Dnešní Zlatá tretra Ostrava sice rozhodně nebude jen o rozloučení s legendou, vždyť se divákům představí dohromady deset olympijských vítězů, přesto v hlavní roli bude právě Usain Bolt.

Usain Bolt, pravděpodobně nejlepší atlet světové historie, vyhlásil letošní sezonu jako svou závodnicky definitivně poslední. A derniéru naplánoval na srpnové mistrovství světa. Před ním ale chce ještě na několika místech předvést své umění, otestovat formu a zamávat fanouškům. Tak tomu bude i na Zlaté tretře.

„O devátém startu nejžádanějšího atleta planety jsme jednali od jeho loňského triumfu, a jsme rádi, že naše snaha přinesla ovoce," uvedl Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury TK Plus. „Pamatuji se, když jsme ho tady přivítali jako talentovaného kluka z Jamajky, a teď se s ním budeme loučit jako s největší hvězdou světové atletiky. Jsem přesvědčen, že jeho start bude opět skvělá reklama Ostravy i České republiky po celém světě," doplnil.

Bolt v Ostravě nejčastěji běžel stovku, po letošní Tretře to bude pětkrát, třikrát se divákům představil na dvojnásobné trati a jednou se pokoušel o překonání světového maxima na třístovce. „Diváci se na městském stadionu mají šanci nechat unést jeho nezaměnitelným během. Pro celý region to bude jedinečná možnost rozloučit se s fenomenálním atletem, kterému právě Zlatá tretra Ostrava tolik přirostla k srdci," prohlásil ředitel mítinku Jan Železný.

Sám Bolt se do Ostravy těší stejně, jako když sem přilétal podruhé, potřetí či posedmé.

„Zlatá tretra Ostrava byla vždy jedním z mítinků, které jsem si dával do ročního závodního plánu," vzkázal jamajský sprinter, který na olympijských hrách a mistrovstvích světa doposud vybojoval dohromady devatenáct zlatých medailí.

„Letos to bude můj první start v Evropě. Vracím se sem i proto, že mě do Ostravy pozvali ještě jako juniora, a tak se hodí, abych tady přijel také při zakončení kariéry," doplnil.

Jamajčan je držitelem rekordů ostravského mítinku na dvoustovce a třístovce, jen nejlepší čas v historii nejkratšího sprintu na Zlaté tretře mu v kariéře překonat nebylo souzeno. Ano, v roce se blýskl časem 9,77 sekundy, ovšem zápis do statistik mu pokazila nedovolená podpora větru, která byla těsně nad dvěma metry za sekundu.

„Na druhé straně jsem tady pokaždé vyhrál, ale největší radost mi stejně dělali fanoušci tím, jak mě tady pokaždé skvěle vítají," doplnil Usain Bolt.

„V programu mu věnujeme hned dvě položky samotný start a pak rozlučkovou party na ploše a tribunách stadionu. Půjde o absolutní vrchol letošní Tretry," dodal Alfonz Juck, manažer mítinku a člověk, který má díky dlouhodobému přátelství s Boltem lví podíl na jeho návratech do Ostravy.

ROKY USAINA BOLTA A ZLATÉ TRETRY

2006 200 metrů: Tehdy ještě nepříliš známý devatenáctiletý jamajský mladík, o kterém se však už v atletických kruzích říkalo, že v něm něco je, ve Vítkovicích zaběhl dvoustovku za 20,28 sekundy a hned při své premiéře zlepšil rekord mítinku Zlatá tretra Ostrava.

2008 200 metrů: Dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa v Ósace 2007 dosáhl na Zlaté tretře vynikajícího času 19,83 sekundy, který je dodnes rekordem mítinku. Pár týdnů nato v čínském Pekingu získal nakonec „jen" dvě zlaté olympijské medaile a zlepšil stejný počet světových rekordů. Na stovce vyhrál v čase 9,69 o dvě desetiny před Richardem Thompsonem z Trinidadu, na dvojnásobné trati se dostal až k času 19,30 sekundy, Američany Crawforda a Dixe tenkrát deklasoval rozdílem více než šesti desetin. Ve štafetě na 4x 100 metrů se sice podílel na skvělém času 37,10 sekundy, jenže později kvůli diskvalifikaci jednoho z kolegů musel zlato vrátit.

2009 100 metrů: Očekávaný vynikající čas v Boltově podání přišel pozdější trojnásobný vítěz z mistrovství světa v Berlíně vyhrál nejkratší sprint za 9,77 sekundy, jenže zápisu do rekordních tabulek Zlaté tretry zabránil vítr do zad, který foukal rychlostí 2,1 m/s. Škoda, v té sezoně totiž nakonec překonal hned dva vlastní světové rekordy na stovce zaběhl neuvěřitelný čas 9,58 sekundy a na dvojnásobné trati předvedl neméně kvalitní výkon 19,19 sekundy.

2010 300 metrů: Bolt se těšil, že se svými velkými fanoušky oslaví přepis světových tabulek, jenže nakonec v dešti zaběhl čas 30,97 sekundy, kterým sice vytvořil rekord mítinku, ale k absolutnímu výkonu Michaela Johnsona z roku 2000 mu chybělo dvanáct setin.

2011 100 metrů: Na konci května v Ostravě vyrovnal časem 9,91 vlastní sezonní maximum, později v korejském Tegu na mistrovství světa na stovce ulil start a vybojoval „jen" dvě zlaté medaile. Na dvoustovce dosáhl vynikajícího výkonu 19,40 sekundy a v krátké štafetě společně s Nestou Carterem, Michaelem Fraserem a Yohanem Blakem (mistrem světa na stovce) vytvořil časem 37,04 sekundy nový světový rekord.

2012 100 metrů: V Ostravě šokoval svět jednou z nejpomalejších stovek v kariéře. V květnu zaběhl nejkratší sprint na Zlaté tretře v čase 10,04 sekundy, ale později, na olympijských hrách v Londýně, už zase kraloval. Stovku zaběhl za 9,63, dvoustovku v čase 19,32 a ve štafetě se společně se stejnými sprintery jako v Tegu dostal poprvé pod hranici sedmatřicet sekund (36,84).

2015 200 metrů: Bolt měl v plánu atakovat vlastní ostravské maximum, jenže 26. května bylo v Ostravě hodně chladno a deštivo, navíc start nejsledovanějšího závodu se protahoval, takže výsledkem byl výkon 20,13 sekundy. Ale o pár měsíců později Bolt stejně zase zářil, v Pekingu na mistrovství světa znovu vybojoval tři zlaté medaile (stovku vyhrál v čase 9,79 sekundy, 200 metrů ovládl výkonem 19,55 sekundy a ve štafetě na 4x 400 metrů finišoval v čase 37,36 sekundy).

2016 100 metrů: Splnil, co slíbil. V polovině května jamajský sprinter přijel do Ostravy otestovat formu a chtěl se dostat pod deset vteřin. A to se mu o dvě setiny povedlo. „Prvních čtyřicet metrů v závodě mívám pomalých, navíc mi na startu trochu chyběla síla. Na druhé straně jsem vše zvládl bez zranění, ale mám před sebou ještě hodně práce," prohlásil před rokem po doběhu na městském stadionu. A pak? Už je to obehraná písnička na olympijských hrách v Riu vyhrál stovku (9,81), dvoustovku (19,78) a podílel se na jamajském štafetovém vítězství (37,27).

2017 100 metrů: ???