Pod vedením kapitána Pály dosáhly Češky na triumf ve Fed Cupu v letech 2011, kdy porazily ve finále právě Rusko, 2012 a 2014.

"Největší gratulace patří holkám, kdyby nebyly tak dobré hráčky, tak se tam těžko dostaneme a uspějeme," řekl Pála České televizi. "Vypadá to, že to bylo snadné, když to je tři nula, ale bylo to těsný," dodal k zápasu s Francií.

Hlavní strůjkyní českých úspěchů je Kvitová. A pozici lídra potvrdila i o víkendu v Ostravě.

„Je skvělé, že jsme zase ve finále. Doufám, že s pohodou a úspěchy není konec," řekla světová čtyřka.

Dvojnásobná vítězka Wimbledonu si soutěž družstev užívá a vždy reprezentuje ráda. Na kurty se tentokrát vrátila po téměř dvouměsíční pauze, pro kterou se rozhodla, aby nabrala energii. A zdá se, že to byl dobrý tah. Opět vyhrála oba své zápasy, což dokázala již podesáté v kariéře.

Kvitová se snažila diktovat tempo

V sobotu Kvitová zdolala Kristinu Mladenovicovou 6:3, 6:4 a v neděli s Garciaovou hrála ještě o něco lépe. V obou setech šla jako první do brejku shodně ve třetí hře. V úvodní sadě sice přišla o podání v šestém gamu, ale vzápětí znovu prolomila Francouzce servis a náskok už udržela. "Je to souboj, kdo dřív zatlačí a zatím se to Petře daří líp. Zatím dobře servíruje," řekl kouč Kvitové David Kotyza.

Ve druhém setu Garciaová vyhrála čistou hrou první game, ale pak k radosti zaplněného hlediště vládla levačka domácí hvězdy. Kvitová získala pět her v řadě a mířila za výhrou. Tu ještě soupeřka o něco oddálila, když začala maximálně riskovat a snížila na 5:4. Kvitová pak ale při svém podání zápas razantně ukončila a připsala si jubilejní pětadvacátou fedcupovou výhru ve dvouhře.

"Caroline hraje rychle, snaží se o dlouhé míče mířené na tělo s tím, aby neměl člověk čas. Já mám svou hru založenou na tom stejném, takže jsem se soustředila na servis, po kterém jsem se snažila do toho hned chodit, diktovat tempo hry," prozradila Kvitová svou taktiku proti 29. hráčce světa.

Ve hře bude celkově devátý titul

První bod utkání s Francií získala v sobotu Lucie Šafářová, která utekla jednadvacetileté Garciaové z pěti mečbolů a vyhrála 4:6, 7:6 a 6:1. V závěrečné čtyřhře za rozhodnutého stavu Barbora Strýcová s Šafářovou podlehly Mladenovicové a Parmentierové 6:0, 3:6, 8:10.

České tenistky protáhly vítěznou sérii v domácím prostředí už na sedm zápasů. Ve finále mohou přidat celkově devátý titul. Před třemi triumfy ze současnosti získal bývalý československý tým vítězství v letech 1975, 1983, 1984, 1985 a 1988.

Čtěte také: Češky vyzvou ve finále Fed Cupu Rusko. Obhajovat titul budou doma

Semifinále tenisového Fed Cupu v Ostravě (hala, tvrdý povrch):

Česká republika - Francie 3:1
Kvitová - Garciaová 6:4, 6:4, Strýcová, Šafářová - Mladenovicová, Parmentierová 6:0, 3:6, 8:10.

Soči: Rusko - Německo 3:2
Kuzněcovová - Petkovicová 2:6, 1:6, Pavljučenkovová - Kerberová 1:6, 0:6, Vesninová, Pavljučenkovová - Petkovicová, Lisická 6:2, 6:3.