V první chvíli se sami sebe zeptáte: Je to pravda? Vidím dobře? Ta vizáž, ty pohyby, to přece není možné! Vždyť to je slavný Mečíř, bývalá světová čtyřka, která vyhrála před pětadvaceti lety olympiádu v Soulu. Sakra, on vypadá pořád stejně. Nakonec se trochu uklidníte, až když zjistíte, že koukáte na zápas Miloslava Mečíře juniora.

Syna jednoho z nejlepších tenistů naší historie můžete tento týden vidět na challengeru Prosperita Open v Ostravě. Sám přiznává, že si ho fanoušci s otcem velmi často pletou. A výjimkou není ani moravskoslezská metropole.

„Tady na turnaji v Ostravě se mi stala vtipná historka, když se mě přišli zeptat, jestli hraju já, nebo můj syn. Tak jsem jim řekl, že hraju já, a oni, že to je skvělé, po těch letech. Až pak jsem jim vysvětlil, že já jsem ten syn," vykládá Mečíř.

O velkých úspěších svého táty může i vinou mnoha zranění jen snít. V pětadvaceti letech mu patří 349. místo v žebříčku ATP, nejlépe na tom byl v lednu 2011, to se pohyboval na konci třetí světové stovky.

„Když mi bylo osmnáct a chtěl jsem se dát na dráhu profesionála, drobně zraněný jsem byl nonstop. Fyzicky jsem na to nebyl připravený. Před rokem a půl jsem měl problém s rukou a čtyři měsíce vůbec nehrál. Od té doby beru tenis spíše jako hobby," říká Mečíř.

Dokonce nemá ani vlastního trenéra. „Je to totiž finančně hodně náročné. Zkouším to teď sám a začíná se mi dařit. Kdysi jsem míval problém s hráči, kteří jen vraceli a já se povyhazoval. Na tom jsem se snažil v poslední době zapracovat. Na menších turnajích mi to začalo vycházet, nemusel jsem čekat na chyby soupeře, ale uhrával si to sám. Teď jsem trochu překvapený, že to funguje i na mnohem výše postavené hráče. Strašně mě to těší," nezastírá Mečíř.

V Ostravě už se prokousal do čtvrtfinále. Hned v 1. kole si vyšlápl na 89. hráče světa, Francouze Guilluama Rufina. „Tohle řadím mezi má největší vítězství. Je zajímavé, že jsem hrál potřetí s borcem ze světové stovky a potřetí vyhrál. V Athénách jsem porazil Němce Beckera, doma v Košicích pak Itala Fogniniho. Hodně si toho vážím. Budu se snažit dál," hlásil před dnešním čtvrtfinále s belgickým daviscupovým reprezentantem Olivierem Rochusem.

Nečekaná jízda ostravským turnajem, kde vyhrál Mečíř včetně kvalifikace bez ztráty setu už pět zápasů, ale přináší i problémy. „Kvůli pátečnímu čtvrtfinále zmeškám zkoušku. Budu muset poprosit učitelku, jestli bych si to mohl přehodit. Když to nepůjde, snad mě nevylijou," usmívá se student prvního ročníku Slovenské technické univerzity v Bratislavě, obor elektrotechnika a informatika.

„Je to distanční metoda, nemusím chodit na přednášky, takže se to dá zvládnout," vykládá.

A jak často se vídá s tátou a dává mu stále rady? „Jasně, stále jsme v kontaktu. Chodí se podívat i na mé tréninky. Občas to mezi námi zajiskří, ale to je normální, je to přece můj táta, který se mi věnoval, když jsem v osmi letech s tenisem začínal. Za hodně mu vděčím. Když jsem chtěl v osmnácti prorazit do mužského tenisu, všude se mnou jezdil, ukazoval mi, jak to funguje. Přesuny na turnaje, zajišťování hotelů… Odmalička je to můj velký učitel," dodává Miloslav Mečíř junior.

PROFIL

Miloslav Mečíř junior
Narozen: 20. ledna 1988

Věk: 25 let

Hraje: pravou rukou, obouručný bekhend

Umístění na žebříčku ATP: 349. místo

Nejvýše na žebříčku ATP: 293. místo (17. ledna 2011)

V kariéře vydělal: 78 tisíc dolarů (asi 1,5 milionů korun)

Největší úspěchy: šest vítězství na turnajích nižší kategorie Futures.

Největší vítězství:
1) v dubnu 2010 porazil v 1. kole challengeru v Athénách tehdejší světovou čtyřicítku Němce Benjamina Beckera 6:3, 7:6.

2) v červnu 2010 zdolal ve 2. kole challengeru v Bratislavě Itala Fabia Fogniniho 2:6, 6:4, 6:4. Fogninimu patřilo v žebříčku ATP 81. místo.

3) úterním 1. kole challengeru v Ostravě přehrál Francouze Guillauma Rufina 6:3, 6:4. Turnajová trojka je aktuálně 89. hráč světa. Rufin na začátku února v chilském Viňa del Mar vyhrál nad Argentincem Juanem Monacem, který uzavírá elitní dvacítku.

Zajímavost:
V kariéře se třikrát utkal s hráčem světové stovky a pokaždé zvítězil. Je synem bývalé světové čtyřky Miloslava Mečíře, olympijského vítěze ze Soulu 1988, který vyhrál na okruhu ATP jedenáct turnajů ve dvouhře včetně tří událostí Grand prix a devětkrát triumfoval ve čtyřhře. V singlu se probojoval do dvou grandslamových finále. Na US Open 1986 a Australian Open 1989, v nichž pokaždé podlehl ve třech setech Ivanu Lendlovi.

Prosperita Open (Ostrava; antuka; dotace 100 tisíc dolarů):

Čtvrteční 2. kolo – dvouhra: Hájek (4-ČR) – Sektič (Bosna) 6:1, 7:5. Darcis (6-Belg.) – Minář (ČR) 6:1, 6:0. Haider-Maurer (5-Rak.), Gabašvili (Rus.) 7:6 (10:8), 4:6, 6:2. Veselý (ČR) – Pospíšil (Q-ČR) 6:7 (3:7), 6:3, 6:3.

Čtvrtfinálové dvojice: Rosol – Mektič, Hájek – Darcis, Mečíř – O. Rochus, Haider Maurer – Veselý.