Florbalisté ostravského Pepina měli v nominaci na juniorské mistrovství světa čtyři jména, ale nakonec z ní pro zranění vypadl Radim Polášek. Do Švýcarska tak odjeli brankář Jan Ogrocki a útočníci Dominik Hanic a Robin Žydel.

První dva jmenovaní hrávají v juniorce, pouze Žydel letos dostává šanci mezi dospělými. I když zatím jen ve třetí lajně a na hřiště se dostává pouze sporadicky. „Musím si počkat. Když pominu závěr minulé sezony, kdy jsem odehrál za áčko dva nebo tři zápasy, tak jsem tady letos prvním rokem. Je těžké prosadit se v takové konkurenci, která tady je. Musím překonat ten přechod z mládeže mezi muže. Doufám, že v průběhu sezony naberu zkušenosti a budu dostávat i více šancí,“ řekl nejmladší hráč ostravského Pepina, který byl u toho, když reprezentační junioři vybojovali na mistrovství světa vynikající druhé místo.

„Je to obrovský úspěch. Na mistrovství světa už se možná nikdy nedostanu, šanci mám jen v seniorské kategorii, ale tam to bude hodně těžké a nebude to rozhodně nějak brzy. Je to obrovský úspěch pro celý český florbal a jsem rád, že jsem mohl být u toho,“ usmíval se Žydel.

Český nároďák, který na posledním světovém šampionátu v Lotyšsku skončil pátý, jel do Švýcarska s cílem dostat se do semifinále. To se podařilo, navíc kluci porážkou Finska udělali další krůček a zahráli si o zlato. „Původně bylo semifinále jako hlavní cíl. A to nám proti Finům vyšlo skvěle. Říkali jsme si, že nemáme co ztratit, dobře jsme se na ně připravili a docela jsme je zaskočili. Měli jsme skvělou obranu, proti které nevěděli, co mají hrát. A to byl základ úspěchu,“ vrátil se asi k nejdůležitějšímu zápasu ostravský útočník. Ve finále mužstvo narazilo na Švédy a podruhé na šampionátu s nimi prohrálo. A poměrně vysoko 3:9.

„Dostali jsme sice pořádný výprask, ale mám pocit, že Švédové už nejsou tak suverénní. Myslím, že v brzké době už je někdo porazí a byl bych rád, kdyby to byli zrovna Češi,“ nedělal si hlavu z porážky mladý florbalista. Přestože výběr nakonec prošel až do finále, mohl ztroskotal už mnohem dříve. Utkání proti Slovensku a Lotyšku si totiž čeští hráči sami zkomplikovali a nakonec se na vítězství hodně nadřeli.

„V té naši kategorii chybí zkušenost. Všichni jsme mladí kluci a neudržíme koncentraci po celý zápas. Nejenom v naší hře byly občasné výpadky, to se nevyhnulo nikomu. Ale v těch zápasech to bylo i o štěstí. Soupeř dal náhodné branky a dostal se na koně. Naštěstí jsme to ale zvládli,“ oddechl si Žydel.

Švýcarsko se tak ukazuje jako země českému florbalu zaslíbená. Před několika lety zde muži vybojoval historický první stříbro, teď stejnou medaili přidali i junioři. Navíc v zemi působí všichni čeští florbaloví krajánci. Vždyť průvodce mužstvu dělal Tomáš Sladký, který hrává ve špičkovém Wileru.

„Daří se námtam, takže na tom asi něco bude, že je to pro nás osudová země. Rád bych si tam třeba jednou i zahrál v nějakém klubu. Ale v mém věku je ještě brzy myslet na zahraniční angažmá. Ovšem na šampionátu byli různí pozorovatelé, takže šance upozornit na sebe byla. Možná někdo z kluků dostane nabídku,“ dodal Robin Žydel.