Lepší povzbuzení před odjezdem na Pohár mistrů si vymyslet nemohly. Florbalistky Vítkovic, úřadující české mistryně, porazily na vlastní palubovce ve 2. extraligovém utkání silný Chodov 6:5 po prodloužení. Teď už je čeká jen sbalení zavazadel a v noci na zítřek odjezd směrem Curych.

„Je to důležité vítězství a snad i velký příslib před turnajem ve Švýcarsku. Jestliže podobný výkon jako teď proti Chodovu zopakujeme i tam, a odpustíme-li si zbytečná vyloučení a některé dílčí nepozornosti v defenzivě, viz gól v poslední vteřině první třetiny, myslím si, že můžeme klidně i překvapit," uvedla Anna Niemcová, za lehce zraněnou Andreu Pastuškovou zaskakující kapitánka vítkovického týmu.

Na chodovské lavičce, která po celých takřka pětašedesát minut hýřila sebevědomím, naopak zavládlo zklamání. „Po první třetině, ve které si holky na hřišti dělaly, co chtěly, jsme hru zpřesnily, bohužel jsme se nedokázaly vyvarovat individuálních chyb, které nás v konečném účtování stály zápas," dodala Michaela Marešová, trenérka Chodova.

Byl to ale nervy drásající zápas. „Tenhle souboj byl jedním z nejlepších za poslední hodně dlouhou dobu. Bylo to nesmírně náročné, a proto jsme i za dvoubodové vítězství hodně rádi," řekl Jiří Velecký, jeden z trenérů 1. SC Vítkovice Oxdog.

Pražanky se skutečně v daném momentě ukázaly jako to nejsprávnější družstvo, které může české šampionky prověřit. Svěřenkyně trenérky Michaely Marešové dokázaly v průběhu zápasu smazat dvoubrankové manko, které nabraly už v první třetině, a díky třem využitým přesilovkám šly dokonce dvanáct minut před koncem do vedení. To bylo v době, kdy rozhodčí Petřík s Podlesným téměř nepřetržitě posílali na trestnou lavici doslova jednu vítkovickou hráčku za druhou. Od jednatřicáté minuty do poloviny třetí třetiny jich tam sedělo hned pět, z toho smolařka Alena Novakovská na konci druhé třetiny rovnou dvakrát za sebou, přičemž po prvním odpykání trestu si užila zápas pouhých pět sekund…

První porážku v sezoně však odmítla rovněž v přesilové hře, jen na druhé straně, po faulu Kuchařové slovenská útočnice Denisa Ferenčíková. „Cením si bojovnosti holek, přece jen jsem totiž měl před zápasem trošku strach, jak k němu přistoupí. Jestli náhodou nebudou mít v podvědomí blížící se první vrchol sezony a nebudou hrát tak, aby se hlavně nezranily," zdůraznil Dušan Dudešek, druhý z vítkovických trenérů.

A přestože se oba celky v posledních minutách normální hrací doby všemožně snažily vybojovat tři body, šlo se nakonec do prodloužení. „Před jeho začátkem se ukázala Jirkova velikost v koučinku. V defenzivě Chodova našel jeden slabší článek, hráčky na něj upozornil a to byl nakonec klíč k našemu sobotnímu vítězství," vysekl Dudešek poklonu parťákovi na střídačce.

Do konce nastavení chybělo už jen velmi málo, když třetí vítkovická útočná formace vyvinula na chodovské obránkyně tlak a donutila ke ztrátě, z čehož jen šestnáct sekund před posledním hvizdem rozhodčích profitovala Klára Kociánová, která se po přihrávce Ivany Šupákové před brankářkou Klabanovou nezmýlila a rozjásala celou halu na Dubině. „Nic víc než to, že jsem nechtěla penalty, v tom nebylo. Přece jen to není naše nejsilnější stránka, takže jsme chtěly rozhodnout ze hry," smála se po utkání dvacetiletá Klára Kociánová, která si v nové sezoně připsala už třetí branku.

1. SC Vítkovice Oxdog - TJ JM Chodov 6:5 po pr. (3:2, 1:1, 1:2 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Mahdalová (Halfarová), 18. Šponiarová z tr. střílení, 19. Sládečková (Paloncyová), 36. Ratajová (Sládečková), 53. Ferenčíková (Laitinenová), 65. Kociánová (Šupáková) 14. Řepková, 20. Paulovičová (Řepková), 32. Urbánková (Paulovičová), 45. Křížová (Jarolímová), 49. Urbánková (Paulovičová). Rozhodčí: Petřík, Podlesný. Vyloučení: 5:1 (!). Využití: 1:3. Diváci: 150. Žena zápasu: Hana Sládečková (1. SC Vítkovice Oxdog). Vývoj skóre: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:5, 6:5.

Vítkovice: Kubíčková Klapitová, Laitinenová, Ratajová, Sládečková, Paloncyová Halfarová, Niemcová, Enenkelová, Ferenčíková, Mahdalová Vobořilová, Novakovská, Kociánová, Léblová, Šupáková Mandátová, Šponiarová, Šrotová. Trenéři: Velecký, Dudešek.

Chodov: Klabanová Bachmaierová, Paulovičová, Křížová, Vojáčková, Jarolímová Kuchařová, Lacková, Urbánková, Klímová, Tučková, Řepková, Theimerová, Plášková, Mrázková, Hofmanová. Trenérka: Marešová.