Juniorka Veronika Cenková má letos za sebou mistrovství Evropy ve své kategorii v Bulharsku (21. místo) i světové olympijské hry mládeže v Číně, kde byla ve finále čtyřboje čtrnáctá a na kladině šestá. Její kolegyně Tereza Ochynská startovala na mistrovství světa žen v Číně, kde české družstvo obsadilo 29. příčku. Další dvě gymnastky, Kateřina Orságová a Zuzana Šustáková, jsou v B-týmu českých juniorek. „A Nadine Kanonová se vrhla na atletiku," připomenula trenérka Petra Drtílková Cenková další úspěšnou reprezentantku.

Přitom podmínky k přípravě mají k ideálu daleko. „Největší problém je asi vybavení tělocvičny. Ve světě se skáče na pružinových prostných a naše, která jsme před léty předělávali ze starých, už nevyhovují. Když holky přijedou ven, musí si zvykat, protože pružinová prostná jinak odráží," vysvětlila trenérka.

Oddíl sportovní gymnastiky Sokola Moravská Ostrava má dvě stě členů, z nichž šedesát závodí, stovka mladších dětí je v přípravce a gymškolce, to vše pod vedením dvanácti trenérů. „Tím, že máme tolik dětí, nám chybí spousta přídavných žíněnek, malé i dlouhé trampolíny a další věci, které jsou ve světě normální," konstatovala Drtílková Cenková s tím, že větší by měla být i tělocvična.

„Hlavně bychom ji potřebovali dovybavit, aby trampolín a skládacích duchen bylo co nejvíc, děti se učily techniku odmala lehčeji a neničily si kotníky. Když vezmu na tréninku žíněnky pro reprezentantky, tak pro malé děti, které je taky potřebují, už další nejsou," řekla trenérka a prozradila, že cena nové se podle její velikosti pohybuje kolem dvaceti tisíc korun.

Oddílu chybí i hrazdy, které stojí kolem padesáti tisíc, pružinová prostná milion. „To nejsou žádné zanedbatelné částky. I když nás finančně podporuje město Ostrava, za což jsme rádi, protože můžeme jezdit na soustředění a kvalitní závody v Evropě, dražší věci už z dotací zaplatit nemůžeme. Potřebovali bychom nějakého sponzora, ale ti se do gymnastiky nehrnou," posteskla si Drtílková Cenková.

„Je to těžký sport, který už v Česku není tak populární jako kdysi, a málokdo u něho zůstane až do konce. Tím, že nejsou podmínky, tak nemáme šanci dosáhnout na vyšší příčky, i když se snažíme a holky denně trénují šest sedm hodin. Bez vybavení a sponzorů to prostě nepůjde."

Problém je i regenerace závodnic. „Máme starou linku, která už nefunguje, místo ní by mohla být rehabilitace. Pro holky by to bylo výhodné časově. Potřebují se učit do školy, a kdyby šly po tréninku někam na rehabku, vrátily by se domů až večer."

Řada závodnic proto odchází jinam, kde je víc finančních prostředků a lepší podmínky. „Sportovní gymnastika je základ všech sportů, dítě se odmala naučí pohybu a může ho pak zúročit jinde," těší Drtílkovou Cenkovou úspěchy bývalých gymnastek hlavně v atletice.

Doma se o gymnastice nebaví, ale v tělocvičně je Petra Drtílková Cenková na dceru Veroniku přísnější a tvrdí:

Trénink? To je u nás občas Itálie

Odmalička si každý den hrála v tělocvičně mezi bradly, kruhy, kladinou a hrazdou. Sledovala, jak její maminka trénuje sportovní gymnastky. Volba byla jasná – vydala se v jejích stopách a dnes je Veronika Cenková v české reprezentaci juniorek.

„Líbilo se mi, jak cvičí velké holky, tak jsem s mamkou začala trénovat. Jiný sport jsem nikdy ani nezkoušela," svěřila se patnáctiletá sportovní gymnastka ze Sokola Moravská Ostrava.

„V tělocvičně ji beru jako trenérku, ale občas už si trochu lezeme na nervy, jsme pořád spolu," přiznala Veronika. Její slova potvrdila maminka, Petra Drtílková Cenková. „V závodě je to pro mě klidnější – Verča ví, co chce, a umí se zkoncentrovat, takže je to v pohodě. Ale trénink? Tam je to náročnější, občas taková Itálie navzájem," líčí se smíchem trenérka.

U rodinného krbu však vládne pohoda. „Mamka si nechce brát práci domů, tam se proto o gymnastice vůbec nebavíme. Brácha navíc začal hrát letos fotbal, tak by ho to ani nebavilo," vysvětlila Veronika.

V přípravě dostává od trenérky dost zabrat. „Nechci, aby ostatní holky měly pocit, že se Verče víc věnuji, protože je to moje dcera," má jasno Drtílková Cenková. „To vůbec neřešíme, trenérka se ke všem chová stejně, ale na Verču je nejpřísnější," potvrdila 17letá Tereza Ochynská, účastnice letošního mistrovství světa. „Vadilo by mi, kdyby na mě byla mamka na tréninku jiná než na ostatní holky," odmítá Veronika nějaké úlevy.

Dřina jí prospěla, z květnového mistrovství Evropy juniorek v bulharské Sofii se z 11. místa po redukovaném pořadí kvalifikovala na letní světové olympijské hry mládeže v čínském Nanjingu. Tam ve čtyřboji postoupila z 18. příčky do finále a v něm se zlepšila o další čtyři pozice.

„Překvapila hlavně na kladině – ze sedmého místa postoupila do finále, ve kterém porazila Rumunku a skončila šestá," hodnotí Drtílková Cenková výsledek jediné české gymnastky v Nanjingu.

Start v Číně má za sebou i Ochynská, členka českého družstva, které na říjnovém mistrovství světa obsadilo 
29. místo. „V srpnu měla zraněné koleno a nemohla moc skákat. I když to bylo těžké, zabojovala a odvedla maximum, zvládla to dobře," pochválila trenérka 17letou českou reprezentantku.

„Viděla jsem vrcholovou gymnastiku, dobré byly Rusky a Rumunky, to mě motivovalo," prozradila Ochynská. Gymnastiku dělá od tří let. „Jako malá jsem byla hodně hyperaktivní, přivedla mě k ní moje mamka přes svou kamarádku," vrátila se ke svým začátkům.

Tereza už dva roky závodí za ženy, mezi které na jaře zamíří i Veronika. Obě kamarádky by se v příští sezoně chtěly spolu nominovat do tříčlenného družstva žen, které se v červnu zúčastní prvních evropských olympijských her v Baku.

Dobré výsledky mají v oddíle sportovní gymnastiky TJ Sokol Moravská Ostrava i další závodnice – Kateřina Orságová a Zuzana Šustáková jsou v reprezentačním B-týmu českých juniorek.