Vedly nad Maďarkami už 2:0 na zápasy, ale nakonec odcházely z haly se sklopenými hlavami. V sobotu večer (od 20 hodin – pozn. red.) jim tak nezbývá než Bělorusky porazit, jinak se jim vidina postupu do čtvrtfinále s největší pravděpodobností ztratí v nenávratnu.

V zahajovací dvouhře, do níž nastoupila česká jednička Iveta Vacenovská proti Georgině Potaové, se české reprezentantce podařilo vybojovat s tabulkovou favoritkou první bod, když po prohraném prvním setu zbylé další tři vyhrála. Velké drama viděli diváci v tom posledním z nich, rodačka z Ratíškovic totiž využila až sedmý mečbol. „Odehrála jsem zatím nejtěžší zápas v kariéře. Pořád jsem si říkala, ať hlavně neprohraju se strachem. Ale ta koncovka byla fakt šílená,“ vydechla si po utkání čtyřiadvacetiletá Vacenovská.

Po ní dokázala zvítězit i nejzkušenější z českých stolních tenistek Renáta Štrbíková, která v souboji s Krisztinou Tothovou prokázala zejména ve druhém setu srdce bojovnice. V klíčové pasáži utkání totiž smazala pětibodový náskok soupeřky a v koncovce sady jí už šanci nedala. Po něm sice nabídla Tothové možnost vrátit se do zápasu, ale ve čtvrté sadě znovu zabrala a získala druhý bod pro české družstvo.

„Všimla jsem si, že při vysokých míčích balonky kvůli puštěné klimatizaci trochu plachtí. Už aby ji technici vypnuli,“ podotkla po utkání vítězka, která zároveň tlumila euforii. „Zatím není čas na oslavy. Stále se to může i po povedeném startu ještě zápas prohrát.“ To ještě sama netušila, že v ČEZ Aréně uvidí diváci pořádné drama. ¨

Daně Hadačové se totiž až na malý okamžik ve třetím setu nepodařilo nalézt recept na žebříčkově lepší Petru Lovašovou. „Pokazila jsem strašně moc forhandových topspinů a bez nich prostě nejde porazit prakticky nikoho,“ smutnila hodonínská rodačka, která pak už jen z lavičky sledovala marný souboj Štrbíkové s Potaovou. „Soupeřka zahrála přesně tak, jak mi nevyhovuje. Hned po servisu se dostává do nějaké střely, nebo co to je. Ale snad to Maďarky neotočí,“ věřila Štrbíková.

Vše tak musela rozhodnout závěrečná dvouhra, v níž proti sobě nastoupily týmové jedničky – Iveta Vacenovská (19. na evropském žebříčku) a Krisztina Tothová (2.). Souboj hráček rozdílných generací i stylů vyzněl výsledkově lépe pro zkušenější Maďarku, která po prohraném prvním setu pestřejší hrou rozleptala agresivní výpady Vacenovské a dokonala obrat v utkání.

Ženy, soutěž družstev:

Česko – Maďarsko 2:3

Vacenovská – Potaová 3:1 (-9, 8, 10, 15), Štrbíková – Tothová 3:1 (10, 11, –7, 6), Hadačová – Lovašová 0:3 (-5, –4, –13), Štrbíková – Potaová 1:3 (-6, 3, –5, –12), Vacenovská – Tothová 1:3 (7, –9, –3, –9).

Druhý zápas skupiny C:

Bělorusko – Švédsko 3:1

Veronika Pavlovičová – Ekholmová 2:3 (-4, 10, –6, 12, –5), Viktoria Pavlovičová – Petterssonová 3:0 (2, 4, 7), Privalovová – Quachová 3:0 (10, 8, 8), Viktoria Pavlovičová – Ekholmová 3:1 (-9, 5, 3, 6).