Text: Tibor Alföldi

„Czech Tour každým rokem roste a stává se výkladní skříní nejen české a světové cyklistiky, ale i celé České republiky. O zápolení na náročných tratích v atraktivních kulisách, které naše krajina nabízí, jeví zájem stále více týmů z nejprestižnější kategorie WorldTour – loni přijely tři, letos už máme potvrzenou celou osmičku. I proto se snažíme neustále posouvat dál a přemýšlíme, jak celý závod ještě vylepšit. A věřím, že průběh letošního ročníku s řadou novinek to jen potvrdí,“ říká ředitel závodu Leopold König.

Vedle elity se na start chystají i týmy z nižších kategorií, které ovšem tradičně nechybějí ani v pelotonu podniků Grand Tour. Za všechny Uno-X Mobility či development tým celku Lidl-Trek. V jeho barvách se na domácí půdě představí i český šampion Mathias Vacek. Svá želízka se pak chystají vyslat i české profistáje Elkov-Kasper a ATT Investments. Do Česka se pak chystá i TDT - Unibet Cycling Team, která má soupisce Čechy Adama Ťoupalíka a Tomáše Kopeckého.

Tvrdá stoupání i finiš na kostkách

Slavnostní start obstará prezentace všech účastníků v předvečer první etapy 24. července v Olomouci. O den později se pak už po velkolepém defilé rozjedou boje o vteřiny naostro. První závodní den odstartuje 25. července v Prostějově a po víc jak 150 kilometrech a bezmála 1 500 nastoupaných metrech přivítá peloton cílová brána v Ostravě.

Hned druhá etapa pak bude zkouškou formy i týmové sehranosti všech zúčastněných: peloton vůbec poprvé vyrazí ze Zlína a až po 170 km protne pásku na beskydských Pustevnách, budou mít závodníci v nohách téměř 3,5 tisíce výškových metrů. Ve třetím dějství pak jezdci vyrazí na 135 km dlouhou pouť z Moravské Třebové vstříc proslulému brutálnímu stoupání k nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. A velké finále pak slibuje čtvrtá etapa ze Šumperku do Šternberku, kde závodníky prověří klasické kostky.

Celkem závodníky čeká ve čtyřech dnech téměř 600 kilometrů a kumulované převýšení 9 tisíc metrů. „Jsme nesmírně hrdí na to, že se trasa Czech Tour poprvé představí na zcela nových místech. Obrovský dík pak patří všem městům i krajům, kterými projíždíme. Jen tak můžeme zajistit divácky atraktivní podívanou a bezpečné prostředí pro závodníky i fanoušky,“ dodává Leopold König.

Bohatý program na místě, etapy živě v televizi

Pro fanoušky organizátoři opět chystají bohatý doprovodný program ve startovních i cílových městech. Před začátkem každé etapy proběhne slavnostní představení týmů a diváci tak mají možnost spatřit hrdiny závodu zblízka. V cíli se pak fanoušci vedle aktivit pro celou rodinu mohou těšit každý den na hudební produkci. „Doprovodný program bude podobný jako při závodech Grand Tour,“ podotýká Leopold König.

Vůbec poprvé v historii Czech Tour se dění na silnicích v Beskydech a Jeseníkách dostane v přímém přenosu i na televizní obrazovky. „Živé vysílání z posledních 90 minut každé etapy je dalším významným milníkem v historii závodu,“ uvědomuje si Leopold König. Přenosy bude vysílat kanál ČT2.

Program CZECH TOUR 2024

· 1. etapa – 25. července: Prostějov – Ostrava (151,3 km / 1 418 m)

· 2. etapa – 26. července: Zlín – Pustevny (172,7 km / 3 389 m)

· 3. etapa – 27. července: Moravská Třebová – Dlouhé Stráně (139,4 km / 2 458 m)

· 4. etapa – 28. července: Šumperk – Šternberk (129,2 km / 1 945 m)

Potvrzené týmy pro CZECH TOUR 2024

Kategorie WorldTour

· Bahrain Victorious

· Bora-hansgrohe

· DSM-Firmenich PostNL

· Ineos Grenadiers

· Intermarché-Wanty

· UAE Team Emirates

· Visma-Lease a Bike

· Soudal Quick Step

Kategrie Pro

· Bingoal WB

· Corratec Selle Italia

· Flanders-Baloise

· Polti-Kometa

· Q36.5 Pro Cycling Team

· TDT - Unibet Cycling Team

· Tudor Pro Cycling

· Uno-X Mobility

Kategorie Continental

· ATT Investments

· Elkov-Kasper

· Lidl-Trek Future Racing

· Pierre Baguette Cycling

· Israel Premier Tech Academy