Bude to ještě pořádná fuška! Basketbalisté Ostravy sice stále drží sedmé místo, které by jim do play-off zajistilo vyhnutí se mistrovskému Nymburku, po středeční porážce na palubovce předposledního USK Praha 56:69 se však jejich náskok na Jindřichův Hradec ztenčil na jediné vítězství.

Devátý Kolín je navíc hned v závěsu. Pět zápasů před koncem základní části tak nemá Nová huť jistou ani účast ve vyřazovacích bojích.

„Před sezonou jsem říkal, že našim cílem je play-off, to se nemění. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařila uhájit současná sedmá příčka, tím bychom splnili nejen předsezonní cíl, ale také bychom se vyhnuli Nymburku, který je u nás stále někde jinde, než ostatní mužstva. Hrát s ním ve čtvrtfinále, to většinou dostanete třikrát o třicet bodů a můžete se se sezonou rozloučit. A to my nechceme," řekl trenér Ostravy Dušan Medvecký.

Jeho svěřencům se mohlo dýchat lépe po středečním utkání na USK Praha. Tam však Nová huť neuspěla a zkomplikovala si situaci.

První čtvrtinu ještě zvládli, následně jim však totálně odešla střelba. Klíčových bylo pouhých devět bodů ve třetí čtvrtině, během které si vypracovali domácí až osmnáctibodový náskok.

„Z výkonu jsme zklamaní. Myslím, že jsme si to protrpěli až do konce," řekl bezprostředně po porážce ostravský asistent Marek Stuchlý. „Problém byl v tom, že jsme nechodili do koše. Zápas vůbec nevyšel Rohdemu, našemu nejlepšímu střelci," hledal příčiny nezdaru Stuchlý. Klasický pivot Rohde strávil na palubovce 23 minut, během kterých zaznamenal čtyři body, tedy nejméně v celé sezoně.

„Nešlo to ani Doughertymu. Celá naše cizinecká enkláva se nám teď trochu rozsypala. Nevím, čím to je. Zápas nám nevyšel po všech stránkách. Jsme z toho zdecimovaní," dodal Marek Stuchlý.

Domácí, kterým patří i přes výhru předposlední jedenácté místo a účast v play-off by se rovnala zázraku, byli z dílčího úspěchu nadšení.

„Musím kluky pochválit, protože vydrželi být celých čtyřicet minut koncentrovaní. První poločas jsme zvládli a při vstupu do toho druhého jsme dokázali náskok ještě zvýšit. Ostrava se snažila zápas ještě zlomit, ale my jsme jim to nedovolili. Velký rozdíl byl v doskocích. My jich měli padesát, soupeř jen pětadvacet. To byl největší rozdíl ve hře," uzavřel asistent trenéra USK Praha Pavel Miloš.

Ostrava venku prohrála počtvrté v řadě a v neděli ji čeká pro změnu doma ještě daleko silnější protivník. V hale Tatran se od 18 hodin představí třetí Prostějov, loňský finalista ligy.

Basketbalová liga mužů 39. kolo (středa 11. března):

USK Praha NH Ostrava 69:56 (12:13, 32:26, 53:35)

Body: Feštr 15, Grunt 13, Slavík 12, Mareš 11, Štěrba 8, Krusič a Křivánek po 4, Svoboda 2 Dougherty 11, Beaumont, Číž a Jurečka po 9, Muirhead a Zbránek po 6, Rohde 4, Neal 2. TH: 16/9 10/3. Trojky: 6:7. Doskoky: 50:25. Fauly: 21:23.