Tradičně s rekordním počtem účastníků a silným obsazením v elitních kategoriích se ode dneška uskuteční v Praze největší mezinárodní florbalový turnaj světa Zone Czech Open. Organizátoři na 21. ročník vybrali celkem 267 týmů z osmnácti zemí a v nejatraktivnější mužské kategorii se objeví švédský vicemistr Dalen, sedminásobný vítěz turnaje Pixbo Wallenstam či finský mistr SPV Seinäjoki.

„Uspět, což v překladu znamená takový turnaj vyhrát, je ohromně těžké, ale řekl bych, že je to zároveň i reálné. Hlavně je ale třeba zdůraznit, že bratři Vaculíkové dostali tenhle turnaj na takovou úroveň, že už je několik let klidně řeknu výše než Pohár mistrů," uvedl trenér mužského výběru Vítkovic Radomír Mrázek.A v obou elitních kategoriích nebudou chybět ani vítkovická družstva, hlavně pro mužský tým to bude však pořádná prověrka před Pohárem mistrů. Mrázkovy svěřence čekají v Praze kromě jiných Grasshopper Curych či švédský gigant Pixbo.

„Mezinárodní zastoupení bude opět vynikající. Nejen co se týká kvantity, ale i kvality, bude turnaj mimořádný v elitní mužské i ženské kategorii. Představí se nejlepší týmy světa," řekl ČTK ředitel turnaje Martin Vaculík. „Máme opět lehký nárůst týmů. Neženeme se za rekordy, ale zavedli jsme novou kategorii „Pro mužů", kde je dalších šestnáct míst," doplnil k opětovnému růstu startujících.

V novém výkonnostním stupni budou moci vyniknout týmy, které se nevešly mezi elitu. V té se letos představí místo osmi jen šestice českých zástupců mistrovské Vítkovice, Chodov, pořádající Tatran Střešovice, Mladá Boleslav, Otrokovice a pražská Sparta, která se sloučila s SSK Future.

Ze Švýcarska dorazí finalista Floorball Köniz s českým trenérem Tomášem Trnavským a obráncem Pavlem Machalou, tradičně Wiler-Ersigen, Grasshopper Curych a Grünenmatt s Danielem Šebkem. Ze Švédska doplní Dalen s ex-Ostravanem Milanem Tomašíkem a ještě na jaře vítkovickým obráncem Patrikem Suchánkem, který by měl ve Švédsku strávit následující dvě sezony, a Pixbo s Patrikem Dóžou také Sirius IBK, z Finska vedle SPV bude hrát Josba a posledním účastníkem elity je Lekrings z Lotyšska, jenž poměří síly s Vítkovicemi.

Rozpočet turnaje je 3,5 milionu korun a vítěz letos už nedostane prémii, která loni činila 100 tisíc korun. „Museli jsme v současných podmínkách sáhnout k nějakým úsporám, takže jsem zrušili prize money. Na druhou stranu jsme šli cestou vylepšení podmínek pro účast elitních klubů," doplnil Vaculík.

V ženské elitě bude hrát z tuzemska mistrovský Herbadent SJM Praha 11, Vítkovice, FbŠ Bohemians, Chodov, Liberec a Elite Praha. Představí se také česká reprezentace do 19 let, ze Švédska Pixbo Wallenstam, dva celky Dalenu, Umea, ze Švýcarska Wizards Bern Burgdorf, Zug United, z Finska SB-Pro a reprezentační výběry Německa a Slovenska.

Celkem se zápasy šesti kategorií od čtvrtka do neděle odehrají na šestnácti hřištích ve dvanácti halách. „Jsme rádi, že se po povodních se dala dohromady hala na Hamru, kde jsou čtyři hřiště," řekl Vaculík. Turnaj vyvrcholí opět v hale na Podvinném mlýně. „Finanční nároky na halu Sparty nebo O2 Arenu si nemůžeme dovolit, bude opět omezená divácká kapacita, ale jiná možnost není. Halu pro tři až pět tisíc diváků Praha bohužel nemá," dodal Vaculík.

Složení základních skupin elitních kategorií(do play off postupují vždy dva nejlepší)
Muži:
Skupina A: JM Chodov, SV Wiler-Ersigen (Švýc.), Josba (Fin.), Panthers Otrokovice
Skupina B: Sparta Praha, Floorball Köniz (Švýc.), IBK Dalen (Švéd.), Mladá Boleslav
Skupina C: Lekrings (Lot.), Grasshopper Curych (Švýc.), 1. SC Vítkovice, Pixbo Wallenstam IBK (Švéd.)
Skupina D: SPV Seinäjoki (Fin.), Tatran Střešovice, UHC Grünenmatt (Švýc.), IK Sirius IBK (Švéd.)
Ženy:
Skupina A: Česká republika U19, JM Chodov, Wizards Bern Burgdorf (Švýc.), IBK Dalen (Švéd.)
Skupina B: Německo, Herbadent SJM Praha 11, Zug United (Švýc.), RIG Umea IBF (Švéd.)
Skupina C: Elite Praha, 1. SC Vítkovice, SB-Pro (Fin.), IBF Dalen (Švéd.)
Skupina D: Slovensko, FBC Liberec, FbŠ Bohemians, Pixbo Wallenstam (Švéd.)

KDO S KÝM NA CZECH OPEN 2013
Muži elita - Vítkovice, čtvrtek: Pixbo Wallenstam IBK (14), Lekrings (17), pátek: Grasshopper Club Curych (10.40)
Muži - Vítkovice mustang, čtvrtek: RSU (Lot., 10.20), Písek (19), pátek: UH Appenzell (12)
Muži - 1. Letka Sokol Ostrava-Poruba, čtvrtek: FFC (Rus., 8.20), FBL Labs Tallin (Est., 11.40), pátek: Rokycany (10)
Muži - 1. MVIL Ostrava, čtvrtek: Red Lions Frauenfeld (Švýc., 10.20), Floorball Club Falcon (12.40), pátek: Plzeň (8)
Ženy elita - Vítkovice, čtvrtek: Elite Praha (12), IBF Dalen (18), pátek: SB-Pro (10.40)
Ženy - FBC Ostrava, čtvrtek: Kungsängens IF (Švéd., 17), SG Berlín II (21), pátek: Vinohrady (10.40)
Junioři - FBC Ostrava, čtvrtek: Vinohrady (16), Röke IBK (Švéd., 19.40), pátek: Mladá Boleslav (10.20)
Junioři - Vítkovice, čtvrtek: Chodov (17), Dačice (19.40), pátek: Wizards Praha (14.40)