Ostrava – Fanoušci ostravské ženské házené jen těžko vstřebávají špatný vstup DHC Sokol Poruba do nové sezony. Svěřenkyně nového kouče Petera Olšavského mají po šesti zápasech Interligy na kontě jen šest bodů a výrazně tak zaostávají za předsezonními prognózami.
Po dvou domácích nezdarech (Michalovce 22:36, Slavia 21:22) přišla minulý víkend i první porážka venku, kde tým v Šaľe absolutně nezvládl druhý poločas (25:30).
Kouč Peter Olšavský jen těžko hledal příčiny současného stavu. „Poslední duel jsme si rozebrali a více než na hru soupeře jsme se zaměřili na náš výkon. Rezervy máme v obraně i útoku. A problém je v tom, že nedokážeme udržet koncentraci na jednotlivé herní činnosti," uvedl Olšavský, jehož tým se může nastartovat v sobotním interligovém utkání s Veselím.

Radost ostravským fanouškům ženské házené tak na podzim dělají dvě legionářky a bývalé opory Poruby Michaela Hrbková a Petra Adámková, které hájí barvy německého bundesligového Göppingenu. Ten má po čtyřech zápasech na kontě pět bodů a obě české reprezentantky patří ke klíčovým hráčkám týmu z padesátitisícového městečka nedaleko Stuttgartu. „Vstup do nové sezony se nám podařil, s pěti body musíme být spokojení," říká Michaela Hrbková, která je největší hvězdou týmu.
Vždyť ve čtyřech zápasech nastřílela 37 branek. „Z gólů mám samozřejmě radost, ale hlavní je, že sbíráme body. V minulé sezoně jsem si tady vydobyla velmi dobrou pozici a mám radost, že mi to tam padá i nyní," usmála se Hrbková. Náladu jí určitě zvedlo i to, že má v týmu nově i krajanku a bývalou spoluhráčku z Poruby Petru Adámkové. „Ve dvou se to vždycky lépe táhne. Když se nám na začátku sezony zranila pivotka a trenér se mě na Petru ptal, tak jsem moc nevěřila, že se přestup uskuteční. Nakonec to klaplo a já z toho mám fakt upřímnou radost," pokračovala Hrbková. Spokojená je v Německu i Petra Adámková, která si pochvaluje i herní vytížení. „Abych byla upřímná, tak jsem takovou důvěru trenéra ani nečekala. Možná to ale bylo i dobře, protože jsem své působení brala od začátku s velkou pokorou. Vážím si každé odehrané minuty, každého střídání. To, že hraji bundesligu, je splnění mého dětského snu," vyznala se Adámková, která v německé nejvyšší soutěži skórovala pětkrát.
To, že vedení klubu vsadilo na české hráčky, ale není pro české házenkářské fanoušky zase takové překvapení. V minulosti zde totiž působila třeba odchovankyně Jindřichova Hradce Alena Vojtíšková. V mužském bundesligovém celku udělali české házené skvělé jméno tři odchovanci Karviné Martin Galia, Tomáš Mrkva a Pavel Horák. „Ten tady vyhrál EHF Cup, což je jeden z největších úspěchů klubu za poslední dobu," přiznala Hrbková.
Obě bývalé hráčky Poruby pozorně sledují i výkony svého bývalého klubu. „V době internetu a sociálních sítích to není problém," řekla Petra Adámková, která v této sezoně stihla odehrát za mateřský klub jen úvodní kolo proti Michalovcím. „Samozřejmě že holkám držím palce. Musí se z toho prostě dostat a zvednout. Házenou hrát umějí, jen to je třeba prodat na palubovce. Sezona bude dlouhá, pořád je dostatek času vše napravit," uvedla Adámková.
V podobném duchu mluvila i Hrbková. „Holky asi samy nejlépe vědí, že to není ideální. Je nutné se teď semknout a začít od maličkostí. Slabší chvíle přijde během sezony na každý tým, nyní je potřeba, aby se tým tomu nepoddal," přemýšlela Hrbková.
Sama si myslí, že v týmu se musí najít vůdčí osobnost, která zbytek týmu strhne.
„Bez toho to nepůjde. Hlavně zkušené holky, které v týmu působí delší dobu, na sebe musí vzít odpovědnost," dodala Hrbková.