VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exreprezentant Žydel dobývá Alpy: Florbal mi nechybí, ale ostravští kamarádi ano

/ROZHOVOR/ Patřil k velkým talentům českého florbalu už od dob, kdy začal docházet do přípravky North Stars Ostrava. Prošel rovněž místním FBC, stal se juniorským vicemistrem světa a za vrchol kariéry považuje titul s Vítkovicemi. Před dvěma lety odešel do Švýcarska, kde po dvou odehraných ročnících překvapivě řekl dalším nabídkám ne a nyní pracuje v cykloservisu. „Konečně si užívám volna, které jsem nikdy neměl,“ usmívá se Robin Žydel.

9.10.2017
SDÍLEJ:

Šimon Sedlařík.Foto: archív Šimona Sedlaříka.

Povídáme si ve Wyssachenu, malé a klidné vesničce nedaleko Bernu, ve které žije ani ne dvanáct set obyvatel. Včetně Robina Žydela, bývalého juniorského vicemistra světa z roku 2007, jenž se zde zabydlel po dřívějším přesunu z Vítkovic.

Sedne si do křesla, protáhne se a prohodí: „Jsem ready. Musel jsem se ještě najíst, to víte, práce,“ usměje se omluvně.

Co děláte?

Jsem v podniku, kde se montují a skládají kola. Chodí nám už i hotové kusy a my dokládáme příslušenství. Pak už jen balíme a posíláme.

Kde jste k takové práci přišel?

Pomohl mi tehdy klub, to byla moje podmínka. První dva měsíce jsem nic neměl, tak jsem se ozval, že tohle je pro mě trochu drahá dovolená. Kromě bydlení jsem si všechno kupoval ze svých úspor. Na týden jsem dokonce odjel domů, ale pak se ozvali, že mi něco sehnali a ať se vrátím.

Jak jste se vůbec dostal ke švýcarskému angažmá?

Tým (Langenthal – pozn. red.) sháněl před třemi lety hráče a tehdy měl českého asistenta, Máru Lébla. Ten mě doporučil hlavnímu trenérovi, Švýcarovi, který se pak kouknul na nějaké zápasy v televizi a řekl, že mě bere. Prvně jsem přijel na týdenní zkoušku, a když všechno bylo v pohodě, vzal jsem to.

Strávil jste ve Švýcarsku dvě sezóny. Ani jednu jste ale neodehrál celou, proč?

Byl jsem zraněný. V první jsem odehrál většinu, jen tři zápasy ne kvůli kotníku. Pak jsem si říkal, že už končím, že na to kašlu, ale nakonec jsem zůstal. Půlku z další sezóny jsem neodehrál, pak teda zase jo, ale v jiném týmu (Grünnenmat – pozn. red.).

Dá se zdejší soutěž srovnávat s českou extraligou?

Rozdíl je v penězích. Švýcaři je mají, takže tu klidně dotáhnou i nejlepší Švédy a Finy, to celou ligu posouvá mnohem výš. Jednoduše – jejich přední týmy jsou lepší, než ty nejlepší české.

Říká se, že hráč je tak dobrý, jako je liga, ve které hraje. Cítil jste to na sobě?

Florbal byl mnohem rychlejší, takže to člověku určitě něco dá. Na všechno méně času, hraje se ve vyšším tempu. Ale jak říkám, náročné to tady bylo celkově – od šesti do pěti v práci, pak dvě hodiny trénink, pak domů, navařit a připravit se na zítra. A druhý den znovu.

Měl jste nějaké nabídky i před třetí sezónou?

Měl jsem tři z Česka, nebo jsem mohl pokračovat tady. Ale řekl jsem jasně, že už nechci.

Nalevo ovce, napravo krávy. Je to pro mě luxus.

Florbal už tedy vůbec nehrajete?

Ne, nechal jsem toho. To víte, že bych si zahrál, ale když si vzpomenu, kolik času tomu člověk musí obětovat… Nestojí to za to. Život prostě není jen o hraní florbalu, alespoň já to tak cítím.

Kdy jste poprvé pocítil, že už vás to na hřiště netáhne?

Už v první sezóně tady jsem si říkal, že chci dělat i jiné věci než pořád jenom florbal. Víkendy byly zabité, svátky, všechno. Pak jsem se zranil a byl jednoduše pánem svého času, mohl jsem dělat cokoliv a kdykoliv. To jsem nikdy předtím nezažil. Neměl jsem to najednou nalajnované tak, že musím dneska na trénink, zítra, v pátek, o víkendu pak na zápas. Teď v pátek večer přijdu domů a můžu se rozhodnout, co budu dělat v neděli.

Takže jste florbalu nechal kvůli časovému presu a teď si užíváte?

Přesně, mám prostě na všechno více času. Odpadl mi stres, za ničím se nehoním, zajdu si do posilovny, v klidu se najím a jsem v pohodě. Mám svůj klídek a nemusím se nervovat.

Na vesnici musíte mít klidu spoustu.

Přesně, tam napravo za domem jsou krávy, nalevo ovce (usmívá se). Pro mě je tohle prostředí luxus.

To musíte asi i dost relaxovat, ne?

Jo, já stejně nejsem moc městský typ, takže si užívám to ticho. Vždycky, když před kamarády zmíním, že bydlím ve Wyssachenu, tak to ani neznají (smích).

Jak vypadá váš volný den? Sednete na kolo, chodíte po horách?

Jasně, buď sednu na motorku, nebo kolo. Anebo jdu na hory, přesně. Na ty hlavně, když je víc času.

Co máte za motorku?

750 Suzuki, koupil jsem si ji v Česku a přijel jsem na ní až tady. První rok jsem byl bez motorky, pak jsem si říkal, že mi to chybí. Tak jsem si ji hned pořídil.

Šimon Sedlařík.

Chybí mi rodina a kamarádi, jinak jsou ty možnosti jinde

Řekl byste, že vám Česko chybí? Nebo i konkrétně Ostrava?

Chybí mi lidi, rodina a kamarádi. A taky české holky a jídlo, co bych dal za takovou svíčkovou nebo kachnu s knedlíkem (smích). Ale jinak ne. Podívejte, pondělí až pátek bych chodil do práce i v Ostravě. Tak to dělám tady a o víkendech, když je hezky, stejně nejsem doma. Pořád někde chodím. V tom je zdejší život fakt dobrý, ty možnosti jsou někde jinde.

Jako třeba?

Zhruba před rokem jsme se v sobotu ráno sebrali a letěli do Barcelony. Byli jsme tam na víkend, koukli jsme na fotbal a jeli jsme zpátky. V tom jsou ty možnosti jiné.

Říká se, že švýcarská životní úroveň je jedna z nejvyšších v Evropě.

Souhlasím. Nedá se to srovnávat. Mám krásný byt, jsem v hezkém prostředí, finanční možnosti jsou taky lepší.

Bydlíte sám?

Předtím jsem tu bydlel s Danim (Jan Daniš – pozn. red.), s ním jsem i hrál v obou klubech. Dani se pak vrátil do Česka, já jsem měl taky nabídky, ale prostě jsem řekl, že už nechci hrát. Teď bydlím s Matějem Smetákem, který tu hraje.

Chcete se k florbalu ještě někdy vrátit, nebo už je definitivně konec?

Definitivně ne, ale třeba vloni, když jsem půlku sezóny nehrál, to bylo fajn. Pak jsem zase začal hrát a pořád měl stresy. Štvalo mě, že jsem neměl na nic čas. Rozumíte, přijdete z práce, hned jdete na trénink, po tréninku domů a musíte si navařit a podobně. Není to tu jak v Česku, že jdete na menu někde do hospody. Všechno si prostě člověk musí dělat sám.

Takže ani ve Švýcarsku se člověk florbalem neuživí?

Vůbec ne. Možná jen ti nejlepší Švédi. Třeba i reprezentanti Švýcarska musí pracovat, sice třeba jen na částečný úvazek, ale musí.

Největší rozdíl je v disciplíně

Co němčina? Uměl jste jazyk, než jste přišel?

Neuměl, ani trochu. Pomohlo mi, že tady byl Dani. Jinak jsem se učil sám, když jsem ještě ani neměl práci, jen jsem seděl doma a koukal do knížek. Potom jsem si zaplatil i kurz.

Můžete srovnat českou a švýcarskou mentalitu?

Největší rozdíl vidím v disciplíně. Švýcarovi někdo nalajnuje pracovní den a on ho pokaždé splní do puntíku. Dokonce mi někdy přijde, že se tady pracuje pořád, že víceméně všechno, co lidi dělají, je že spí, jí, nebo pracují. Život si moc užívat neumějí.

Takže Češi jsou více volnomyšlenkářští?

To bych řekl. Potom mě napadá, že klasický Čech občas přemýšlí, kde by co ošulil, ale tady každý dělá přesně to, co má. Ani ho nenapadne dělat něco jinak, to jsem ještě neviděl. Trochu mi jen vadí, že Švýcaři se bojí řešit problémy na rovinu. Nejsou schopni si něco vyříkat z očí do očí, vždycky jenom přes telefon.

Co vás dostalo hned po příjezdu?

Čistota. Ani jeden papírek na zemi, prostě nic. Životní úroveň je celkově neskutečná, nemůžu to srovnat. Pak mě dostalo, když jsem první tři měsíce pracoval ve sběrném dvoře. Kdybyste viděl, co lidi vyhazovali… Našel jsem třeba úplně nové brusle, ještě s cenovkou, fungl nové pohorky, nábytek. Lidi v Česku si třeba brusle mnohdy ani nemohou koupit a oni to tady vyhazují. Když má něco jen malý, nepatrný kaz, Švýcar to vyhodí a koupí si nový kus.

Máte ještě nějakou další kuriozitu?

Nechápal jsem, jak jsou tady přísní na sbírání hub. První den v měsíci třeba nesmíte sbírat vůbec, netuším proč. Asi lesní regenerace (smích). Pak už jo, ale maximálně kilo na osobu. Dohlížejí na to docela přísně. Máte různá stanoviště, tam si to prohlídnou, vyházejí ty nejedlé a pokud máte víc než kilo jedlých, zabaví vám je.

Šimon Sedlařík.

Čechů je tu dost. Chodíme spolu na hory

Ještě k florbalu. Sledujete třeba českou a švýcarskou reprezentaci, českou soutěž…?

Sem tam se kouknu, když hrají třeba kamarádi, nebo i tady chodím na zápasy, nedávno jsem byl na Lukáše Veltšmída. Když je možnost někoho vidět nebo se s někým potkat, vždycky jdu. Kontakty se sice po nějaké době logicky ztrácejí, když jste v zahraničí, ale snažím se.

Potkal jste se ve Švýcarsku někdy s Čechy, kteří zde dlouhodobě žijí?

Jasně, seznámil jsem se tu s hodně lidmi. Máme i skupinu na Facebooku, chodíme spolu na hory, svezl jsem se do Česka jako spolujezdec… Čechů je tu dost.

Na jak dlouho svůj švýcarský pobyt plánujete?

Plánoval jsem na rok, pak na dva, teď říkám, že do příštího léta. Ale možná vydržím ještě další rok, každopádně do třiceti maximálně. Víc asi ne.

A máte nějaký cíl na ten další rok, než se vrátíte domů?

Procestovat co nejvíc, protože na dovolenou se tu potom možná už ani nedostanu. Je to drahé, takže dokud jsem tu, chci vidět co nejvíce.

A chtěl byste potom zpátky do Česka, nebo si umíte představit život i jinde, v jiné cizí zemi?

Klidně bych to i zkusil. Jak tady skončím, tak budu dva tři měsíce cestovat – a pokud by se mi někde zalíbilo, zůstal bych. Jinak si ale žádné plány nedělám. Je to super, že za tu dobu, co jsem tady, jsem už byl v Itálii na Moto GP, ve Francii a Španělsku na fotbal, v Londýně, v Paříži na MS v hokeji, ty možnosti jsou perfektní. V Česku bych na to šetřil nevím jak dlouho, tady to zvládnu z měsíčního platu. Zrovna dneska kupuju letenky do Milána. Když se mi prostě něco líbí, můžu si to koupit, to doma často neexistovalo.

ŠIMON SEDLAŘÍK

Autor: Redakce

9.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Ředitel 20 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti obchodu Manažer/ka prodeje se znalostí polštiny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slezská Ostrava, Michalská 2030, nebo dohodou, Kontaktní údaje: jiri.cernota@bewit.cz, +420 605 248 621., , Do úspěšné a rychle se rozvíjející společnosti v oblasti zdravého životního stylu s jasnou vizí a potenciálem růstu do celého světa, hledáme na HPP v Ostravě nového člena/ku týmu., , Pracovní náplň:, -Komplexní řízení rozvoje firmy na polském trhu, -Komunikace se zákazníky, -Přijímání objednávek, -Příprava balíčků se zbožím pro expedici, -Vyřizování reklamací, -Provádění inventur, -Fakturace, , Požadujeme:, - Bezúhonnost, vysoký morální kredit, pravdivost, čestnost, - Vysoké pracovní nasazení, pozitivní postoj k životu, - Velmi dobrá znalost polštiny, - Pozitivní vztah k přírodě a zdravému životnímu stylu, , Vítáme:, -Skvělý zdravotní stav, -SŠ vzdělání, není podmínkou, , Nástupní hrubá mzda: 20 000 - 35 000 Kč měsíčně.. Pracoviště: Bewit franchise, s.r.o., slezská ostrava, Michalská, č.p. 2030, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jiří Černota, +420 605 248 621.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 85 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , + prémie. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik/čka - pro stanici měření emisí a ověřování tachografů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava - Moravská Ostrava, , Praxe - je vyžadována prokazatelná odborná praxe, KAR_mobil s. r. o je česká firma zabývající se autoopravárenstvím nákladních a přípojných vozidel a autobusů, včetně souvisejících služeb, která požaduje práci s diagnostickými přístroji, spolehlivost, manuální zručnost a zájem o obor, zkušenosti s měřením emisí nebo ověřováním tachografů podmínkou., , Společnost nabízí práci ve vstřícný pracovní kolektivu, motivační finanční ohodnocení, vzdělávání v oboru, pracovní dobu 37,5 hod. týdně, týden dovolené navíc, příspevěk na stravování a jiné firemní benefity.. Pracoviště: Kar - mobil s.r.o., Vítkovická, č.p. 3257, 702 00 Ostrava 2. Informace: Robert Klimeš, +420 602 579 792.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Suderova 2080/12, Ostrava - Mariánské Hory., Kontakt na e-mail: radek.dobes@cncmetal.cz, , Požadujeme:, Min. vyučení v oboru strojírenství nebo kovo, znalost čtení výkresů, spolehlivost, samostatnost, pečlivost., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Cnc metal s.r.o.;, Suderova, č.p. 2080, 709 00 Ostrava 9. Informace: Radek Dobeš, +420 731 954 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místostarostka Hana Tichánková v redakci ostravského Deníku.
AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s místostarostkou Ostravy-Jihu Hanou Tichánkovou

Ilustrační foto
1

Policisté rozdávali pokuty za nepoužité pásy. Platili řidiči i spolujezdci

Padly pokuty kvůli odpadu ze stavby motokárového areálu

Za nelegální předávání a ukládání odpadů ze stavby motokárového areálu v Třinci uložili inspektoři tresty.

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. března 2018.

Za vraždu novorozence patnáct let žaláře

Patnáct roků stráví za mřížemi žena z Frýdlantu nad Ostravicí, která v roce 2015 krátce po porodu zavraždila své dítě. S definitivní platností o tom ve středu rozhodl odvolací Vrchní soud v Olomouci, který v plném rozsahu potvrdil verdikt Krajského soudu v Ostravě z června loňského roku. Senát tehdy obžalovanou uznal vinnou z vraždy a vyměřil jí patnáct let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT