I když nápad na obnovení tradice mezinárodních skokanských závodů ve Frenštátě pod Radhoštěm byl jeho, Memoriál Jiřího Rašky zatím Jakub Janda nevyhrál.

Na metr vysokém originálu poháru, který je putovní a legenda českého lyžování ho dostala za první místo v závodě Turné čtyř můstků v Bischofshofenu 1969, se zatím lesknou zlaté tabulky se jmény libereckého Lukáše Hlavy (I. ročník) a lomnického Romana Koudelky (II. ročník). Po sobotě je doplnil Slovinec Jure Šinkovec.

„Už je mi dost let, takže bych nejspíš měl jít do sportovního důchodu, ale asi budu muset vydržet ještě rok. Možná mě tady příště uvidíte, a kdybych nezávodil, tak budu v roli diváka," se smíchem říkal 36letý Janda po III. ročníku memoriálu svého bývalého trenéra a olympijského vítěze z Grenoblu 1968.

„Žádný tlak nevnímám, věci kolem sebe vůbec neřeším, dívám se jenom na to, ať skočím," dodal frenštátský rodák. Na Horečkách letos skončil druhý, stejně jako vloni.

„Na můstku si to užívám, hlavně když vyjde takový skok, jako byl ten druhý," vrátil se k průběhu sobotního závodu, v němž přistál na značkách 97,5 a 105 metrů.

„Kdyby jich bylo co nejvíc, ale ne tréninkových, samozřejmě závodních," přeje si český reprezentant navázat na své nejúspěšnější sezony, v nichž v roce 2005 vybojoval bronz a stříbro na mistrovství světa v Oberstdorfu a v roce 2006 vyhrál Turné čtyř můstků a stal se i celkovým vítězem Světového poháru.

Startoval na čtyřech olympiádách, naposledy letos v Rusku, pak plánoval konec kariéry. Všechno je ale jinak.

Inspiroval ho Japonec Noriaki Kasai, který ve svých dvaačtyřiceti letech vybojoval na velkém můstku v Soči stříbrnou medaili a v soutěži družstev bronz.

A také Janne Ahonen, s nimž se frenštátský rodák dělil o celkové prvenství na Turné čtyř můstků 37letý skokan, který se už dvakrát loučil, aby se znovu úspěšně vrátil, teď plánuje konec kariéry až na světovém šampionátu 2017 v rodném Finsku.

„Nechávám tomu všemu volný průběh. Možná budu pokračovat rok, dva, tři, nebo to přijde ze dne na den a řeknu: Končím. Uvidíme," řekl Janda, který svými výkony stále patří k české špičce.

„Mám teď trošku problémy, furt se rvu s technikou a zkoušíme něco nového, ale tak snad to bude do zimy v pohodě," hodnotí letní přípravu, kterou si zpestří starty v Kontinentálním poháru.

„Ve Světovém poháru mám dost bodů, ale ostatní kluci si je potřebují vyskákat," vysvětlil Janda, proč vynechá letní Grand Prix.

„Těším se, že si v pohodě zazávodím, můstky v Klingenthalu, Stamsu a Trondheimu jsou moje docela oblíbené," užívá si český reprezentant léto.