Půjde o souboj národů, čtyři Češi vyzvou na městském stadionu stejný počet Němců.

„Na Tretře se představí Thomas Röhler, autor nejlepšího ,neželezného' výkonu v oštěpu všech dob, a s ním přijedou i jeho reprezentační kolegové Johannes Vetter, Lars Hamann a Andreas Hofmann," uvedl Alfonz Juck, manažer mítinku Zlatá tretra Ostrava, s tím, že sestavu týmu soupeřů poskládal kapitán Klaus Wolfermann.

„Pamětníci si jistě vybaví tuhle legendu německého oštěpu, která v roce 1972 ovládla olympijský závod v Mnichově. Navíc tam porazila v tehdejším olympijském rekordu (90,48) sovětského závodníka Janise Lusise ve velmi dramatickém souboji o pouhé dva centimetry," doplnil Juck.

Kapitánem českého týmu nemůže být nikdo jiný než současný ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava Jan Železný. „On sám posílá do boje své čtyři svěřence Vítězslava Veselého, Jakuba Vadlejcha, Jaroslava Jílka a Petra Frydrycha," představil Juck českou čtveřici.

Oštěpaři tak budou soutěžit nejen mezi sebou, ale budou bojovat i za svůj tým. „My organizátoři budeme připočítávat každý nejlepší výkon a uvidíme, jak nakonec souboj Čechů s Němci skončí," řekl Alfonz Juck, jehož velkým přáním je, aby tímto závodem žil celý stadion.

„Diváky chceme co nejvíce vtáhnout do dění na ploše, a proto jim budeme pravidelně oznamovat po každém hodu, který z týmů v soutěži vede," prozradil s tím, že půjde o tradiční souboj se šesti pokusy pro každého závodníka. „Věříme, že to bude velmi zajímavý souboj, který je v souladu s inovacemi, po kterých světová atletika volá," zdůraznil Alfonz Juck.

Nové pojetí závodu však Juckovi a jeho nejbližším spolupracovníkům přidělalo práci.

„Dostali jsme se do stavu, že jsme museli odmítnout další vynikající oštěpaře. A třeba mistr světa Yego je doslova na nás uražený, že jsme vymysleli tento koncept závodu, a jeho jsme tím pádem nepozvali. To je ale na druhé straně důkaz toho, že v oštěpu k nám chce jezdit celá světová špička," dodal manažer mítinku Zlatá tretra Ostrava.