Mnozí představitelé sportovních klubů a volnočasových aktivit si začínají uvědomovat tvrdou realitu. „Jestli přečkáme covid, jsme za vodou,“ říkali si ještě nedávno. Nyní řeší další existenční otázky. Skokové navýšení cen energií může s nimi, a všemi, kdo jsou na ně navázáni, ještě pořádně zamávat.
Jedním z prvních kroků, k nimž už museli ve sportu přistoupit, je snížení teploty v tělocvičnách a halách.„Černého Petra“ si podle všeho vytáhli ostravští florbalisté. V FBC Ostrava nejenže musejí energeticky utáhnout vlastní halu, od podzimu jsou navíc po krachu Bohemia Energy u dodavatele poslední instance, a dokud se neustálí rozkolísaný trh, plánují tam zůstat.
„A nadále budeme platit za plyn 150 tisíc korun měsíčně místo ještě donedávna třiceti tisíc,“ zoufá manažer Rolf Franke. Jak to utáhnou, netuší. Finanční zátěž však na své členy, potažmo rodiče sportujících dětí, přenášet nechtějí, prozatím utáhli kohoutky, topí méně a uvažují, kde ušetřit.
Krize na dohled
Stejně jako tady nebo v řadě domácností se museli zachovat ostravští tenisté v TJ Start Ostrava-Poruba. V nafukovací hale stáhli teplotu z 15,5 stupňů Celsia na 14, což je podle hygienických norem minimum. Energie mají zafixované do konce března a vědí, že se blíží krize. V pronajatých prostorách od Sarezy navíc platí více už nyní.Úbytek sportujících dětí ale pociťují, aniž by zatím zdražili. Důvod je totožný.
„Hlavně u mladých dětí je vidět, že rodiče osekávají koníčky a šetří. Ti, co trénovali každý den, trénují teď třikrát týdně, snižují si dávky. Rekreační sportovci přestali mnohdy úplně,“ popisuje dnešní realitu předseda tenisového oddílu Petr Svoboda.Omezování životních podmínek na ty nezbytné potvrzují i v Handball klubu TJ Sokol Ostrava.
„Přestala chodit třetina dětí, i víc, například v mé přípravce mám letos místo patnácti dětí jen sedm,“ říká starosta házenkářského klubu Luděk Novotný, jenž v tom spatřuje covid, po promítnutí se cen energií to podle něj může být ještě horší. Sám tento problém dosud neřešil.
„V tělocvičnách jsme v nájmech, platíme školám, které nám další školní rok jistě zvednou sazbu. Co to pro nás bude znamenat, netuším.“Rok a půl v obaváchS ještě většími obavami ale k vyúčtování vyhlížejí v Dance a fitness studiu Fatima, kde rovněž využívají k tančení výhradně pronajímané prostory. S většinou vlastníků budou jednat v únoru, největší „překvapení“ ale může paradoxně přijít mnohem později.
Směšné dotace?
„U jednoho letitého pronajímatele se dovídáme náklady na vyúčtování až rok a půl zpětně. A teď se vážně děsíme, co si naúčtuje,“ říká Petr Bohun za Fatimu, kde budou chtít jinak postavit i další nájemní smlouvy.
„Jinde si zase berou cenu za metr čtvereční a je jim jedno, jestli topíme na patnáct nebo třicet stupňů,“ říká muž, který vyzývá stát k dotačním titulům – méně směšnějším než podle něj byly ty covidové při nuceném zavření.
Nejméně zatím pocítili zdražování energií rekreační sportovci či kluby a spolky, které využívají sportovní zařízení v majetku města. Jeho společnost Sareza zdražila na začátku roku vstupné o deset až dvacet korun, podle původních cen dodavatelů, které i v těchto zařízeních soutěží město.
„Momentálně probíhá oslovení dodavatelů a výběrová řízení pro další období. Mnohem horší než zdražování jsou pro nás však covidové restrikce,“ řekla Deníku mluvčí Sarezy Lenka Papajová. Zdražení zatím minula i sportovní halách v menších obvodech, ať už je to v Krásném Poli, Lhotce či třeba Nové Bělé.
„Zatím neřešíme a nezdražujeme. I za nás soutěží energie město a bez navýšení budou ještě celý tento rok,“ vysvětluje starosta Ostravy-Krásného Pole Tomáš Výtisk, jehož hala navíc díky kogenerační jednotce na střeše vytápí i okolní budovy.
Utahování kohoutků
V Nové Bělé zase plánují, že příští rok utáhnou kohoutky a místo devatenácti stupňů budou topit na sedmnáct. Hodinovou sazbu zvyšovat nechtějí.
„Když nezbude nic jiného, budeme halu dotovat z obecního rozpočtu,“ plánuje starosta Lumír Bahr. Novou halu má otevřenou teprve pátým měsícem a statistiku zcela plného vytížení od 15 do 22 hodin každý den v týdnu rozhodně nechce ohrozit.
„To my když provoz neufinancujeme, můžeme leda zavřít. Nelze mít rozpočet postavený v mínusu,“ srovnává situaci obecního a soukromého zařízení generální manažer FBC Ostrava Rolf Franke.
Deník se bude tématu v příštích dnech nadále podrobně věnovat.