Volejbalem žije čtyřiadvacet hodin denně, zkušenosti má z rakouské i české extraligy. V ní slavil první titul s Kladnem, letos ke zlatu dovedl mladíky z Ostravy, které trénuje už čtvrtou sezonu. Po dvou letech práce asistenta u českého národního týmu 52letý Zdeněk Šmejkal (na snímku) včera stanul v jeho čele.

„Trénovat reprezentaci je čest, taková nabídka se neodmítá. Otázka je, jak se s tím vyrovnám, ale kdybych nevěřil, že všechno dobře dopadne, tak bych ji nepřijal," svěřil se ostřílený kouč. Post mu nabídl předseda svazu Zdeněk Haník po zářijovém ME.

„Důvod byl racionální, pokračovat v práci, kterou začal Stewart Bernard," vysvětlil Šmejkal. Češi v základní skupině šampionátu uhráli jediný set, celkově obsadili 16. místo a angažmá nizozemského kouče po dvou letech skončilo.

Šmejkal má smlouvu do ME 2015. „Bude to těžší, práce prvního trenéra je úplně jiná, za všechno je zodpovědný. O věcech a směru družstva jsem ale zvyklý rozhodovat z Ostravy."

Dvě sezony strávil na lavičce vedle Bernarda. „Myslím, že servis je jedna z největších zbraní, která určuje další odvíjení hry, takže to musí být jasně takticky a technicky zvládnutá záležitost. Stewart to až tak do detailu neřešil, myslel si, že pracuje s hotovými hráči, kteří by měli všechno vědět. Potom se divil, že ne vždycky plní zadání tak, jak by měli. To si myslím, že trochu podcenil," chce se vyvarovat chyb svého předchůdce.

Před sebou má náročnou sezonu Ostravu čeká obhajoba titulu a utkání Ligy mistrů, reprezentaci 3. až 5. ledna v Opavě kvalifikace na MS. Jaké budou jeho první kroky? „Okamžitě chci kontaktovat kluky, o kterých předpokládám, že by v družstvu měli být, a sestavím realizační tým," řekl Šmejkal.

Jako asistenta oslovil někdejšího kouče Kladna Jindřicha Licka. „Jsme naladěni na stejnou notu a rozumíme si. Volba na něj padla i proto, že je reprezentačním trenérem juniorů a tím se zachová kontinuita s muži, zájmy a pohledy trenérů se nebudou tříštit," řekl Šmejkal, který by u týmu rád udržel statistika Petra Sezemského. „Vzhledem k tomu, že je kvalifikace v Opavě, jako fyzioterapeuta bych chtěl Standu Šeredu. Z Ostravy to má blízko, takže by se nenarušovala práce jiných družstev," míní zapojit i svého kolegu z klubu, který už řadu let pečuje o volejbalisty Slovenska.

Představu má i o hráčích. „Konkrétní jména zatím nebudu říkat, ale jestli to bude tak, jak bych si přál, proti mistrovství Evropy by se kádr dost změnil," konstatoval Šmejkal s tím, že nikdo nemá do reprezentace dveře zavřené. „Určitě oslovím i hráče, kteří ji dříve odmítali. Je důležité, abychom teď hodili rivalitu za hlavu a pomohli českému volejbalu dál," má jasno nový kouč.

V sestavě chce oba univerzály, Štokra a Konečného. „Za jiného složení základní šestky, kdy se tomu, který bude na smeči, víc pomůže, aby se mohl zaobírat servisem, útokem a blokem, nemáme jinou šanci než mít tyhle dva světové hráče na hřišti."

Víc šancí dostanou i mladí hráči, hlavně po lednové kvalifikaci na MS. „Nastane takový bolestnější přerod českého volejbalu. Musíme vsadit na to, že družstvo včetně atmosféry, která nebyla optimální, přebudujeme. Zajímá mě motivace hráčů, která může být různá, a ne každá je zdravá. U některých kluků mi stále není jasné, proč v reprezentaci byli," vrátil se trenér k účinkování národního týmu na letošním ME.