Chtěli by ho všude na světě, ale on si ze všech zemí vybral Českou republiku a její krasobruslaře. Arménský trenér Rafael Arutjunjan žije dvacet let v Americe a vedle svých svěřenců ve sportovním centru v kalifornském Lakewoodu, mezi nimiž jsou dvojnásobný úřadující mistr světa Nathan Chen a třetí rok i Michal Březina, začal vloni pomáhat dalším českým talentům.

„Dostávám stovky nabídek z různých stran a honoráře jsou závratné, ale dělám jen jeden seminář za rok, a to v České republice. Nemůžu to moc hlásit do světa, protože ostatní země by mě sežraly zaživa,“ prozradil zkušený kouč, jenž v červenci oslaví 62. narozeniny, po letošním sedmidenním kempu reprezentantů během velikonočních svátků v Ostravě.

Prozradíte důvod, proč jste se rozhodl pro mladé talenty právě v naší zemi?
Mám velmi vřelý vztah k českému krasobruslení a krasobruslařům od Jozefa Sabovčíka přes Tomáše Vernera až po Michala Březinu, se kterým v současné době pracuji. Udělám vše pro to, aby s ním tradice dobrých bruslařů v Česku neskončila. A jsem rád, že prezidentem svazu je Stanislav Žídek, který se po všech stránkách věnuje tolik let krasobruslení v republice. Bez něj by to nebylo.

Pavel Kubina.
Kubina k byznysu s auty v USA: Čekal jsem, že to bude zábava. Vystřízlivěl jsem

„Projekt Rafael“, jak ho nazvalo vedení Českého krasobruslařského svazu, začal vloni. Jaký je jeho cíl?
Chci dokázat, že i v malé zemi je možné společnou prací všech – vedení svazu, metodického úseku, trenérů a závodníků – zvednout úroveň krasobruslení. Přeji si, aby Stanislav (Žídek) měl dostatek sil, dotáhli jsme to do konce a viděli opravdové výsledky. Práce je mnoho, naštěstí hodně pomáhají Tomáš Verner a Michal Březina.

Co společně řešíte v současnosti?
Teď je úkolem najít lidi, kteří by mohli vystřídat Michala Březinu a nést prapor českého krasobruslení dál.

Věnujete se jen závodníkům?
Druhá strana projektu je vzdělávání trenérů. I v českém krasobruslení jsou nějaké žabomyší války, ale to přehlížím a stále přednáším o tom, jak bychom měli všichni spolupracovat. Vysvětluji jim, kudy vede cesta, aby produkovali lepší bruslaře. Tím se přitáhne pozornost k Česku, aby to jednou byla základna, kam se lidé z Evropy a možná z celého světa budou jezdit učit krasobruslení, jako se to děje třeba v Kalifornii, Torontu nebo Moskvě.

Kdy očekáváte výsledky?
Nechci říkat, že se dostaví brzy, ale pracujeme na tom, abychom za rok nebo dva viděli, že se rodí nová hvězda, která bude mít potenciál prát se s obrovskou konkurencí o stejné umístění mezi šesti nebo třemi nejlepšími jako kdysi Tomáš Verner a teď Michal Březina.

Rafael Arutyunyan, kouč amerického mistra světa Nathana Chena, je hlavní hvězdou výcvikového tábora Českého krasobruslařského svazu v Ostravě. Jeho účastníky jsou reprezentanti v čele se sourozenci Eliškou a Michalem Březinovými i trenér Tomáš Verner.
České krasobruslaře prohání v Ostravě trenér amerického mistra světa

Při realizaci projektu vám pomáhá váš současný svěřenec Březina, který ještě sám závodí…
Michal je ve dvou polohách, to je velmi nestandardní postup. Na jedné straně se pořád pere o přední příčky, na druhé vysvětluje velmi systematicky a pochopitelně všem bruslařům, jak ho mají porazit.

Není to divné?
Za pětačtyřicet let práce na ledě jsem ještě nepoznal nikoho na světě, kdo by objasnil svým soupeřům, jak mají být lepší. Trénoval jsem závodníky mnoha národností a vím, jak přemýšlejí. Ani jeden Američan, Kanaďan nebo Rus by nepomáhali svému týmovému kolegovi, aby je porazil. To může udělat jenom Čech a v tomhle před Michalem smekám.

RAFAEL ARUTJUNJAN
Je arménského původu, i když se narodil 5. července 1957 v gruzínském Tbilisi. Krasobruslení se věnoval od sedmi let, od roku 1976 je trenérem. Nejdřív v Jerevanu, pakv Moskvě a před dvaceti lety se s manželkou Verou, rovněž trenérkou krasobruslení, přestěhovali do USA. Už tři roky oba působí v kalifornském Lakewoodu. K jeho svěřencům patřili například Michelle Kwanová, Jeffrey Buttle, Ashley Wagnerová. V současnosti trénuje mj. Nathana Chena, Mariah Bellovou, Marin Hondovou, Taichiho Hondu a Michala Březinu.

ISU Junior Grand Prix 2018 v krasobruslení, 28. zaří 2018 v Ostravě. Na snímku Karina Sidarenka a Maksim Yalenich.
OBRAZEM: Ostrava opět patří krasobruslařům