Co lze s penězi ve fotbale dokázat a naopak, co se stane, když už nejsou. O tom by mohli vyprávět v mnohých fotbalových klubech. Mezi nimi je také Sokol Hošťálkovice.

Celek z části Ostravy ležící na soutoku řek Odry a Opavy před lety patřil k nejvýše postaveným v oblasti, hrála se zde I.A třída a na nejlepší fotbalisty v okolí chodilo vždy přes dvě stovky diváků.

Jenže to už je deset let. V roce 2005 přišly velké změny. Starosta obce se nepohodl s hlavním sponzorem klubu, ten se rozhodl nedávat mu už žádné finanční prostředky a pád po všech směrech byl na světě. Hráči, kteří zde byli zejména kvůli penězům, koupila Čeladná, klub spadl do městské soutěže a nové áčko se vytvářelo z hráčů tehdejšího B-týmu.

„Navíc zmizela mládežnická družstva, která šla v době boomu do Hlučína," popisuje někdejší hráč, odchovanec Hošťálkovic a nyní předseda Kamil Slischka, který se klubu ujal před pěti lety.

„S penězi přijdou cizí hráči. Když to majitele přestane bavit či dojdou peníze, klub padne," líčí Slischka osud (nejen) Hošťálkovic.

„Dříve na nás chodilo dvě stovky diváků, nyní je to padesát. Předběhly nás Petřkovice, které jsou dnes hitem. Pro mnohé lidi je přebor pralesní liga a to je nezajímá," vykládá.

Díky práci jeho a také Bernarda Gatnara mohly v roce 2012 Hošťálkovice slavit postup do přeboru. „Pak se ale soutěže spojily, takže teď jsme opět v té poslední," říká s úsměvem Slischka.

„Máme tady tři čtyři své hráče, pak kluky, kteří před deseti lety byli ještě v dorostu, a doplňujeme to asi pěti jedinci na hostování. Chceme, aby hráči měli k Hošťálkovicím vztah, to se zatím daří," přibližuje šéf hošťálkovického fotbalu, který spolupracuje především s Ludgeřovicemi. Na poli mládeže pak se Lhotkou.

„Mládež je o trenérech. My tu u našich benjamínků máme výborného kouče Kamila Závadského, který trénoval v Hlučíně a umí to. Snad to bude pokračovat a do deseti let budeme mít zase dorost a žáky," přeje si Kamil Slischka.

Dnes hošťálkovický fotbal žije z peněz obce, menších sponzorů a díky pronájmu restaurace a přilehlého bytu. „Prostředky sháníme, kde se dá. Bez restaurace by to ale nešlo," upozorňuje Slischka. Klub hospodaří s rozpočtem 350 tisíc korun ročně.

Před nedávnem však přišla pro klub rána. Za 167 tisíc musí odkoupit pozemek, kde stojí jeho hlavní budova. „Snad to budeme moci splácet, jinak hrozí, že o ni přijdeme," krčí rameny Slischka.

Co mu dělá však daleko větší radost, je rozvíjející se areál u hřiště. Už 4. října začíná jeho další rekonstrukce. Celkem za deset milionů korun bude nové zavlažování, umělá tráva pro fotbal, prostor pro in-line bruslení a také tartanové dráhy pro školy.

„Původně se měl dělat kompletně nový trávník a také tribunka, ale už jsme se nevešli do rozpočtu. Tak bude alespoň zavlažování, které nám při těch vedrech opravu chybělo. Měli jsme asi nejlepší trávník v soutěži, ale sucha ho zničila," líčí Slischka.

A jaké má klub sportovní ambice do budoucna? „Máme řadu kluků v ideálním fotbalovém věku, takže bychom chtěli v nejbližší době postoupit. Zároveň to ale nehrotíme. To, že I.B třída je zatím trochu jiný svět, poznáváme zejména v přípravě," zakončuje realisticky Kamil Slischka, předseda Sokolu Hošťálkovice.

Předseda hošťálkovického klubu Kamil Slischka.

Předseda klubu Sokol Hošťálkovice Kamil Slischka.