První fotbalové krůčky udělal v Baníku Ostrava. Přes vyučení se řemeslu útočníka v Hlučíně a Slavii Praha došel útočník Jakub Ptáček až do kabiny divizního nováčka z Petřkovic. A po krátkém rozkoukání se už mladý, teprve dvaadvacetiletý fotbalista už dostal do pozice nejlepšího střelce momentálně třetího týmu divizní soutěže.

V devátém kole vstřelil Valašskému Meziříčí pátý gól sezony, ale zápas si bohužel až do konce užít nemohl. „Už delší čas zápasím s palcem na noze, který mi navíc nešťastně v souboji jeden z kluků z Valmezu přišlápl. A já to už nemohl rozchodit, takže jsem se musel nechat vystřídat," prozradil Jakub Ptáček pár minut po utkání.

I navzdory tomu jste momentálně nejlepší střelec Petřkovic. Přitom rozjezd z vaší strany excelentní nebyl. Ve druhém kole jste ve Frýdlantě zahodil, co se dalo…

Je ale pravda, že i v sobotu jsem toho v utkání proti Valašskému Meziříčí docela dost zahodil (směje se). Ale jasně, že mě to zdravě naštvalo, nebo, jak se říká, nakoplo. V první řadě jsem věděl, že tady budu zpočátku dostávat trochu méně prostoru, protože na hrotu bude hrávat Karel (Maceček). Na druhé straně, když už jste vzpomněl ten zápas ve Frýdlantě, byl jsem tam paradoxně i tak trochu rád, že jsem se do těch šancí dostal. Od té chvíle jsem si na zakončení začal v zápasech, ale třeba také v trénincích dávat větší pozor. Uklidnil jsem se, navíc se ke mně přiklonilo i štěstí.

Jak se vlastně žije útočníkovi, který přijde do týmu, kde už elitní zakončovatel je?

V první řadě jsem o situaci, že v Odře střílí branky na počkání Karel Maceček, věděl. Ale o tom člověk nějak přemýšlet nemůže. Jak se říká, soustředím se na sebe a jsem rád za každý gól. Navíc nejsem typ útočníka, který se pohybuje u branky a dá gól ze všeho nebo skoro ze všeho. Takže je to spíš tak, že jsem rád za každý gól, který dám.

Co vás samotného tedy do Petřkovic hlavně přilákalo?

V první řadě jsem věděl, že je tady super kolektiv, navíc jsem některé kluky znal, kteří už tady jsou třeba i delší čas. Navíc to mám kousek a taky se tady hraje divize, což jsem aspoň chtěl hrát, když už se mi nepovedlo zůstat v Hlučíně v MSFL.

Petřkovice vlétly do vyšší soutěže bez přehnaného respektu. Z deseti zápasů vydolovaly hned sedm vítězství, navíc doma neztratily ani bod. Je momentálně vůbec něco, co by hráče v kabině Odry trápilo?

Určitě nejsme dokonalí, vylepšovat je pořád co. Jako příklad stačí uvést poslední venkovní zápasy, ve kterých se nám nedařila hra. A ani předchozí domácí zápas s Rýmařovem nebyl zrovna, i navzdory vítězství, nadvakrát povedený. Ale tohle všechno jsme asi potřebovali. Zřejmě jsme byli hodně vysoko na hrušce a potřebovali jsme z ní spadnout. A začít zase odznova. Začít zase hrát vlastní hru a určitě ne jen slavit to, čeho jsme dosáhli.

Když už jsme u té metafory zpod té hrušky jste se postavili na nohy hodně rychle. A klobouk dolů před tím, že jste nefňukali nad bolístkami z tvrdého dopadu…

Oproti předchozím zápasům jsme zase hráli, myslím si, slušný fotbal. Zatímco v minulých utkáních jsme si nedokázali nahrát, míče nám odskakovaly, teď to bylo o poznání lepší. Je ale otázka, zda to také nebylo soupeřem. Valmez totiž hrál jen na tři obránce a tím pádem nám v útočné fázi dával víc prostoru. A navíc jsme hráli, tedy až na první inkasovaný gól, víc ze zabezpečené obrany.

Co se pod Landekem bude dít dál? Vždyť vy se stále pohybujete na absolutní špičce tabulky čtvrté nejvyšší soutěže a navíc tady do Petřkovic pořád chodí spousta lidí. A kdoví jestli ne dokonce čím dál víc?

Tohle se nám asi zatím líbí nejvíc. A jejich důvěru v nás se jim snažíme oplácet. A co dál? Pořád se budeme snažit hrát na špici.

JAKUB PTÁČEK V PETŘKOVICÍCH - Sezona 2015/20161. kolo: doma se Vsetínem 2:0 (hrál 15 minut)
2. kolo: ve Frýdlantě 3:0 (hrál 19 minut)
3. kolo: doma s Vel. Karlovicemi 2:0 (nastoupil v základní sestavě, hrál 65 minut)
4. kolo: v Nových Sadech 1:2 (nastoupil v základní sestavě, hrál 73 minut)
5. kolo: s Novým Jičínem 2:0 (odehrál 19 minut, vstřelil druhý gól, v závěru pečetil na 2:0)
6. kolo: v Dolním Benešově 2:0 (hrál v základní sestavě a vstřelil oba góly)
7. kolo: v Brumově 1:2 (nastoupil v základní sestavě, ve 49. minutě vyrovnal na 1:1)
8. kolo: doma s Rýmařovem 1:0 (nastoupil v základní sestavě, hrál 80 minut)
9. kolo: v Hranicích 0:3 (nastoupil v základní sestavě)
10. kolo: doma s Valašským Meziříčím 3:1 (nastoupil v základní sestavě, hrál 77 minut, v 36. minutě vstřelil gól na 2:1)
Prozatimní součet: mladý petřkovický útočník na podzim nastoupil do všech zápasů, sedmkrát byl v základní sestavě, na hřišti strávil 618 minut a vstřelil pět branek. Dvakrát se trefil do sítě Dolního Benešova.