Dojde na Zlaté tretře Ostrava 2015 k dalšímu netradičnímu závodu? Vypadá to, že ano. Dvojnásobný olympijský vítěz a také mistr světa v běhu na 400 metrů překážek Félix Sánchez z Dominikánské republiky, který se angažoval při volbě Ostravy na pořadatelství Kontinentálního poháru v roce 2018, vyzval organizátory mítinku k uspořádání závodu v běhu na 200 metrů překážek.

„Mělo by jít o duel specialistů na nejkratší překážky se čtvrtkaři. Félix dokonce vyslovil přání, aby proti němu běžel někdejší světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Dayron Robles z Kuby, který právě v Ostravě v roce 2008 zaběhl na Tretře čas 12,87 vteřiny," pousmál se manažer ostravského mítinku Alfonz Juck s tím, že i on sám s oblibou připravuje pro atlety i diváky různé speciality.

Stačí vzpomenout na rok 2010, kdy se Usain Bolt nakonec jen marně pokoušel o zdolání nejlepšího světového času na třístovce, nebo na letošní hodinovku a dvacetikilometrový závod žen, v němž nakonec Florence Kiplagatová při pokusu o dva světové rekordy rovněž neuspěla.

Legendární překážkář Sánchez, jenž Zlatou tretru Ostrava na své oblíbené trati vyhrál dvakrát, v letech 2003 a 2004, by se na takový závod i v sedmatřiceti letech rád připravil. „Výška překážek je na téhle trati už nižší, takže by to mohla být moje výhoda. Na druhé straně jsou ale ti, kteří běhají stodesítku, rychlejší. No, myslím, že by to každopádně mohl být zajímavý souboj," vzkázal úřadující olympijský vítěz z Londýna.

Zlatá tretra Ostrava se příští rok uskuteční 26. května, o den dřív diváci uvidí tradiční kladivářský předprogram. V současné době jsou známy první hvězdy 54. ročníku tyčkař Renaud Lavillenie z Francie (je držitelem titulu světový atlet roku 2014), vynikající ukrajinský výškař Bohdan Bondarenko či polská světová rekordmanka v hodu kladivem a v Ostravě dobře známá Anita Włodarczyková.

Ze špičkových českých atletů se momentálně najisto počítá se starty sprintera Pavla Masláka, jenž musel kvůli svalovým potížím vynechat prakticky celou uplynulou sezonu, a oštěpaře Vítězslava Veselého, který je úřadujícím mistrem světa z roku 2013 a stříbrným medailistou z letošního curyšského evropského šampionátu.

Organizátoři Zlaté tretry Ostrava momentálně připravují předprodej vstupenek. „Více o téhle záležitosti oznámíme příští týden, to znamená v polovině prosince," dodal Alfonz Juck.