Jak rozhodit soupeře? Nečekanou rošádou v sestavě!

Trenér volejbalistů VK Ostrava Zdeněk Šmejkal vsadil v sobotním zápase proti mistrovským Českým Budějovicím na bojovnost a týmového ducha – na hřiště poslal sedm srdcařů a zařídil, že reprezentační blokař Tomáš Široký měl v extralize premiéru jako univerzál.

„Úplný risk to nebyl, viděl jsem v tréninku, jak útočí a jaký má u toho herní projev," vysvětlil kouč další důvody, které ho vedly ke změně. „Věděl jsem, že horší, než to co předvádějí naše dvě ‚účka' to nebude, naopak," byl Šmejkal i přes porážku 1:3 spokojen s výkonem Širokého.

Bojovnost a dobrý servis

O tom, že se z něj stane univerzál se blokař dozvěděl v pátek na tréninku.

„Musel jsem se na to připravit hlavně v hlavě, protože jsme to netrénovali. První set jsem byl dost vyjukaný, postupem času jsem si začal i trochu věřit, byla to rozhodně změna," přiznal 32letý kapitán Ostravy.

Na tréninku občas za některého chybějícího univerzála už zaskočil.

„Ale v zápase nikdy," řekl Široký. „Bylo to pro mě složité, jsem zvyklý na rychlé nahrávky a teď tam přiletěly kopce, s tím jsem se musel srovnat. Nejtěžší byly první čtyři bodovky, přes síť jsem je horko těžko přehrával," vysvětlil nový univerzál Ostravy.

„Myslím, že minimálně z psychologického hlediska to pro smečaře nebyla žádná hitparáda, když viděli, že tam mají Godziho (přezdívka Tomáše Širokého – pozn. red.), určitě to na ně mělo nějaký vliv. Nehledě na to, že Tom tak špatně neútočil, navíc spoustu balonů měl strašlivě nahraných. První bodovky byly úplně tragické, ale on se s tím popasoval docela slušně, přidal k tomu bojovnost a dobrý servis," pochválil Šmejkal 196 centimetrů vysokého volejbalistu.

Rozhodly lépe zvládnuté koncovky

„Tom je agresivní hráč a to je vždycky znát i v obraně v poli, než když je tam spící panna, která jenom zvedá ruce jako semafor, když kolem ní létají balony," vyzdvihl Šmejkal další úspěšnou herní činnost zkušeného volejbalisty.

„Změna v sestavě Ostravy nás překvapila a musím říct, že Tomáš to odehrál dobře," vysekl i kouč Jihočechů Jan Svoboda poklonu Širokému, který pro domácí tým vybojoval v utkání 17 bodů, stejně jako americký smečař Cory Riecks.

„Bylo to nepříjemné," přiznal budějovický nahrávač Filip Habr. „Široký je jeden z nejlepších blokařů ligy, svoji hru jsem musel trošku změnit. Možná i z toho plynula moje nervozita a nepřesné nahrávky. Přeneslo se o i na ostatní, přestali jsme přihrávat, vůbec nic nám nefungovalo," řekl Habr poté, co své místo na palubovce musel přepustit zkušenějšímu kolegovi. „S příchodem Zapletala se hra zklidnila a soupeře jsme pak přehráli," dodal Habr.

O výhře Jihočechů ve vyrovnaném utkání rozhodly až lépe zvládnuté koncovky prvního a třetího setu. Jak se na jiném postu cítil Široký?

„Já nevím, prohráli jsme, tak si myslím, že tam nemám co dělat," byl kapitán Ostravy zklamaný z výsledku.

Trenér Šmejkal s ním ale nesouhlasil. „Proti předchozím zápasům jsme hlavně potřebovali změnit projev týmu, což se na sto procent podařilo. Přístup byl úplně jiný a to dělá strašně moc. Myslím, že naše ‚účka' se teď mají nad čím zamýšlet," připustil kouč, že ke změně na postech může dojít i v jiných duelech.