Odjely na něj i reprezentantky z našeho kraje Markéta Janošová (TJ Baník Karviná, Centrum individuálních sportů Ostrava) a Eliška Adamovská (TJ Baník Karviná).

Obě mladé lezkyně Moravskoslezský kraj dobře reprezentovaly, když Janošová ve švýcarském Usteru skončila třetí, v německém Mnichově si to zopakovala a Adamovská skončila ve starší kategorii dívek šestá.

Eliška Adamovská už soutěží mezi ženami. V Mnichově se ale ještě vešla do kategorie dívek do 18 let a skončila šestá.

„Už jen vejít se do první desítky je v konkurenci padesáti, šedesáti soupeřek, které objíždějí Evropský pohár, pěkný výsledek a stojí to dost dřiny,“ upozorňuje Marcel Janoš, otec Markéty a člen karvinského lezeckého klubu.

Jeho dcera, několikanásobná mistryně republiky v žákovských kategoriích, si letos poprvé vyzkoušela atmosféru Evropského poháru. „S dětmi jsme jezdili za zahraniční konkurencí už několik posledních let, ale teprve letos se Markéta poprvé zúčastnila evropského seriálu závodu, kde bojuje se staršími soupeřkami,“ přibližuje Janoš.

Čtrnáctiletý talent českého lezeckého sportu po očku pošilhává i po letních olympijských hrách v roce 2020, ale to bude Markétě teprve šestnáct a není jisté, zdali se v Tokiu vůbec objeví. Nominační kritéria jsou přísná, na olympiádu má letět jen dvacet nejlepších mužů a žen z pořadí Světového poháru (žebříčku). „Jedině, že by v roce 2020 vyhrála Markéta mistrovství Evropy,“ uvažuje otec Janoš.

Tak jako tak, Markéta vpadla do evropské konkurence rovnýma nohama a svými výkony překvapila i svazové trenéry. „Uvidíme, jak bude v poháru pokračovat, začala sedmým osmým místem, teď byla třetí,“ nechá se překvapit Marcel Janoš.