Domácí prostředí nahrávalo ostravským potápěčům, kteří svou výhodu zúročili a získali mistrovské tituly v mužské i ženské kategorii.

Ačkoli freediving je hlavně o potápění v moři, soutěžit se dá i v tzv. bazénových disciplínách. Změřit síly přijelo do porubského bazénu jedenačtyřicet borců z celé republiky, ale i ze Slovenska.

První ze soutěžních disciplín byla statická apnoe, což je výdrž na čas v klidové poloze pod vodou na jeden nádech. V této disciplíně mezi muži kraloval Petr Augusta z Freediving teamu Ostrava, který dosáhl času sedm minut a 21 sekund. „Statika je nejbolestivější disciplína, ale já ji měl zase nejvíc natrénovanou, takže to docela šlo. Byl to hlavně pokus na jistotu, můj osobní rekord je ještě o devět sekund lepší, ale s tím dnešním jsem naprosto spokojen,“ komentoval svůj výkon Augusta.

Z osmi žen–freediverek si ve statice nejlépe vedla domácí Alena Zabloudilová z Evny teamu, která svůj pokus korunovala národním rekordem, jehož nová hodnota je nyní pět minut a 30 sekund. „Se statikou jsem velice spokojena,“ řekla po skončení mistrovství tréninková partnerka Petra Augusty Alena Zabloudilová, kterou ale viditelně mrzela nepovedená druhá disciplína.

Po ranní statice následovala disciplína dynamická apnoe - plavání s ploutvemi v bazénu, cílem je uplavat na jeden nádech co největší vzdálenost. Petr Augusta předvedl 155 metrů. To sice nebyl nejlepší výkon mistrovství (Petr Vala z Ocean Devils Brno zaplaval 168 metrů), ale přesto mu v součtu s první disciplínou vynesl titul. „Těch 155 metrů byl můj standardní výkon. Šlo mi jen o to neudělat žádnou chybu, která by mě připravila o stupně vítězů,“ řekl šťastný Augusta a dodal: „Bylo to moje třetí mistrovství a chtěl jsem si hlavně dokázat, že na to ještě mám. Dal jsem do toho všechno.“

Alena Zabloudilová se díky své skvělé technice dostala na magickou metu 150 metrů. „Jsem hodně zklamaná, protože jsem třikrát protnula ploutvemi hladinu, a za to následovaly srážky bodů,“ řekla zklamaně Zabloudilová. I přesto vybojovala titul mezi ženami.

„S průběhem závodů jsem maximálně spokojen. V České historii freedivingu to byly největší závody,“ hodnotil po skončení hlavní pořadatel a prezident české freediverské asociace AIDA David Čani z Ostravy a dodal: „Výkony byly skvělé, hlavně nový národní rekord Aleny Zabloudilové ve statice!“

Freediving neboli potápění na nádech si v současné době buduje mezi adrenalinovými sporty pevnou pozici a čeští freediveři už patří mezi světovou elitu. Martin Štěpánek překonal několik světových rekordů a naposledy v prosinci loňského roku na mistrovství světa týmů brali Češi stříbrné medaile.