Bývalý kouč slovenské reprezentace a současný sportovní ředitel VKP Bratislava své odvážné prohlášení v průběhu play-off české extraligy tak hodlá proměnit v čin a vydává se na dlouhou cestu, která skončí 1. června ve Stodolní ulici.

„Ostrava ve čtvrtfinále překvapivě přešla přes Zlín, a když v semifinále vedla 2:1 na zápasy nad Libercem, poslal jsem manažerovi klubu Tomáši Zedníkovi e-mail se vzkazem, že když budou mistři, půjdu z Bratislavy pěšky do Ostravy," vysvětlil Husár. „No a bim ho, je to tady," smál se včera do telefonu.

Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala, se kterým je slovenský kouč kamarád, vyřadili favorizovaný Liberec 4:2 a ve finále jim neodolal ani obhájce mistrovského titulu. „Třeba jsem svým prohlášením Ostravu i částečně motivoval, naštvané by teď na mě mohly být České Budějovice," poznamenal Husár a dodal, že nečekaným českým šampionům věřil asi jako jediný.

A ti na něj při oslavách titulu nezapomněli. „Ivan Husár maže kolena, maže kolena, maže kolena," zpívali volejbalisté před třemi týdny v jednom z barů na nejznámější ostravské ulici Stodolní. Tam proto bude i cíl jeho pochodu. A proč 1. června? „Ostravský tým tvoří tak mladí hošíci, že jsem se rozhodl symbolicky dorazit na den dětí," vysvětlil Husár.

Z Bratislavy, kde žije, je to autem do Ostravy jen 257 kilometrů. Ředitele slovenského klubu ale čeká delší trasa. „Díval jsem se na mapy v googlu, na Moravu půjdu přes Malé a Bílé Karpaty, a pak co nejrovnější a nejkratší cestou do Ostravy. Znám to v okolí Luhačovic, Uherského Brodu i Zlína, ale přes Beskydy jsem nikdy nejel ani autem," přiznal se.

Denně hodlá našlapat kolem třiceti kilometrů a přespat tam, kam zrovna dorazí. „Půjdu jen nalehko a sám, ale když se někdo bude chtít přidat, tak může," neodmítá společnost po cestě. Na ni se prý speciálně nepřipravoval. „Nijak jsem netrénoval, jen trošku běhal, tak jednou týdně sedm kilometrů," prozradil cestovatel.

„Těšíme se," chystá se manažer VK Ostrava Tomáš Zedník slovenského kamaráda v sobotu 1. června na Stodolní osobně přivítat. „Naši hráči už budou mít volno, takže asi nepřijdou, ale pokud to dovolí povinnosti u české reprezentace, trenér Zdeněk Šmejkal tam bude určitě také," plánuje manažer společné setkání.