Symbolicky z místa, kde by se na konci ledna rádi vrátili, vyjeli včera dopoledne čeští krasobruslaři do Katovic. V polském městě kousek od hranic se o víkendu poperou na mistrovství čtyř zemí (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko), v jehož rámci se koná republikový šampionát, o místo na ME v Ostravě.

Jako takřka jistá se bere nominace největší české naděje Michala Březiny. On si však uvědomuje, že výsledek z Katovic je důležitý i pro něj. „Jasno ještě není, mistrovství republiky musím odjet, a zároveň tam chci uspět. Rozhodně nejedu na výlet, byť myslím, že všichni mohou počítat s tím, že mě v Ostravě uvidí," řekla česká jednička na včerejším setkání s novináři v Nové Karolíně, kde proběhla také autogramiáda.

Do Ostravy se moc těší. Zvlášť, když v roce 2009 byl v Česku světový šampionát juniorů zrušen a on musel své stříbro vybojovat až v daleké Sofii. „O to bude pro mě tenhle velký závod zajímavější. Konečně budu doma. I když jako domácí byla už trochu Bratislava, ale teď to bude ještě lepší," prozradil Březina.

SPOLEČNOU FOTKOU ČI AUTOGRAMEM udělala fanouškům radost šestice krasobruslařů v OC Nová Karolina před odjezdem do Katovic. Zleva Jiří Bělohradský, Eliška Březinová, Michal Březina, Matyáš Bělohradský (v bílém), Michal Češka, Cortney Mansour a Michal ČeškaZdroj: Deník/Lukáš Kaboň„Každopádně před námi jsou ještě Katovice a ty musím zvládnout," dodal Michal Březina.

Mnohé se očekává také od jeho sestry Elišky. Účastnice pěti kontinentálních a čtyř světových šampionátů bude bojovat o pátý republikový titul. „Je to zvláštní závod, protože jde o poslední v rámci roku, takže je to vrchol. Navíc teď jsou v tomto formátu čtyři státy, přičemž bojujeme mezi sebou, ale zároveň zvlášť. To tomu dodává na zajímavosti a navíc nabízí větší konkurenci, což každému jen pomáhá," vysvětlila dvacetiletá krasobruslařka.

Vedle Michala Březiny má Česko mezi muži je ještě místo, o které se porve zbylá osmička „vlků". Jedním z nich je ostravský Jan Kurnik nebo také i Jiří Bělohradský. „Každý má šanci. Předpokládám, že Michal Březina bude první, takže půjde o druhé místo. Musím zajet oba programy dobře, neudělat chybu, nespadnout a snad to bude stačit," zadoufal Bělohradský, který bude mezi konkurenty mít i mladšího bratra Matyáše. „Co když mě brácha porazí? Bude to lepší, než kdyby uspěl někdo jiný," usmál se.

Michal Češka zase věří, že uspěje se svou kanadskou partnerkou Cortney Mansour v tanečních párech. „Máme natrénováno, minulý týden jsme absolvovali závody v Záhřebu, takže si věříme. Je třeba zajet dva dobré programy, a pak uvidíme, co se z toho vyvine. Doufáme, že vše půjde, jak máme naplánováno," přál si Michal Češka.