Pražský klub je opět velkým favoritem, ale Moravané nechtějí ve finálové sérii, hrané na tři vítězné zápasy, prodat kůži lacino a poperou se o novou trofej. První klání reprízy finále z roku 2002 a také prosincového finále Poháru ČFbU je na programu dnes od 20.30 hodin.

Havířov si finále s Tatranem zopakuje po pěti letech, ale znovu v pozici outsidera. V play-off narazil na střešovický tým už čtyřikrát a vždy odcházel ze série poražen. V této sezoně vyhrálo Torpedo první duel v Praze 3:2, v odvetě doma podlehlo 3:5. „Škoda, že se jako ve Švédsku nehraje finále play-off na jeden zápas, to bychom Tatran mohli zaskočit. Ale porazit ho v jedné sérii třikrát, to je strašně těžké. Tatranmákvalitnější a zkušenější kádr,“ uznala havířovská opora Pavel Kožušník.

Moravané si v letošní sezoně už jednou ve finále zahráli, v prosincovém vyvrcholení Českého poháru Pražanům podlehli 3:4. Teď osnují plán na úspěšnou odvetu. „Musíme hlavně eliminovat první střešovickou pětku. A doufám, že forma neopustí ani našeho gólmana Laju, který v závěru sezony chytá skoro jako superman,“ usmíval se Kožušník.

Havířovští už nyní mají jednu příjemnou jistotu. I kdyby ve finále neuspěli, z druhého místa postoupí do kvalifikace nové podoby Evropského poháru 2008. Tu mányní jistou Tatran jako vítěz Poháru ČFbU. „To nás moc neuklidňuje, chceme získat titul,“ zdůraznil Kožušník. Vítěz extraligy se kvalifikuje do lednové evropské soutěže rovnou.

Střešovičtí si před play-off vytkli postup do finále za základní cíl. „Kluci podávají nadstandardní výkony, finále si zaslouží. Zápasy play-off jsou vždy hodně těžké. I silnější může někdy prohrát, ale já doufám, že to zvládneme,“ řekl trenér Tatranu Petr Ďarmek.

Nejvíce ho mrzí, že Tatran přišel pro druhé utkání o výhodu domácího prostředí, kterou si původně vybojoval triumfem po základní části. Kvůli Handball Cupu, který zabral až do pondělka haly v Praze, nemůže hrát Tatran doma v neděli a Havířov ani ligová komise nesouhlasily s pondělním večerním termínem. Proto budou nadcházející víkend dvě utkání na Moravě a do Prahy se přesune série znovu až na případný čtvrtý a pátý zápas.

Havířov dokázal v semifinále vyřadit finálového soupeře Tatranu z uplynulých čtyř sezon FBC Ostrava a pozměnil tak stereotyp finálového boje. „Zkresluje to tím, že jsme hráli s Pepinem čtyřikrát za sebou. Jinak ve finále play-off jsme narazili už jednou na Havířov, také na Spartu a Vítkovice,“ dodal Ďarmek, který má na kontě deset titulů z pozice hráče a nyní útočí na premiérový jako trenér.

Dokonale zná soupeře i kapitán Střešovic Juraj Šádek, který by se mohl stát s jedenáctým titulem historicky nejúspěšnějším florbalistou. „Oporami Havířova jsou bratři Kožušníkové, Lébl a ve formě je brankář Laja, takže ho rádi prověříme,“ prohlásil Šádek. Při střelecké chuti je především kanonýr Michal Jedlička, jenž v šesti zápasech play-off nasbíral celkem 21 bodů za 11 branek a 10 asistencí. Útočí na rekord vyřazovací části, který loni vytvořil jeho současný spoluhráč z útoku Johan von der Pahlen s 25 body za 13 tref a 12 přihrávek.

Tatran je favoritem i podle sázkové kanceláře Fortuna, generálního partnera českého florbalu. Na titul Střešovic je před finále vypsán kurz 1,25:1 a na triumf Havířova 3,3:1. (čtk)

Program - dnes - 20.30: Střešovice - Torpedo Havířov (vzájemné zápasy v této extraligové sezoně: 2:3, 5:3).