Náhoda, štěstí, osud… Těžko říct, co hrálo hlavní roli na začátku příběhu krasobruslařů Michala Češky a Cortney Mansour. Právě na ně se ale budou upírat zraky a naděje českých fanoušků koncem ledna na mistrovství Evropy v Ostravě v soutěži tanečních párů.

Česko-kanadská dvojice se dala dohromady v roce 2013. „Znali se spolu naši trenéři, kteří jsou dobrými kamarády. Nabídli Cortney, že by se mohla přijet za mnou podívat do Prahy, jelikož já partnerku zrovna neměl. Vyzkoušeli jsme to a pak vše nabralo rychlý spád," vypráví při vzpomínání Češka.

V tomto díle představujeme
SALCHOW- najdete ho na konci stránky.

Všechna videa
se skoky v provedení mistra Evropy Tomáše Vernera
najdete zde
Další díly postupně doplňujeme.

Že šlo zrovna o Mansour, bere mladý krasobruslař jako své velké štěstí. „Česko je malá země, nemáme takovou základnu, musíme brát i odjinud. Má to výhody i nevýhody, ale mně se poštěstilo, takže jsem za to rád," vysvětluje rodák z Děčína.

Od té doby trénuje ve středisku moderních tanců v USA pod vedením Igora Špilbanda. Připouští, že tato zkušenost jej obohatila. „Sportovně i životně. Poznávám jinou kulturu, možnosti tréninku, dalo mi to spoustu cenných věcí a zkušeností," říká Michal Češka.

Courney Mansour to vidí podobně. Do České republiky se vrací velmi ráda. „Prahu miluju. Býváme tu třikrát i víckrát ročně," připomíná.

Vše má ale svou logiku. Už před třemi lety oba věděli, že před sebou mají do budoucna jeden velký cíl: účast na olympijských hrách. Cíl o to větší, že vše není jen věc sportovní výkonnosti.

Mansour potřebuje české občanství, až pak bude mít smysl bojovat na ledě. „Teď to stojí na nějakém kroku. Měli ze zákona třicet dní na vyjádření, už jsou to ale čtyři měsíce a nehnulo se to. Věřím, že se to vyřeší a vyřídíme to," doufá Češka.

„Kvůli tomu jsme až tři měsíce v roce u nás, protože Cortney musí být na území České republiky požadovanou dobu," dodává.

Než ale bude mít cenu uvažovat nad startem pod pěti kruhy, o který se bude bojovat na jarním mistrovství světa v Helsinkách, představí se v lednu 2017 v Ostravě. Na evropském šampionátu by se česko᠆-kanadský pár rád s vol᠆ným tancem na hudbu z filmu Kmotr dostal do nejlepší desítky.

„Musíme to dokázat. Zvlášť když se do České republiky povedlo tak velký závod dotáhnout po spoustě let. Na druhé straně se ale nechceme stresovat umístěním. Jdeme si to užít, uvolnit se a dobře bruslit," poznamenává Češka, který s partnerkou skončil na letošní lednové Evropě v Bratislavě třináctý.

„Myslím, že jsme našli svůj styl. A máme opravdu hezkou zvedačku, kterou nikdo jiný nedělá. Chceme ukázat tanec na ledě, nikoli jen jednotlivé prvky," plánuje Michal Češka. „Každopádně domácí mistrovství Evropy je pro nás obrovskou motivací," tvrdí.

V přípravě na něj Češkovi a Mansour měl pomoci i víkendový závod v Katovicích, kde se v konkurenci Maďarska, Slovenska a Polska konal republikový šampionát. Českou část vyhráli, v celko᠆vém hodnocení skončili třetí. „Nápad dělat společné mistrovství republiky se mi líbí, je tam větší konkurence. Závod má vyšší úroveň, což nám vyhovuje," má jasno Češka.

„Jsou dobří, oba programy měli moc hezké, bylo vidět, že se na sezonu připravovali v Americe," hodnotil jejich výkon Stanislav Žídek, místopředseda Českého krasobruslařského svazu a předseda organizačního výboru ME v Ostravě. „Volný tanec jeli úžasně, ale škoda, že v krátkém programu vypadli po chybě z tempa. Ty body jim pak chyběly k celkovému prvenství," řekl Žídek.

Teď chtějí čeští mistři na pár dní hodit závodění za hlavu a naladit se na vánoční atmosféru. „Hodně jsme závodili, v podstatě každý druhý týden, sezona je náročná, tak doufám, že si teď trochu orazíme," uzavírá s úsměvem Michal Češka.

Taneční pár má za sebou i listopadovou premiéru v prestižním seriálu Grand Prix – v Paříži skončil osmý.

ŠKOLA KRASOBRUSLENÍ

Zdroj: Archiv

SALCHOW je po axelu (1882) druhý nejstarší skok, jeho autorem byl v roce 1908 Švéd Ulrich Salchow. Krasobruslař se při něm odráží z vnitřní hrany po trojkovém obratu nebo z oblouku vzad, doskok je pak na vnější hranu druhé nohy do oblouku vzad. Jednoduchý salchow má hodnotu 0,4, dvojitý 1,3, trojitý 4,4 a čtverný 10,5 bodu.
Grafika: www.skatesweden.se

Zdroj: Archiv