Letošnímu 38. ročníku jasně vévodili Rusové. V deseti váhových kategoriích vyhráli sedmkrát. Kromě Chládka je dokázali porazit pouze Slovák Parlagi a Johnson ze Skotska. Finálové zápasy sledovalo v zimním stadionu v Ostravě-Porubě přes tisíc fanoušků a boxeři si mnohokrát vysloužili bouřlivý potlesk.

Nebyla nouze o tvrdé údery, po kterých následovalo vzdání soupeře, ale také taktické bitvy o každý bod. Zatímco dva čeští borci ve finále – Petr Baláž a Martin Svoboda na své soupeře nestačili, devatenáctiletý Zdeněk Chládek v kategorii do 64 kg nedal Ivanovovi žádnou šanci.

Od prvního kola bylo vidět, že je ve skvělé formě a zopakoval své vítězství nad ruským reprezentantem z letošního ročníku memoriálu Felixe Stamma ve Varšavě. „Cítil jsem se mnohem uvolněnější, než na turnaji v Polsku. Mám ostravské publikum moc rád, vyhrál jsem tady svůj první titul mistra republiky, loni Velkou cenu a také nyní jsem si věřil. Podařilo se mi udržet dobrou formu, kterou jsem měl během světového šampionátu v Itálii a myslím, že jsem podal ve finále dobrý výkon,“ řekl Chládek.

Podle vlastních slov se stále víc a víc cítí jistější mezi nejlepšími evropskými boxery. I pro něj by měl být vrchol účast na olympijských hrách v Londýně. Letos však s velkým mezinárodním boxem skončil. „Mám v plánu odboxovat jen extraligové duely a pořádně si odpočinout. Byla to hodně náročná a dlouhá sezona. Vydrželo mi ovšem zdraví, což je nejdůležitější. Příští rok bych chtěl opět udělat několik dobrých výsledků,“ plánoval jediný český vítěz 38. ročníku Velké ceny města Ostravy.

Finálové výsledky, do 51 kg: Germahanov (Rus.) – Berna (Maď.) vzdal/2, do 54 kg: Parlagi (Slov.) – Dalhajev (Rus.) 4:1, do 57 kg: Polonski (Rus.) – Roberts (Skot.) 17:1, do 60 kg: Kostilev (Rus.) – Baláž (ČR) 12:4, do 64 kg: Chládek (ČR) – Ivanov A. (Rus.) 11:1, do 69 kg: Arustamin (Rus.) – Svoboda (ČR) 11:1, do 75 kg: Moskovskij (Rus.) – Finney (Skot.) 11:2, do 81 kg: Johnson (Skot.) – Ivanov N. (6:5, do 91 kg: Omarov (Rus.) – Warner (Skot.) rsc/1, +91 kg: Faizulin (Rus.) – Henderson (Skot.) vzdal/1.

Jaroslav Odstrčilík