívala u televize na chatě v Čeladné.“

Olympijský festival u Ostravar Arény, neděle 18. února 2018 v Ostravě. Primátor Ostravy Tomáš Macura navštívil stánek Deníku
Olympijský festival v Ostravě by měla navštívit Eva Samková

Je ráda, že v Česku mohou lidé opět zažít olympijskou atmosféru i v parcích, které vyrostly v Ostravě a Brně. „Je to skvělá myšlenka, která se mi moc líbí. A nejde jen o to, že si lidé mohou řadu zimních sportů na vlastní kůži vyzkoušet. Tím, že jsem tak daleko od domova a svých nejbližších, všem tak trošku závidím, že se mohou dívat na zápasy a závody společně s namalovanou českou vlaječkou na tváři. To mi tady moc chybí.“

Australané ZOH hry sledují, ale rozhodně je neprožívají tak intenzivně jako v Evropě nebo v Severní Americe. „Dívají se spíše takoví ti zarytí sportovní fanoušci. Hodně se tady mluví hlavně o snowboardingu, kde mají dokonce i medailisty. Jinak si je třeba uvědomit, že většina Australanů nikdy v životě na vlastní oči neviděla sníh. Třeba v klubu jsem se ptala, zda se dívali na biatlon a jen se tak omluvně pousmáli. Vědí, že se u něj běhá a střílí, ale to je tak všechno.“

Austrálie totiž momentálně žije přípravami na Hry Commonwealthu, které se uskuteční v dubnu v Gold Coastu. Startovat na nich má až 5000 sportovců ze 71 zemí, z toho 53 jsou členy Britského společenství národů. „To je pro všechny Australany sportovní událost roku. Kromě známých letních olympijských sportů se soutěží i v typicky britských disciplínách, jako bowls, sedmičkové ragby nebo netball,“ dodala Závadová.

Czech TeamZdroj: ČOV