V červenci vám bylo čtyřiaosmdesát let, což tedy, jen tak mimochodem, není vůbec poznat. Jak je v důchodu?

Tak to jsem rád, že rozhovor začínáme takhle, protože o historii a mých úspěších a kariéře bych už moc mluvit nechtěl. Je to už tak dávno, že mi to nepřijde ani moc zajímavé. (směje se) A navíc bych na některé věci určitě zapomněl.

Jak jste na tom zdravotně?

Přiměřeně věku. V mém věku je právě zdraví ze všeho nejdůležitější. To vám potvrdí každý můj vrstevník. Vážně! Do osmdesáti let to bylo bezvadné. Dokonce jsem pravidelně chodil hrát tenis, což mě hodně bavilo a naplňovalo. Přece jen jsem celý život sportoval.

Pak se to ale začalo zhoršovat. Nejprve mi lékaři přišli na to, že mám rakovinu prostaty. Mám tak za sebou osmatřicet ozařování, které zabraly, a nyní už do Nového Jičína dojíždím na kontroly jen co půl roku. Ale sportovat už nemůžu, nejde to.

Tak to jsou ale dobré zprávy, že jste to zvládl.

Víte, ono lidské tělo je stejně skvělé zařízení. Tou prostatou mé zdravotní peripetie neskončily. Měl jsem kýlu, mám i problémy s kolenem a zády, které jsou způsobeny mým dávným úrazem.

Zajímavé je, že vždycky vás bolí jen ta nejakutnější věc. Když jsem měl kýlu, tak jsem potíže se zády vůbec nevnímal. Ta odezněla, a zase mě bolí záda. Ale pojďme se raději bavit 
o něčem jiném, ať tady nemluvíme hodinu o nemocech. (směje se)

Hodně vašich vrstevníků je nespokojeno a většinou kritizují, jak se důchodcům v Česku žije. Jak jste na tom vy?

Já mám to štěstí, že existenční starosti nemám. Po revoluci nám s bratrem vrátili v Brně dům, takže s placením nájmu za byt žádné problémy nemám. Vyjde mi to tak akorát, takže v tom mám proti jiným důchodcům asi velkou výhodu. Ale samozřejmě celkové postavení důchodců ve společnosti vnímám a vím, že to celkově není vůbec jednoduché.

I ve čtyřiaosmdesáti letech vypadáte pořád velmi čile. Jak se udržujete v kondici?

Už moc ne, mám ty problémy se zády. Občas si doma zacvičím, 
i když bych to slovo v mém případě už ani nepoužíval. Udělám pár dřepů, spíše to je takový strečink. Pro mě je sportovní výkon i to, když si jdu do obchodu nakoupit. Manželka Andula je totiž v lázních, tak jsem teďka, jak se někdy říká, slaměný vdovec. Ale se vším mi pomáhají děti.

Vaříte si sám?

Ne, to bych asi nesvedl. Kousek od domu máme suprovou kantýnu, kde mají hotová jídla, tak si je nosím domů a vždycky si je jen ohřeju. Je to pro mě pohodlnější a vždycky si koupím to, na co mám zrovna chuť.

Do společnosti chodíte?

Ale vcelku jo, když mě někdo někam pozve. Zrovna nedávno měl bývalý basketbalista Nové huti Vlastík Sehnal sedmdesáté narozeniny, tak jsem se potkal s řadou známých. Nerad bych na někoho zapomněl, byl tam Tonda Terč, Mirek Janál a hodně dalších. To jsou krásné chvíle, které si moc užívám. A už se samozřejmě těším na začátek basketbalové ligy.

Takže zápasy Nové huti Ostrava pořád sledujete?

To je jasné, občas jedu i do Opavy, kde mám rád prostředí nové haly.

Tam jste pořád vítaný host.

Je pravda, že když přijedu do Opavy, tak mě tam vždycky mile překvapí taková upřímná úcta fanoušků. Vždycky mě pozdraví 
a popřejí hodně zdraví. V mém věku to každého člověka potěší. Ale pěkně se k nám chovají i v Nové huti. Manažer Laco Kudela vždycky na první zápas pozve všechny bývalé hráče a trenéry klubu, takže se taky na všechny těším.

Rozebíráte s kamarády ligové zápasy?

To víte, že jo. Sedáváme v Tatranu už řadu let na stejných místech 
a vždycky zápasy rozebíráme. Někdy chválíme, jindy kritizujeme. Tak to má u fanoušků být, ne? (směje se)

Určitě jste si nenechal ujít ME 
v basketbale, kde český celek velmi mile překvapil.

S tím musím jenom souhlasit. Naši hráli doopravdy velmi dobře a vlastně v každém zápase mohli pomýšlet na vítězství. To mě vcelku překvapilo.

Trošku jsem viděl problém v naší rozehrávce, kde mě zklamal Welsch. Když nehrál Satoranský, tak to šlo poznat. To říkám otevřeně, protože od Welsche, bývalého hráče NBA, jsem očekával lepší výkony. Jeho silnou stránkou měla být střelba, ale on měl problém s trestnými hody, trojkami…

Hvězdou národního celku byl ostravský rodák Jan Veselý…

Hrál doopravdy skvěle, moc se mi líbil. Já trénoval jeho tátu a pamatuji si ho jako dítě. Má výborné parametry, je týmový hráč, poctivě brání a pod košem je velice silný. Ty jeho smeče jsou úžasné. Pokud v Americe zapracuje na střelbě, tak může být doopravdy velkou hvězdou NBA.

Dá se v jeho věku ještě střelba výrazně zlepšit?

Určitě! Sám si pamatuju, když přišel do Ostravy Jarda Kovář (bývalý reprezentant), který v nadsázce nebyl schopný z šestky trefit obroučku. On se tomu ale začal věnovat a výrazně se zlepšil. Záleží na tom, jak se Honzovi Veselému budou v Americe věnovat. Ty jeho šestky na evropském šampionátu byly fakt nešťastné, ale jinak musím před ním doopravdy smeknout klobouk. Byl ve všech směrech tahoun týmu.

Sledujete i jiné sporty?

Hlavně fotbal. Koukám na Baník 
a pak na Ligu mistrů.

Který tým se vám nejvíce líbí?

Loni byl úžasný Bayern Mnichov, to byla krása se na ně dívat. Mě to těšilo i proto, že jsem nepatřil k obdivovatelům FC Barcelona. U ní jsem i já často usnul. A víte, o čem jsem hodně přemýšlel?

Povídejte.

Jak je fotbal konzervativní. Já vím, že to bude znít trochu hloupě, ale já vždycky u sledování Barcelony přemýšlel, jak bych ten zápas 
zatraktivnil. Basketbal vždy dokázal na vývoj zareagovat a samotnou hru zatraktivnit. Ať už to bylo zavedením trojkové čáry, hry přes půl, tří vteřin nebo časového limitu na útok. Něco podobného mi ve fotbale chybí.

Dají se nové trendy v basketbale srovnat s těmi starými?

Já hlavně musím říct, že dneska to mají trenéři mnohem jednodušší. Já mám všechny poznatky za celou trenérskou kariéru v denících, knížkách a publikacích. Dnes stačí každému trenérovi malý počítač, kde si vše najde a nastuduje na internetu.

Ale já bych neměnil. Když se podívám do pokoje na svůj archiv, každá složka, každý list papíru má svůj příběh. Navíc se říká, co je psáno, to je dáno. (směje se) Já čerpal informace hlavně při svých zájezdech v Americe, kde byli vždycky o kousek vepředu. 
A měl vždycky radost z toho, když jsem nějaké nové materiály domů přivezl. Mám k nim vztah, jsou to mé vzpomínky, můj život.

Dá se vůbec říct, na kterého svěřence nejraději vzpomínáte?

Asi na Davida Klapetka, což je 
i tím, že jsem s ním pak trénoval. Ale jinak vzpomínám na všechny kluky, které jsem vedl. Já neměl nikdy s nikým problém, alespoň 
o něm nevím.

Letos jste byl uveden do sportovní síně slávy města Ostravy. Vážíte si podobných ocenění?

Určitě jo, i když si sám občas říkám, že nevím, za co to dostávám. Jako hráč jsem prostě dělal to, co mě bavilo. Jasně, byl jsem na dvou olympiádách, mám v nároďáku přes sto startů, ale mi to vždycky přišlo tak nějak samozřejmé. Více si cením svých úspěchů jako trenér. A zrovna to ocenění města Ostravy mě moc potěšilo a překvapilo, že si na mě vzpomněli. Udělalo mi to radost.

..klikněte pro zvětšení..

.

ROZHOVOR VYŠEL V NOVÉ PRAVIDELNÉ SAMOSTATNÉ PŘÍLOZE DENÍKU - SENIOR DENÍK - V RUBRICE OSOBNOSTI VE VÝSLUŽBĚ.Každou středu vychází jako součást tištěných Deníků Moravskoslezského kraje přílohy SENIOR nebo JUNIOR deník.
STAŇTE SE PŘEDPLATITELEM DENÍKU - více zde: www.mojepredplatne.cz