„Byl to výjimečný šampion,“ řekl na adresu jamajské legendy, která se loni po devíti startech s prestižním atletickým mítinkem loučila. Bez jediné porážky.

V srpnu pak Bolt uzavřel na mistrovství světa v Londýně kariéru. Skončil třetí. Organizátoři tak museli hledat jinou cestu.

„Myslím, že jsme na to reagovali nejlépe, jak jsme mohli. Podařilo se nám přivést světové špičky prakticky v každé disciplíně,“ řekl manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

Na vítkovickém tartanu se letos představilo celkem deset úřadujících šampionů této planety.

Hned úvodní disciplína ukázala, jak kvalitní podnik Zlatá tretra je.

Ve výškařském sektoru si to rozdal lídr letošních tabulek, Katařan Baršim, s Rusem Lysenkem.

Triumf nakonec slavil Katařan, který si po dvou neúspěších nechal zvýšit až na 238 centimetrů a laťku přeskočil. Překonal tak o pět centimetrů rekord mítinku Ukrajince Bondarenka z roku 2014.

„Ze začátku závodu jsem se nemohl vůbec soustředit a taky mi byla celkem zima. Jsem z Kataru, takže tohle počasí mi připadalo jako v zimní sezoně. Musel jsem se tudíž sám namotivovat. I proto jsem si nechal zvednout laťku, potřeboval jsem na sebe vytvořit tlak. Jsem moc rád, že jsem to zvládl a vyhrál,“ řekl Baršim.

„Když jsem těch 238 centimetrů skočil, tak jsem se rozhodl, že už nebudu pokračovat, protože jsem měl trochu křeče v nohou. Jsem moc rád, že jsem tu mohl závodit, dav mě povzbuzoval a to mi hodně pomohlo,“ doplnil po své ostravské premiéře Baršim.

Očekávaný sprint na sto metrů už bez Jamajčana Usaina Bolta žádný zázračný výkon nepřinesl.

Americký favorit a úřadující mistr světa z Londýna Justin Gatlin sice triumfoval v Ostravě i napotřetí, pod hranici deseti vteřin se však nedostal, když vyhrál v čase 10,03 sekundy. Jeho největší soupeř, krajan Mike Rodgers, skončil až třetí výkonem 10,15.

„Neběžel jsem dnes ve své šťastné dráze číslo 3, ale i ve čtvrté mi to šlo dobře. Je škoda, že celý týden tu svítilo sluníčko, a na závod se to pokazilo. Na druhé straně si z toho odnáším, že jsem se s tím vypořádal dobře. Odvážím si odsud třetí trofej a jsem strašně rád, že ji mám. Večer ochutnám místní pivo. Musím se kamarádů zeptat, aby mi nějaké doporučili,“ usmíval se Justin Gatlin.

Oštěpařský souboj odvládl český závodník Jakub Vadlejch, který vyhrál výkonem 88,36 metru. Loňský stříbrný muž z mistrovství světa v Londýně a vítěz posledních dvou ročníků Diamantové ligy za sebou nechal i Němce Thomase Röhlera.

Olympijský vítěz z Ria 2016 poslal své náčiní na 87,28 metru. „Kluci se mi v sektoru smáli, že tu devadesátku tak dlouho ostřeluji, přesto jsem ji ještě nepokořil. Získal jsem ale skalp Röhlera a to se počítá,“ podotkl Vadlejch, jehož osobní rekord činí 89,73 metru.

Fantastickou formu v dálce potvrdil mladý Kubánec Juan Manuel Echevarría, který skočil 866 centimetrů, o 31 centimetrů překonal rekord mítinku krajana Pedrosa z roku 1998, a zároveň se radoval z nejdelšího skoku letošní sezony.

Poslední český zástupce, Tomáš Staněk, urval v kouli třetí místo hodem dlouhým 21,46 metru.

O tři centimetry přehodil olympijského vítěze, Američana Crousera. Výkonem 22,16 zvítězil mistr světa, Novozélanďan Walsh.

„Jsem nadmíru spokojen, protože jsem konečně zase mohl házet, jak potřebuji. Zdravotní problémy mě ještě před několika dny omezovaly, ale tentokrát to bylo nečekaně dobré. Jen jsem měl problém s technikou. Měl jsem tři neplatné pokusy, a to není moc obvyklé. Vyšel mi ale poslední hod a jsem za něj moc rád,“ uzavřel Tomáš Staněk.