VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Smeták: Ještě jsem ten zářez nerozdýchal

Ostrava /ROZHOVOR/ -Podle trenéra florbalistů FBC Ostrava připravili jeho tým o historicky první titul rozhodčí, kteří hrubě ovlivnili rozhodující páté finále se Střešovicemi.

24.4.2011 6
SDÍLEJ:

Bývalý hokejista Vítkovic, nyní trenér florbalového FBC BiX Ostrava Martin Smeták.Foto: Jakub Konarski

Chyběl kousíček a kouč Martin Smeták dovedl florbalisty FBC Ostrava ve své premiérové sezoně k prvnímu titulu v historii klubu.

Ten nakonec už počtrnácté získal suverénní Tatran Střešovice, který i s přispěním sudích dokázal v závěrečných deseti minutách rozhodujícího pátého finálového duelu díky přesilovkám podpořeným hrou bez brankáře smazat pětibrankové manko a v prodloužení dokonat zlatý obrat.

„Ještě jsem ten zářez nerozdýchal a zdá se, že se s tím podrazem nikdy úplně nesrovnám,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Martin Smeták.

V úterý jste museli skousnout krutou porážku na hřišti pražských Střešovic, kde jste přitom vedli v 51. minutě 8:3. Už jste to vstřebal?
Je to hrozná rána a bude to ještě dlouho bolet. Cítíme křivdu, která je v nás ve všech. Prostě to nemůžeme strávit.

Rozhodčí měli zápas dlouho pod kontrolou, ale v posledních deseti minutách začali bláznit. Dvě vyloučení, dvě využité přesilovky a tendenční pískání pokračovalo…
Stojím si za tím, že to sudí absolutně nezvládli a hrubě ovlivnili zápas. Tak začnu faulem Vojtíška, který jednoznačně nebyl. Díval jsem se na to ze záznamu několikrát. Bylo to trknutí, které se netrestalo od začátku zápasů. Takových podobných zákroků bylo hned několik. Když to pominu a zavřu obě oči, tak největší zářez a neskutečná chyba byl nepotrestaný zákrok na našeho Šmídu za stavu 8:5, kdy hrály Střešovice bez brankáře. Tam mělo být nařízeno trestné střílení nebo alespoň soupeřovo vyloučení. Do konce zbývalo pět minut, hlavně tenhle moment beru jako velký podraz.

Tam se to podle vás lámalo?
Je třeba říct, že kluci v sérii podobný náskok ve třetí třetině už předtím dvakrát ztratili, ale vlastní nezkušeností, kdežto tentokrát v tom měli prsty rozhodčí. Za stavu 8:3 nás dvakrát nesmyslně vyloučili a soupeř snížil na 8:5. Kluci dostali v tu chvíli ránu do srdce a začali si promítat v hlavě to, že by se mohla ztráta opakovat do třetice a zase to dopadne špatně. Jsou to mladí kluci, nemají zkušenosti s play off, nejsou tak odolní. V té chvíli přišel už zmiňovaný faul na Šmídu, který zůstal nepotrestaný. Pokud by nebyli sudí slepí, zastavila by se ta vlna, která se na nás valila. Jenže oni byli bohužel proti nám. Tu vlnu sami rozjeli.

Proč najednou začali sudí tak výrazně tlačit Střešovice?
Já jsem s rozhodčími před zápasem mluvil, stejně jako kolega ze Střešovic. Vyříkali jsme si, co od nás čekají, my jim řekli, co očekáváme my
od nich. Měl jsem z toho hned špatný pocit, protože po nás chtěli, ať za nimi chodíme po třetinách a hlásíme jim, co je dobře a co je špatně, což se mi zdálo postavené úplně na hlavu. Už v té chvíli jsem věděl, že něco není v pořádku a může být někde problém. Upozorňoval jsem je, ať pískají pořád stejně, tak jak pískali třeba nás v semifinále s Vítkovicemi. Tam jsme se dohodli, že posledních deset minut nebudou pískat věci, které předtím v utkání nepískali, což splnili. Tentokrát bylo všechno jinak. Ten závěr byl hororový. Vůbec si to nedovedu vysvětlit. Nechci nikoho podezřívat, každopádně došlo k hrubému ovlivnění zápasu.

Jste bývalý vrcholový hokejista, dlouho jste taky pískal. Bylo z lavičky viditelné, že je zle?
Bohužel ano a nedalo se s tím nic dělat. Nejhorší na tom byla ta bezmoc. Vběhnout jsem tam nemohl, to bych dostal akorát nějaký trest a pokutu. Když jsem viděl, jak se to valí, tušil jsem, že je po nás. Pořád jsem si ale opakoval, že to není pravda, jde o nějaký zlý sen, z kterého se probudím, ale byla to realita. Vím, že ve všech sportech, hlavně v hokeji, ale i ve florbale se zápasy rozhodují v posledních deseti minutách. Rozhodčí musejí udělat ten rozhodující krok a pískat to s citem. Bylo to finále a kdyby pískali od začátku všechno a drželi se u toho, tak nikdo neřekl ani slovo, ale aby pískali padesát minut tak a posledních deset minut to naprosto otočili? Nevím, co si o tom mám myslet. Buď se posrali, nebo se tam něco semlelo. Jiná možnost není.

Říkal jste, že sudí chtěli, ať za nimi po třetinách chodíte. Dělal jste to?
Po třetinách jsem za nimi odmítl chodit, protože mám sám o přestávkách plno svých starostí se svým mužstvem a nebudu koučovat ještě rozhodčí.

A po zápase jste se za nimi stavil na slovíčko?
To by špatně dopadlo, raději jsem tam ani nechodil, protože jsem byl po zápase frustrován a naštvaný. Ale žádné vulgarity tam nebyly. Nekřičel jsem po nich, akorát jsem zvedl ironicky palec, abych jim dal jasně najevo, co si o jejich perfektním výkonu myslím. Po utkání jsem mluvil akorát s delegátem, který mi k velkému údivu sdělil, že až na pár drobností tam nic neviděl. To už jsem nevydržel a odkráčel pryč.

Zažil jste něco podobné jako hráč na ledě při hokejovém zápase?
Snad ani ne, nic tak děsivého se mi nevybavuje. Jsem z toho v šoku ještě teď a nejsem sám. Bylo to v televizi, dívala se na to celá republika, protože žádný jiný sport nebyl. Devadesát procent lidí stojí za námi, což nás může těšit, ale zlato nám to nevrátí. Ano, najdou se i takoví, kteří řeknou, že jsme si to prohráli sami. Jsem ochoten s tím tvrzením částečně souhlasit, ale to až od stavu 8:5 po několika hrubých chybách rozhodčích, které nás úplně uzemnily. Ono se to snadno říká, že se to dalo přece ještě udržet, jenže kdo vrcholově něco hrál a podobnou situaci zažil na vlastní kůži, tak ví moc dobře, jak se v takovou chvíli hráč cítí. Nevěří si, nejde do toho souboje tak důrazně, jako na začátku zápasu, protože vidí, že rozhodčí píská i to, co faul není. Byla to velká manipulace.

Schválně. Srovnejte pro laika, který florbal až tolik nesleduje, jaký je rozdíl mezi přesilovkou třeba oproti hokeji?
To se snad ani nedá srovnávat. Jeden hráč ve florbale je obrovská přesila. Vždyť v polovině zápasu trenéři odvolávají brankáře a dávají góly, což v hokeji neexistuje. Tam ztratíte puk, chlap to vezme a dá to přes celé do prázdné branky. Dneska ve florbale jeden hráč navíc v poli je troufnu si říct na 90 procent gól, v případě silných Střešovic je to 99,9 procent. No a když k tomu ještě odvolají gólmana a hrají šest na čtyři, tak je to na 150 procent gól. Vím, je to nadnesené, ale jen jsem chtěl vypíchnout, jaká je to neskutečná výhoda. Vezměte si, že v utkání jsme měli my tři přesilovky a dvě z nich využili. To mluví za vše.

Na druhé straně jste při své premiéře na lavičce Ostravy dokázal velké věci. Mužstvo, které loni bojovalo o záchranu jste dovedl až do finále…
Beru to pozitivně. Pokud se podaří udržet tým v takovém složení a ještě se doplní o jednoho obránce a jednoho útočníka, může se hrát zase minimálně semifinále.

Hodláte u týmu zůstat?
Ještě nevím, jak to všechno dopadne. V polovině příštího týdne mám schůzku s vedením, takže se rozhodne. Pobavíme se, co dál a já řeknu definitivně, zda budu pokračovat nebo odejdu.

Neláká vás vrátit se k hokeji a trénovat třeba mládež?
Hrozně moc. Mám nabídky jít tady na Ostravsku trénovat mládež, ale pořád tomu nějak nevěřím, jsem skeptik. Smlouvy se podepisují k
1. květnu a i když nějaké kontakty byly, tuším, že to zase vyšumí. Uvidíme, naděje umírá poslední.

Proč myslíte, že to nevyjde?
Mám jeden velký handicap. Myslím, že velkou roli hraje při mém případném angažování to, že jsem byl rozhodčí, což si mnozí manažeři a prezidenti pamatují a třeba jsou na mě naštvaní.

Minulou sobotu jste měl v multifunkční hale ve vítkovické ČEZ Aréně akci, na které se sešly staré gardy. Ve stejném termínu jste ještě hráli finále, takže to asi nebylo úplně ono…
Moc jsem si to neužil, vyšlo to blbě. Nejsem z toho ale špatný, jsem rád, že jsme postoupili s kluky až do boje o zlato. Je pravda, že to bylo hodně našponované. Naštěstí mě zastoupil můj syn, který za mě vždy na dvě hodiny zaskočil. Bylo to hodně hektické, nespal jsem dva tři dny, ale potkat se s kamarády bylo fantastické. Doufám, že příští rok se mi podaří akci zopakovat a budu mít více času si to užít.

Autor: Jakub Nohavica

24.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení