Jaké jste měl po semifinálové porážce pocity? Převažovala radost ze zisku bronzových medailí, nebo zklamání z toho, že finále nevyšlo?
V skrytu duše jsme v medaili věřili. Nebo spíš v ni doufali. Musím však říct, že Češi mají momentálně hodně dobré mužstvo, a tak jsem byl logicky po semifinále přece jen chvíli zklamaný. Jasně, za chvíli to přejde, je však pravda, že to proti Bělorusům Dima nezvládl. Hlavou. Takticky. Ale měl to těžké, věděl, že musí… Určitě si to však ještě užijeme. To je přece fantazie.
Byla úvodní dvouhra, v níž Prokopcov prohrál s obranářem Šetininem, klíčem k možnému úspěchu?
Ano. To bylo v tomhle duelu rozhodující. Ale já jsem do poslední chvíle nevěděl, zda soupeř dá nahoru útočníka, nebo obranáře. Ta sestava nám nakonec trochu nevyšla. Navíc hrát úvodní dvouhru je fakt složité. Každému chvíli trvá, než se rozehraje a zahřeje. Možná by to Prokopcovovo utkání dopadlo jinak, kdyby se hrálo až jako druhé v pořadí. Ale to jsou už teď jen spekulace.
Nechybělo mu trošku více trpělivosti?
Tak nějak to skutečně bylo. Při hře proti obranáři musíte být trpěliví. Je potřeba měnit údery, hrát precizně a hlavně udržet míček na stole. Ale na druhé straně Šetinin hrál opravdu hodně dobře. Možná tady v Ostravě zatím nejlíp.
První dvouhra nevyšla. Jak moc jste v tu chvíli věřil, že Bělorusy porazit ještě můžete?
Asi tak na dvacet procent. Je fakt, že tady je Vlady (Vladimír Samsonov – pozn. red.) ve skvělé formě. Říkám, že to tady bude mít i Boll těžké, aby ho porazil. Ti dva teď evropskému stolnímu tenisu totiž zcela neochvějně vládnou.
A jak se vlastně ve stolním tenise staví sestava na jednotlivé zápasy?
Tu sestavu skládáme 45 minut před utkáním. Mám volnou ruku, kam koho zařadíme. Ale stejně tak je to u soupeře. Bylo celkem jasné, kde bude Samsonov, ale byla otázka, kam soupeř nasadí Šetinina. Věděl jsem však, že Šimy (Josef Šimončík – pozn. red.) to na obranáře moc neumí. Nakonec jsme si tedy řekli, že tu sestavu necháme stejnou a počkáme, co nám soupeř provede.
Co říkáte na diváckou kulisu?
Bylo to opravdu něco fantastického. Divákům opravdu velmi děkuju, že přišli a fandili. Oni by si to finále určitě zasloužili. Jestli jsem čekal, že jich přijde tolik? Po pravdě asi ne. Ale je vidět, že v Ostravě jsou sportumilovní lidé, kteří si cestu na sport najdou, a navíc je vidět, že pinec tady má tradici.
Vás speciálně asi fanouškovská podpora v Ostravě hřeje u srdce ještě o něco víc…
To stoprocentně. Jsem Ostravák, vyrůstal jsem tady i hrál, takže jsem byl nadšený, že to mistrovství se hraje právě tady. To je bonbonek, který jsme ještě dosladili třetím místem. Musím říct, že jsem v medaili věřil, protože máme fakt vyrovnané mužstvo. A taky dobrou partu.
Měl jste před začátkem ME představu, kolik lidí by mohlo do haly přijít?
Říkal jsem si, že když přijde tisíc až patnáct stovek diváků, tak že to bude super. A na semifinále jich nakonec bylo snad přes tři tisíce. Je vidět, že když se to pořádně zpropaguje, lidi přijdou.
Má současné české mužstvo s řadou třicátníků ještě perspektivu?
Uvidíme, jak ještě dlouho ještě bude Péťa hrát. On myslím chce vydržet ještě do olympiády v Londýně 2012. Ale na druhé straně ve třiceti jste na stolní tenis ještě mladý, takže to současné mužstvo perspektivu stále má. Kromě toho máme ještě Treglera, který tady sice nehrál, ale ten bude mít teprve letos dvacet let. A taky Pavel Širůček. Tomu je sedmnáct. Dalším talentem je i Michal Obešlo. Budoucnost tady tedy je, teď jde jen o to, aby se s těmi kluky systematicky pracovalo.
Nakousl jste téma Korbelova hraní. Myslíte si, že by se po skončení aktivní hráčské kariéry mohl třeba stát vaším nástupcem?
Určitě. Myslím, že Péťa bude skvělý trenér. On tomu ping-pongu hodně rozumí. Sice nedokážu v tuhle chvíli odhadnout, jestli bude chtít jednou trénovat. Vím, že moje reprezentační mise jednoho dne skončí. Tak to je. Díky vlastním zkušenostem by to však byl dobrý nástupce.
Hovořil jste o propagaci…
…to je vlastně můj takový jediný malý problém se svazem. Pořád jim říkám, ať dělají více pro to, aby se o stolním tenisu psalo a byl víc na očích veřejnosti. Úspěchy máme, holky loni skončily třetí, my jsme tady teď na placku taky dosáhli, navíc jsme skončili pátí na MS. Navíc jako nejlepší Evropané. Ale o tom tady v republice téměř nikdo nevěděl. Ani nemohl, vždyť nebyla třeba po příjezdu ani tiskovka. I kvůli tomu hraje pinec stále méně mladých kluků a holek. Snad jsme to tady trošku sami zpropagovali a chci věřit tomu, že to bude takový malinký odrazový můstek.
Ostravsko bylo líhní kvalitních stolních tenistů. Vyprodukovalo bratry Brodovy, Javůrka, Korbela…
Ježíšmarjá, tady bylo hráčů. Kdybychom je měli spočítat, tak tady sedíme až do večera. Ale možná bych to trošku otočil. Dřív tady v Ostravě byl těžký průmysl. Fabriky sport podporovaly. Bylo tady snad sedm pořádných stolnětenisových heren. Teď je jedna. Ubylo peněz, ubylo trenérů, všichni pořádní hráči musí pracovat, a tak se ping-pongu tolik nevěnují. A když ano, jdou ven. Věřím však tomu, že když se bude o tom sportu víc psát, když se objeví v televizi, tak se třeba najdou z řad rodičů i možní sponzoři. Tak, jak je tomu třeba ve florbale.
Myslíte si, že letošní ME může stolnímu tenisu pomoci? Nebo to bude jen výkřik do tmy?
Doufám, že to pomůže. Ale musí se to podchytit, nejen o tom mluvit. Udělal se doma šampionát, o který lidi stáli. Svaz má jedinečnou šanci to vzít jako ten odrazový můstek. A třeba se najde i nějaký generální partner či sponzor. Snad by to vyjít mohlo. Talenty se stále rodí a věřím, že i nadále rodit budou. Vezměte si Širůčka, který byl druhý na juniorském mistrovství Evropy. Teď však speciálně u něj potřebujeme sehnat peníze, aby mohl hrát větší turnaje, aby mohl jezdit „protúry“. Jestliže však takovým talentům nezajistíme adekvátní zázemí pro přípravu, zůstaneme i nadále amatéry a nikam se neposuneme.
První polovinu ME máte za sebou. Teď vás čekají dvouhry a čtyřhry. Můžete i v nich nějakou medaili udělat?
Uvidíme. Kluci hrají dobře. Hodně dobře. Mohli by se dostat daleko. Jestli na medaili, to však nevím. Musejí mít štěstí, aby v pavouku brzy nenarazili třeba na Bolla nebo toho Samsíka (Samsonova – pozn. red.). Navíc speciálně kluci mají i dobré vyhlídky ve čtyřhře. Kdyby se povedla ještě jedna medaile, bylo by to fantastické. I proto jsme ani nepřeháněli slavení, a hned se vrhli do přípravy na druhou půlku mistrovství.
Oproti předchozímu evropskému šampionátu, který proběhl loni ve Stuttgartu, se v Ostravě nehrají smíšené čtyřhry. Není to škoda?
Smíšené čtyřhry se už definitivně oddělily od evropského mistrovství. Mix bude mít svůj vlastní šampionát někdy v prosinci. Ale je to logické, těch zápasů je tady fakt dost. Zřejmě by to proto ani nehrálo moc opravdu kvalitních hráčů, a ten turnaj by tak ztratil šťávu.
* Základní skupina:
Česko – Řecko 3:0
Prokopcov – Jonis 3:2 (-9, 7, 10, –9, 10), Korbel – Kreanga 3:2 (8, 9, –6, –10, 8), Šimončík – Papageorgiu 3:1 (-7, 8, 5, 10).
Česko – Německo 1:3
Vráblík – Boll 0:3 (-10, –9, –8), Prokopcov – Süss 3:1 (7, –7, 7, 7), Šimončík – Ovčarov 1:3 (8, –5, –7, –2), Prokopcov – Boll 0:3 (-7, –7, –11).
Česko – Polsko 1:3
Korbel – Wang 3:2 (-8, 5, 10, –11, 6), Prokopcov – Blaszczyk 1:3 (-5, 9, –5, –8), Vráblík – Such 1:3 (-7, 8, –11, –8), Prokopcov – Wang 0:3 (-6, –9, –18).
* Čtvrtfinále:
Česko – Rusko 3:2
Korbel – Skačkov 0:3 (-6, –5, –8), Prokopcov – Smirnov 1:3 (-9, 13, –8, –8), Šimončík – Kuzmin 3:0 (3, 8, 11), Korbel – Smirnov 3:0 (8, 10, 5), Prokopcov – Skačkov 3:0 (8, 8, 9).
* Semifinále:
Česko – Bělorusko 1:3
Prokopcov – Šetinin 1:3 (-9, 9, –8, –9), Korbel – Samsonov 1:3 (8, –3, –7, –8), Šimončík – Něchvedovič 3:1 (4, 11, –10, 8), Prokopcov – Samsonov 0:3 (-8, –3, –8).
Bývalý československý reprezentant ve stolním tenise debutoval v pozici trenéra mužů při ME 2007. Před dvěma lety dovedl české družstvo k pátému místu na MS, letos získal společně s pěticí Petr Korbel, Dimitrij Prokopcov, Josef Šimončík, Jiří Vráblík a Tomáš Tregler týmový bronz.