Školní rok 2014/2015 nezačal jen ve školách, ale třeba i na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava, kam přišla hospitalizované děti povzbudit delegace florbalistů a florbalistek 1. SC Vítkovice Oxdog, úřadujících českých mistrů, kterým za necelé tři týdny začíná nová sezona.

A společně s nimi do nemocniční třídy, kde probíhá výuka, dorazil i Tomáš Mrázek, ředitel nemocnice, který po úvodním přání brzkého uzdravení malým pacientům nezapřel, že je mu florbal blízký. „Vím, že čeští florbalisté a florbalistky patří do nejužší evropské, ale i světové špičky. Na hřišti bojují společně se Švédskem, Finskem a Švýcarskem o medailové pozice, že?" dotázal se Pavla Bruse, Lukáše Veltšmída, Lukáše Součka, Denisy Ratajové a Lucie Šrotové ředitel Městské nemocnice v Ostravě.

Florbalový Pohár mistrů 2014 Muži Vítkovic se ve švýcarském Curychu (1. až 5. října) utkají ve skupině s finským Happee Jyväskylä a domácím GC Curych, na ženy čekají Zug United ze Švýcarska a švédský tým Djurgardens IF IBF. Pokud neskončí ve svých skupinách na posledním místě, zahrají si v sobotu 4. října semifinále, popřípadě o den později finále.

Ty přesné informace o současném postavení českého florbalu jste si nastudoval?

Ale vůbec ne. Myslíte si, že když přijde nějaká podobná delegace k nám do nemocnice, takže si o nich něco nastuduju? (úsměv) Určitě ne, zkrátka o nich něco vím, protože sport sleduju. A vím, že tihle florbalisté se pohybují kolem medailových pozic. Strašně moc jim fandím, protože vždy, když někdo z Ostravy je na špici, tak mi to dělá dobře.

A myslíte si, že to, že florbalisté a florbalistky Vítkovic přišli na začátek školního roku za dětmi do nemocnice, udělalo i vašim malým pacientům dobře?

Určitě ano. Děti, které musejí být u nás v nemocnici s nějakou nemocí, tak je to v první řadě pro ně stres, a každé vyvedení z toho stresu je pro ně obrovský bonus. Pokaždé, když za nimi někdo dorazí, je vidět, že z toho mají radost.

Taková akce je ale zásah do chodu dětského oddělení…

Myslím si, že na dětském oddělení jsme už tradičně zvyklí na podobné návštěvy. Takže to spíš vítáme. Práce s psychikou dětského pacienta je tak důležitá, že bonusy jsou mnohem větší než případné organizační těžkosti v chodu dětského oddělení. Nejsou to ale žádné potíže a navíc, jak už jsem teď řekl, bonusy tohle všechno převýší.

Takže se dá říct, že u vás má každý úspěšný sportovní tým dveře otevřené?

Jasně, a i my tady v nemocnici z toho taky vždycky máme radost, že se nějakému ostravskému sportovci či sportovnímu oddílu podaří na nějakém poli uspět. Chodí k nám fotbalisté, hokejisté, v pondělí to byli florbalisté… A jsme vždycky rádi, když tady k nám zavítají.

Vítkovičtí florbalisté stojí na prahu nové sezony, co byste jim do ní, jako obhájcům dvou mistrovských titulů, popřál?

To je celkem jednoduché, přeju jim, aby skončili minimálně druzí. Kdyby se znovu podařilo mužům i ženám dojít až do finále, pak by to byla znovu skvělá sezona. A kdyby se jim podařilo zopakovat vítězství, měli bychom i my v nemocnici z toho ohromnou a upřímnou radost.

Když už jste tak skvěle začal, tady je ještě jedna kvízová otázka na závěr: Vítkovice čeká už za měsíc jedna velká prověrka. Víte, o co jde?

Ano, vím jde o soupeření s nejlepšími evropskými týmy ze Švédska, Finska nebo Švýcarska. Jde o Pohár mistrů, jen si teď nevybavuji, kde se to hraje.

Jedou do Švýcarska, do Curychu…

Jasně. To bude velká událost. Vím, že to muži i ženy budou mít těžké, ale my jim určitě na dálku budeme fandit (úsměv).