Na startu nebude chybět ani Zuzana Hejnová, rychlost na dvoustovce bude testovat Pavel Maslák. "Věřím, že nějaká jména pro Portland ještě přibudou, kandidátů je hned několik," řekl na dnešní tiskové konferenci šéftrenér Tomáš Dvořák. Start na HMS má jistý zatím šest atletů a o limit budou bojovat například tyčkař Jan Kudlička (577), dálkař Radek Juška (800), tyčkařka Romana Maláčová (471), talentovaný mílař Filip Sasínek (3:39,50) či sprinteři.

Mezinárodní federace IAAF může na základě letošních světových tabulek pozvat na HMS atlety i bez limitu, aby doplnila startovní pole, neboť v technických disciplínách nebudou v Portlandu kvalifikace. To se týká zejména výškařky Michaely Hrubé, která je na děleném třetím místě ve světových tabulkách. Sama chce ale HMS vynechat.

"Ještě s ní a její trenérkou o tom budu chtít v Ostravě mluvit, protože by to pro ni byla skvělá zkušenost a přijde mi to škoda. Navíc, když by neměla kvalifikaci a jela by tam v podstatě jako na mítink," řekl Dvořák. "Ale rozhodně ji nebudu nutit," ujistil kouč. Aby Hrubá mohla jet na ME i OH, stačí jí v Ostravě výkon 190 cm, což je o pět centimetrů horší než její letošní osobní rekord.

Vyprodaná ostravská hala uvidí také českého tyčkařského rekordmana Michala Balnera či jeho kolegyni Jiřinu Ptáčníkovou, naopak v dráze bude chybět Denisa Rosolová, která po nemoci ukončila halovou sezonu, a také Jakub Holuša, jenž měl kolizi na mítinku v Glasgow a dal přednost odpočinku.

Maslák už do HMS žádnou čtyřstovku nepoběží, jeho cílem na poloviční trati je překonat svůj čas z testu v Jihoafrické republice, kde předvedl výkon 20,65 sekundy. "Jedu vlastně domů za rodinou, takže se těším," uvedl dnes rodák z Havířova. V nové hale už trénoval. "Je tam dobrá dráha," všiml si. Tajně může pokukovat po osobním halovém rekordu 20,52 před dvěma lety, letošní světové maximum je 20,44 a český rekord 20,49.

Tahákem bude souboj tyčkařů Balnera s Kudličkou. "Snad diváci udělají atmosféru, pak se bude skákat o dost lépe," přál si Kudlička, který má poslední šanci dostat se na HMS. "Pro mě to bude srdeční záležitost," upozornil rodák z Opavy Balner na skutečnost, že právě v Ostravě začala jeho kariéra. "Věřím, že Honza (Kudlička) splní limit a pojedeme na HMS oba," doufal. Oběma ke startu na OH stačí 555 cm. "To snad nebude problém, spíš věřím, že skočíme mnohem víc," dodal Balner.